Ana Sayfa » Bilişim

Youtube ve Türkiye

5 Haziran 2008 2 Görüş Eleştİrmen: Volkan Çınar

Dünya’nın en büyük video paylaşım sitesi Youtube mâlumunuz olduğu üzere ülkemizde 3-4 haftalık periyotlarla yasaklanmakta. İlk yasak 2007 yılının başlarında “Atatürk’e hakaret” gerekçesiyle gelmişti. Türkiye’de ve Dünya’da büyük ses getiren bu yasak dış basında ülkemizin “yasakçı” ülkeler arasına girdiğini lanse ederken yasağı savunanların ortak fikri “Youtube Türkiye üzerinden dünyanın parasını kazanıyor eğer bizim dediğimizi yapmazsa yasaklarız.” idi.

Fakat yasakların sayısı gitgide arttıkça artık bu fikir tamamen ortadan kalktı ve iş bilmez insanların Ulaştırma Bakanlığı ve Telekomünikasyon Kurumu’nun başında olduğu açıkça ortaya çıktı. İlk olarak yeni bilişim yasasıyla gelen “Atatürk’e hakaret” suçu tartışma konusu. Tüm dünyada bazı şeyler ortak olarak yasaklanmakta bunlar genellikle insanlara zarar verebilecek ya da çocuk istismarıyla alakalı ama buna benzer bir uygulama başka bir yerde yok (Suudi Kral’ı hariç).

Atatürk’e hakaret elbette suç olarak sayılabilir ama internet gibi bir ortamda bu suçu erişim engelleme ile çözmek mümkün değil. Mümkün olacağını düşünürsek şuanki durumumuzda oluruz.

Olay şundan ibaret 3-5 kendini bilmez Youtube.com adlı siteye Atatürk’e hakaret eden ya da yanlış gösteren videolar ekliyor. Bu videoların Türkiye sınırları dahilinde izlenmesinin sonucu ne olabilir? İnsanlarımızı kızdırır başka bir sonuç beklenemez çünkü Atatürk’ün neler yaptığını ve yapmadığını kendi milleti elbette bilecektir.

Peki daha önce Atatürk adını duymuş fakat tam olarak bilgi sahibi olmayan biri bu videoları görünce ne olur? Atatürk hakkında yanlış izlenimlere sahip olabilir ve video amacına ulaşmış olur. Peki bu videolara erişim Türkiye sınırları dahilinde engellenince ne oluyor? Bizim insanlarımız yani Atatürk hakkında gerçekleri bilenler bu videoları göremiyor bunun yanında milyonlarca yararlı videoya da ulaşamıyor (bunların içinde Atatürk’ü öven videolarda var). Fakat Atatürk hakkında bilgiye sahip olmayan insan hala o videolara ulaşabiliyor yani videolar amacına ulaşıyor ve bu engelleme fazladan videoyu ekleyen kişilere haz veriyor çünkü koca ülkenin, internetteki en yararlı sitelerden birisine girmesini engellemiş oluyorlar.

2 Görüş »

 • Hulki Can dedi ki:

  Atatürk’e hakaret –en başta şeriatçılar ve dinci ideoloji tarafından - yıllardan beri sürmekte ve sürdürülmektedir. Hilafeti kaldırdığı, Halifeyi kovduğu, İslami eğitimi yasakladığı, Arap harflerini kaldırıp attığı ve İslami kılık kıyafeti değiştirdiği için dinci grupların gözünde Atatürk İslam düşmanı ve Deccal’in ta kendisidir.

  Buna rağmen hiçbir zaman Atatürkçüler, aydınlar ve Türk halkı –şeriatçıların karikatür krizinde yaptıkları gibi- bir çapulcu güruhu halinde sokaklara dökülüp kendinden geçercesine hezeyanlı taşkınlıklar yapmamış, tam tersi bu hakaretleri her zaman soğukkanlılıkla karşılamıştır.

  Çünkü halkımız Atatürk’ün yaptıklarından, devrimlerinden, söylediklerinden emindir ve tam güven duymaktadırlar. Atatürk’ün yaptığı şeylerin doğru olduğuna inanmaktadır. Atatürk’e yapılan hakaretler onun değerini azaltmaz.

  Atatürk’e hakaret ediliyor diye ortalığı birbirine katanlar dikkati başka yönlere çekmeye ve ulusumuzu tahrik etmeye çalışan büyük medya ve basındır. Halkımız onların çevirdikleri kirli oyunları ve çirkin yüzlerini de fark etmiştir.

  Atatürk bahane edilerek Youtube veya başka sitelere erişimin engellenmesinin nedeni orada yayınlanan İslamı eleştiren film, yorum ve görüşlerdir (“Fitna” gibi). Bu şekilde kamufle edilmiş sansürle bir taşla iki kuş vurulmakta halkımız güya “muzır neşriyat”tan korunmaktadır.

 • Volkan Çınar (author) dedi ki:

  Bu yazıyı yazalı 2 hafta geçti ve bugün şöyle bir haber okudum,

  http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=Detay&ArticleID=883955&Date=18.06.2008&CategoryID=117

  Haberde YouTube’un yasaklı videoları tüm veritabanlarından silmezse yasağın kalkmayacağı söyleniyor. Yani yasak kolay kolay açılmayacak.

  Bu arada da bu konuyla ilgili yine başka bir yerde ilginç bir yazı okumuştum buna göre yasağın aslında bambaşka bir nedeni varmış. Şöyle ki Youtube benzeri oluşumlar henüz internet dünyasında yeni ve 2-3 yıllık geçmişleri var bundan önce buna benzer video paylaşım siteleri yoktu. Bir dosya paylaşımı ile video paylaşımı arasında ise şöyle bir fark var siz bir dosyayı çeker kullanırsınız kolay kolay tekrar o dosyayı indirmezsiniz ama Youtube gibi bir sitede hergün 10larca videoyu izleyebilirsiniz bu da çok büyük bir kaynak gerektirir. Youtube’un Türkiye sunucusu olmadığı için ise bu kaynak Türk Telekom alt yapısından karşılanıyor. Özellikle Türkiye’de Youtube’un ne kadar popüler olduğunu düşünürsek bu Türk Telekom için ciddi bir külfet.

  Bu sadece bir teori ama yazımdaki gerekçelerden daha mantıklı olduğu bir gerçek.

Görüş belirtin!

Aşağıdaki form ile bu eleştiri hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ya da kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz. Ayrıca yorumlara RSS ile abone olabilirsiniz.

Yaptığınız görüşün sadece sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Görüş bildirirken şu etiketlerden faydalanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>