Ana Sayfa » Bireyler ve Toplum, Popüler Kültür

Zeytin Dalı - Bir Nikotinli Ürün

27 Nisan 2007 4 Görüş Eleştİrmen: Bilinçsiz Bilgiç

Bir gün bir arkadaşınızın size zeytin dalı uzattığı olmuştur muhakkak, yalnış anlamayın sigaradan bahsediyorum. Zeytindalı dememin sebebi ise; sigaranın çok barışçıl bir şey olmasından kaynaklanıyor. Değil mi sigara içenleriniz çok iyi bilirler ne kadar güzel şey sigara içmek o kadar güzel ki;

Her yıl ülkemizde 100.000 insanımızı erken yaşlarda sigaraya kurban vermekteyiz eğer önlem alınmazsa önümüzdeki 20 yılda bu sayı 250.000′e çıkacak.”

Ne kadar özgürce ve çok iç açıcı bir istatistik, sanki baharda ilk kez açmış bir gülün kokusunu duyar gibiyim.
bir arkadaşım sigara ah pardon zeytindalı içmenin Bireysel Özgürlük olduğunu savunuyor. Fakat o arkadaşım farkında değil ki Zeytindalı içmenin Bireysel Özgürlük değil , Hatta Bireysel-Toplumsal Tehlike olduğunun. Madem bireysel özgürlük isteniyor, bunun seçimi neden sigara oluyor;

İnsan çok garip bir düşünme prensibine göre hareket ediyor, hatta her insanın farklı kişiliği, farklı bakış açıları, farklı düşünme prensipleri mevcut ama gelgelelim ki Zeytin Dalı içmek içenler açısından çok cazip görünüyor. Heralde “bir musibet bin nasihatten iyidir” diye boşuna dememişler; acaba sigaraya başlamadan önce bir kişinin Sigara yüzünden ölen bir annesi olursa sigaraya başlar mı? yada sigara içmenin ölümü bir nefes kadar yakınına getirdiği bilincinde olan bir insan sigaraya başlar mı? Sigara paketlerinin üzerine espri niteliği taşıyan ” içmeyin ölürsünüz” gibi cümleler ile devlet ne kadar iyi bir uygulama getirdi değil mi? Daha başka önlemler alınamazmıydı !

Mesela ülke çapında bir konferanslar dizisi düzenlense, televizyonlarda dünyada sigara yüzünden ölen kişilerin istatistikleri sıksık duyurulsa ve bu salgının ülkenin can damarlarını sömürdüğü anlatılsa … bir paketin üzerine “içmeyin ölürsünüz” yazısından daha etkileyici olmaz mı?

göz göre göre bir milletin, bir gençliğin, bir tarihin kendi kendisini zehirlediğini izlemek yetkili kurumların iştahlarını mı kabartıyor acaba ? !! Sigaradan alınan vergiler ile ülkenin ekonomisini mi düzelteceklerde sigaranın hala bu kadar bol biçimde yayılmasını ve satılmasını izlemek cazip geliyor ?

Acaba PKK ile Kürt Sorunu ile gündemi meşgul etmek daha mı önemli Sigara ölümlerinden ?

Bilinen terör yılda 2-3 bin insanımızın
Trafik terörü yılda 6-7 bin insanımızın
Sigara terörü yılda 100 bin insanımızın ölümüne sebep olmaktadır.
” *

Bu istatistikten anlıyoruz ki; PKK’dan Kürt Sorunundan, İMF borçlarından ve faizlerinden daha önemli bir sorun var.

5 yılda (11-19 yaş arası) 5 milyon genç sigaraya başladı.
Sigara içme yaşı 11′lere indi.
Sigara, son derece prestij kazandı, bilinç altlarına yerleşti.
Sigara içmek doğal bir davranış oldu. Hiçbir kapalı yerde, sigara içen hiçbir kimseyi uyaramazdınız.
Savaşılması imkansız görünen sosyal ve ekonomik bir dev imajı oluşturuldu.

Evet “ekonomik bir dev imajı oluşturuldu” doğru hatta nihai doğru bu.

Sigara içenlerin yani bizlerin canları Ekonomik bir dev yarattı, mutlu musunuz hala sigara içtiğinizden, mutlu musunuz hala dünyada milyonlarca kişinin sigara yüzünden öleceğini bilmekten. Aranızda hala sigara içmeyi bireysel özgürlük olarak gören var mı?

4 Görüş »

 • selma dedi ki:

  gerçekten çok güzel bir yazı tşk ederiz.umarım bu yazıyı okuyan kişiler az da olsa zeytin dalından vazgeçerler

 • şeyma dedi ki:

  Yazı çok güzel. emeğinize sağlık umarım okuyanlar gerçekten dikkate alır.

 • Muharrem ERİN dedi ki:

  Yazınızı çok beğendim.
  Ancak yazıyı okurken bile ikinci sigarayı yaktım.:) Her neyse..

  Sigarayla Savaşanlar Derneği’ nin hazırladığı kısa filmler var, bir kaç defa izlemiştim. Ama nedense TV kanallarımız ya bunları yayınlamıyor, ya da çok geç saatlerde yayınlıyor. Zaten o saatlerde de gençlerimizin çoğunun uyuduğunu düşünürsek bir etkisi olmuyor.

  İlk önce sigaranın psikolojik etkisini üzerimizden kaldırmamız gerek. Yazınızda da buna çok güzel değinmişsiniz. Ama Türk insanında bu konuda nedense aşılmaz bir engel var gibi geliyor bana (kendimden biliyorum :)).

 • gizem dedi ki:

  ya sigaradan 8 dakkada bir mi 8 saniyede bir mi ne bir kişi ölüyormuş.bi vidyo izledim geçen ondan sonra asla sigaraya başlamam. ağız kanseri falan oluyomş.resmen ölüyo insanlar ya.adamın biri bacaklarını falan kestrmiş sigara yüzünden.

Görüş belirtin!

Aşağıdaki form ile bu eleştiri hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ya da kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz. Ayrıca yorumlara RSS ile abone olabilirsiniz.

Yaptığınız görüşün sadece sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Görüş bildirirken şu etiketlerden faydalanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>