Ana Sayfa » Bilim ve Teknik, Kitap ve Yazın

Zamanın Daha Kısa Tarihi

30 Aralık 2006 3 Görüş Eleştİrmen: Volkan Çınar

A Briefer History of Time

“Evren hakkında ne biliyoruz? Bunu nasıl biliyoruz? Evren nereden geliyor ve nereye gidiyor? Zamanın Kısa Tarihi’nin özünü oluşturan bu sorular bu kitabında odağında…” 

Stephan Hawking’in yazmış olduğu, “Zamanın Kısa Tarihi” isimli dünyanın en çok satanlar listesine girmiş ilk kitabının özünü koruyarak daha rahat anlaşılır, teknik terimlerin daha az kullanıldığı ve sayfa sayısının düşürüldüğü bir kitap “Zamanın Daha Kısa Tarihi” (orjinal adıyla A Briefer History of Time). 1988 yılında yayınlanan ilk kitap tüm dünyada 10 milyondan fazla satarak bir ilki gerçekleştirmiş ve bir fizik kitabını “bestseller” listesine sokmuştu. Bu başarıdan sonra gelen talepler Hawking’i, Leonard Mlodinow ile birlikte Zamanın Daha Kısa Tarihi’ni yazmasını sağlamış.

Kitabı elinize aldığınızda gerçekten çok ince bir kitap olduğunu göreceksiniz. Fakat içindeki bilgiler neredeyse birkaç ansiklopedi karıştırmışcasına yoğun. İlk olarak Evren’i tanıtmakla işe başlıyor Hawking aslında kendisininde dediği gibi Evren’i anlayabilmek bir insan için çok zor. Daha sonra bilimsel kurama değinip, zaman ve evren üzerine; görelelik, zaman eğrisi, kuvantum fiziği, paralel evrenler, kara delikler ve daha birçok şey üzerine akıcı bir anlatım, eğlenceli örnekler ve çarpıcı resimlerle kitabı tamamlıyor. Bunu yaparken birçok bilim adamından ve tarihsel olaylardan örnek veriyor. Kitabın en sonuna da Albert Einstein, Galileo Galilei ve Isaac Newton hakkında kısaca bilgiler veriyor. Kitabın kalın olmaması ve içeriğinin çok çarpıcı olması bir nefeste kitabı bitirmenizi sağlıyor.

“… Ayrıca, yeni kuramsal ve gözlemsel sonuçları ekleyerek kitabı güncelleme fırsatı bulmuş olduk. Zamanın Daha Kısa Tarihi, fizik kuvvetlerini birleştiren eksiksiz bir kuramın bulunmasıyla ilgili son gelişmeleri ve fizik kuramlarının birliğine işaret eden görünürde farklı kuramların benzerliklerini ya da ‘ikiliğini’ anlatıyor.

(…)

Kırk yıl kadar önce Richard Feynman, ‘Hâla keşifler yapılan bir çağda yaşadığımız için şanslıyız. Tıpkı Amerika’nın keşfi gibi; bir kereden fazla keşfedilemez. Çağımız, doğanın temel yasalarının keşfedildiği çağdır’ demişti. Bugün, evrenin doğasını anlamaya her zamankinden daha yakınız. Bu kitabı yazma amacımızi bu keşiflerin ve sonuçta ortaya konan yeni gerçeklik tablosunun heyecanını paylaşmaktır.”

Sonuç olarak Zamanın Daha Kısa Tarihi, bir bilim kitabı olarak okunması gereken kitaplardan biri. Bilimle fazla ilgilenmiyorsanız bile bu kitabın yalın anlatımı sizi kendine çekecektir.

3 Görüş »

 • microcip dedi ki:

  evren yanı sonsuz bosluk bend bu sorunun cevabını hep sormuşumdur evren nerden gelıyor ve nereye gıdıyor kıtabı daha okuma sansım olmadı ama ılk fırsatta almayı dusunuyorum zaman nedır ve bunun tarihi bu kıtaptada aradıgım sonucları bulacagıma ınanıyorum anladıgıma gore zamanın tarıhı anlatıyorlar
  Stephan Hawking’in yazmış oldugu boyle bır eserı bize sundugu için tesekkurederım aradagım soruların cevabını bu kitapta bulacagıma inanıyorum

 • Zoom dedi ki:

  Stephen Hawking’in başka bir kitabını okumuştum.İçinde bilimsel terimler var ancak çokta anlaşılmayacak düzeyde olmuyor bana kalırsa.Çünkü kitabı okuyan zaten o konulara meraklı olab birisi oluyor.
  Meraklı olmayanında anlamaması çokta normal.

 • özlem oruc dedi ki:

  Bence meraklısı içinde çok yüzeysel geçilmiş meraklı olmayanında zaten zevk alıcağını sanmıyorm.

Görüş belirtin!

Aşağıdaki form ile bu eleştiri hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ya da kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz. Ayrıca yorumlara RSS ile abone olabilirsiniz.

Yaptığınız görüşün sadece sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Görüş bildirirken şu etiketlerden faydalanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>