Ana Sayfa » Bireyler ve Toplum, Genel Konular

Türk Medyası

27 Aralık 2007 4 Görüş Eleştİrmen: Aybike Umay

Öncelikle benim için medya’dan kasıt; sinema, televizyon, radyo, gazete, dergi… vs vs toplamları bütünüdür. Kimileri için sadece belli başlıkları içerdiği için kendi düşüncemi belirtmek istedim yazının başında.

Önemli midir peki bu Medya? Bazıları gibi “Aman olsa da olur olmasa da” mı, yoksa ciddi mayette önemli bir yere mi sahip?

Bir ülkenin en önemli manevi silahlarının başında gelir Medya. Silah’tan kastım tabiî ki yıkıcı anlamında değil. İcraat olmadan kendinizi, karşı tarafa psikolojik baskı uygulayarak savunmak gibi misal.

Bizim ülkemizde, Türkiye’miz de nasıl peki bu Medya? Medya’nın sahipleri diyelim ya da, kimlerin elindeyiz biz? Bizi yansıtanların maskelerinin altındaki gerçek kimlikleri ne? Daha bir sürü sorular art arda sıralanır.

Bu sorulara açık bir şekilde cevap verebilecek bilgi kapasitemin olduğuna inanmadığım sadece şahsi düşüncelerimi yansıtmak istiyorum.

Ben Medya’MIZDAN  memnun olmayanlardanım. Neden mi? Çünkü her şey de olduğu gibi yine çıkarlar doğrultusunda işler yürümekte. Bir de emperyalistlik mi desem yoksa yağcılık mı desem onlarda olunca işin içinde sormayın halimizi. Medya’MIZIN önemli bir bölümü hatta çoğu belli kesimin elinde. Belli kesim=bizden olmayan kesim! Ülkemizde dönen oyunlar dolaplar yeri geldiğinde çok rahat bir şekilde ört bas edilebiliyor. Hiç alakası olmayan olaylar ise gereğinden fazla büyütülüp kaoslar yaratılabiliniyor. Yani yeri geldiğinde pire deve oluyor, bazen de deve pire oluyor. Gerçekler, haklılar halkımıza lansedilmiyor. Bundan ötürü de ülkemizde ortaya çıkan toplumsal sorunlarda doğal karşılanmalı diye düşünüyorum. Halk arası uçukluklar, iletişimsizlik, son derece yüksek boyutta kin beslemeler…

Kısacası bunlar ülkemiz üzerinde oynanan oyunların bir parçası. Acı olanı ise bu parça çok büyük ve çok önemli. Bizlere düşen bu oyunları alkışlamamak, hatta izlememek!!! Gerçek Medya’cılarımız da var elbet. Bu ülke için düşünen, ülke için yazan, ülke için sahne alan. Kendi menfaatlerini değil, Ülkesinin, Ülkemizin menfaatlerini düşenenler. İşte asıl sahibi onlardır. Onların tek hatası gizlenmeleridir. Gerek ekonomik olanaklar, gerek çevresel olanaklar nedeniyle kendilerini sineye çekmişlerdir. Ama elbet çıkacaklardır çekildikleri köşelerinden, işte o zaman Medya asıl sahiplerini bulacaktır! Herkes kimin eğri kimin doğru olduğunu görecektir. Ümit ediyorum ki yakındır o günler

Herkese iyi çalışmalar..

4 Görüş »

 • okan dedi ki:

  öncelikle böylesine önemli bir konuya değindiğiniz için teşekkür ederim.fakat yazınızın etkili ve ikna edici olabilmesi için düşüncelerinizi örneklerle açıklamanız gerektiğini düşünüyorum.yani diyorsunuz ki medya başkalrının elinde ve gerçekler örtbas ediliyor.başkalarının isteğine göre medyanın gündemi belirleniyor gibisinden düşünceleriniz var.bence bu şekilde öne sürülen düşünceler yere basmıyor.o yüzden düşüncelerinizi destekleyici örnekler vermenizde hem insanları ikna edebilme hem de söylediklerinizin klaktan dolma olmadığı bağlamında yarar var.

 • mehmet dedi ki:

  merhaba medya ile ilgili eleştriniz üstü kapalı olsada güzel olmuş okan beyin dediği gibi örnekler olsa daha iyi olurmuş ..
  ben ülkemizde yaşanmış bir iki medya hadisesine değinmek isterim.
  Bir zamanlar uzan medyası vardı bu medya kimler tarafından yaratıldı ne amaçlarla kullanıldı ve görevi tamamlandıktan sonra o koca imparatorluk bir gecede nasıl yok edildi.
  bu dinç bilgin medyası erol ersoy medyası ve niceleri bu insanlar birilerine hizmet için yaratılmış ve hizmet dönemi diğer hizmet dönemi sona eren siyasilerle aynı dönemde biten medyalardır.
  medya derken isimleri hala devam etmektedir esas olan kimlerin eline geçtiğidir.
  şimdi görev doğan medyasındadır.
  İnanılmaz yükselişi ile orantılı yükselen başka unsurlarla aynı hızla devam etmektedir.
  bu oyunda bir gün diğerleri gibi son bulacaktır.
  örneğin henüz taze olduğu için
  doğan medyası akp için yapmış olduğu sözde ağır suçlamalar ve peşine gelen akpnin aydın doğan için kaçak mazottan dolayı inceleme başlatılacağı manevrasyıla gündemin başka konulara geçici olarak yerini bırakması meselesi..
  konuyu açan hanımefendinin ayrıntılara girmeden açmış olduğu konu gerçekten güzel bu yazdıklarım yakın tarihte hepimizin okuduğu gördüğü dinlediği şeylerdir.
  tabirimi affedin…
  bizler türk toplumu olarak koyun yerine konuyor ve sanki olup bitenden bir haber yaşıyormuşuz gibi..
  yada bu medyalar entel kesimin bizi böyle algılamasını istiyor..
  enteller çok akıllı biz okusakta görsekte dinlesekte biz hep aynı biziz…
  ama öyle değil bizim tek eksiğimiz yasaları iyi bilmemek yasanın bizleri koruyamayacağı zenginden,adamı olandan yana olacağı
  korkusu..
  bizler kabuğumuzu bir kırsak medyanın oyuncağı haline gelmesek hani vardır ya kamera gördükmü utanan kızgınlığını ifade edecekken kızarıp dili tutulan olma psikolojisi..
  umarım yanılmıyorumdur..
  teşekkürler

 • mehmet dedi ki:

  güzel olmus sayende edebiyattan 100 aldım.çok tesekkürler

 • ercieyy dedi ki:

  türk medyası malesf çok yozlaştı.yozlaşan türk toplumuna çanak tutuyor misali.örnek vermek istemiyorum vermemde garekmiyor zaten.genel düşünclerim herkes tarafından kabul gören düşünceler olduğuna inanıyorum.yabancı medyaya baktığım zaman özellikle avrupa medyası türk medyasının bırakın avrupada benzerlerinin olduğuna dünyada bile örneği olduğuna inanmıyorum.çok acıdırki bilinen bu gerçek gün geçtikçe bir kaosa doğru gitmekte ve bu kaosun başında da medyamız yer almaktadır.bilinçli olarak yaratılan bu medya kuşkusuz birilerinin işine gelmektedir.avrupa kanallarını izlediğim zaman neden bizim medyamız bu seviyede değil diye düşünmek zorunda kalıyorum.ben 26 yaşında üniversite mezunu bir gencim.bizlere sunulan bu medya anlayışının ülkemize hiç yakışmadığı düşüncesindeyim.derhal medyamızın değişmesi gerektiğine inanıyorum.bu değpişim olmazsa (benim değişimden yana hiçbir ümidim de yok belirteyim)malesef ülkemiz adına kötü bir görüntü olmaya devam edcektir.amatör medya değil ülkemizi aydınlığa götürecek profosyenel medya istiyorum.

Görüş belirtin!

Aşağıdaki form ile bu eleştiri hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ya da kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz. Ayrıca yorumlara RSS ile abone olabilirsiniz.

Yaptığınız görüşün sadece sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Görüş bildirirken şu etiketlerden faydalanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>