Ana Sayfa » Genel Konular, Popüler Kültür, Sinema ve TV

Toplumsal Uyuşturucu

1 Aralık 2006 5 Görüş Eleştİrmen: D@RK_LORD

Kadın programları hakkında birçok yerde yazıldı,  çizildi ve geçtiğimiz gün RTÜK toplantısında bu programları kaldırma yoluna gitti. Bu önemli karardan dolayı RTÜK yetkililerine teşekkürü borç biliyoruz.

Her gün isteyerek ya da istemeyerek insanların evlerine aldığı bu programlar nice ailelerin yuvalarını söndürdü, nice yaşamlara son verdi, nice kan davaları başlattı. Bahsi geçen her ortamda bu programlar hakkında bir karşıtlık doğuyor. Peki neden bu rezil yayınlar azalması gerektiği yerde dahada çoğalıyordu?

İnsanların elinde özel kanalları bağlayacak kadar para olmadığı için bu yayınları mecburen izliyorlardı. Belli bir süre sonra bu alışkanlık halini alıyor insan kendisi açıp izlemeye başlıyordu. Sırf bu programlar yüzünden insanların beyinleri sulandı.

Sırf Şov olsun diye insanlar ne yapacaklarını şaşırdılar. Artık akşam haberlerinde bile magazin haberleri verilir hale geldi. Gündemde kalmak için yapmayacakları rezillik kalmadı..

Kadın programları adı altında verilen bu saçma programları izleyen kadınlar neler düşünüyor olabilir?Sizce kadınlarımız bu kadar aptal mıdır?Bence değillerdir, kadınları bu kadar aptal,cahilmiş gibi gösteren bu saçma programları ve yayınlayanları kınıyorum.

Yapılan araştırmalar bu programları izleyenlerin amaçlarının günlük dertlerden uzaklaşma aracı olarak bu programları seçmeleri. Yani bir nevî uyuşturucu, toplumsal uyuşturucu. Başta rahatlama hevesiyle izlenen bu programlar zamanla izleyici sağlığınıda etkilemeye başlıyor. Çok aile bu programlardan etkilenerek ayrılma yoluna gitmiş. Pek çok kişi intihar etmiş. Şiddetin sıradan bir olgu olarak toplumumuza empoze edilmeye çalışıldığı bu dönemde bu tür yayınlara rağbet etmek bizi daha da çok bozacaktır.

Bu büyük kitle iletişim aracından bekletilerimiz açık bu tür saçma yayınlardan uzak, TEMİZ EKRAN!! lar istiyoruz…

5 Görüş »

 • Guardian dedi ki:

  Artık televizyon izlemediğimden olsa gerek RTÜK’ün bu kararını ilks enden duyuyorum ve ne kadar sevindiğimi anlatamam.

  Fakat bu uygulamanın ne akdar geçerli olabileceği ya da ne seviyede uygulanabileceği beynimde bir soru işareti olarak kalmıyor değil, bunuda zaman gösterecek.

  Bakalım bu yeni uygulama beynimdeki “evinizde uydu ya da kablolu televizyonların (malesef zöellikle yabancı kanallar) yayınlarını görüntüleyebilecek bir sistem yoksa, televizyonunuz yok demektir.” anlayışını silebilecek mi?

 • dilencikahin dedi ki:

  RTÜK’ün böyle bir karar vermesi beni çok şaşırttı genelde doğru kararlar vermez çünkü.Ame bu uygulamanın ne derece uygulanabileceği hakkında kesinlikle şüphelerim var.İnsanlar bağımlı kalıyor ve sonuşlar tıpkı bir uyuşturucu krizine benziyor.Zaten yeterince zararlı yayın ve yeterince zaralı gerçeklik varken bir de bunların üstüne eklenmemesini ve bir an önce(biraz geç oldu ama)kaldırılmasını umuyorum.

 • Yavuz Selim YÖRÜK (author) dedi ki:

  ancak hala aynı programlar ekranlarda.daha kaç insanın ölmesi gerekicek bunların ekranlardan kalkması için.birde aptal toplumumuzun bunları izlemesi var tabi oda ayrı bir konu..

 • Gazoz dedi ki:

  RTÜK’ün, televizyon kanallarının birer izleyici temsilcisi bulundurması ile ilgili çalışması geçtiğimiz günlerde icraata geçirildi. Bütün ulusal kanalların televizyon seyircisinin istek, şikayet ve teşekkürlerini direkt iletebileceği izleyici temsilcileri görevlerine başladı.

  Artık seyirci istediği her kanalı RTÜK’e gerek kalmadan uyarabilecek, eleştirebilecek veya teşekkürlerini iletebilecek.

  Üst Kurul bu göreve getirilen isimlerin e-posta adreslerini kendi internet sitesinde yayınlamaya da başladı. İzleyiciler, RTÜK’ün sitesinden hangi kanalın izleyici temsilcisinin kim olduğunu ve e-posta adreslerini öğrenebiliyor. İzleyiciler bu adreslere direkt olarak şikayetlerini ulaştırabilecekler. RTÜK’ün http://www.rtuk.org.tr adresli resmi internet sitesinde 22 ulusal televizyon kanalının izleyici temsilcisinin iletişim bilgileri yer alıyor. İzleyiciler, tepkilerini iletmek istedikleri kanalların temsilcilerinin adreslerini buradan edinerek telefonla ya da internet üzerinden kuruluşlara ulaşabiliyor. Yayıncı kuruluşlar, RTÜK’ün uyarısına gerek bırakmadan, ihlaller konusunda izleyiciden gelen tepkiler hakkında bilgi sahibi olabiliyor.

  Fakat böyle bir uygulamaya geçilmesinin yaptırım gücü ne kadar olur o konu tartışılır bence. Eğer
  RTÜK’ün herhangi bir cezası olmazsa özel televizyonların hiç biri yapılan uyarıları dikkate almaz. Zira bizim milletimiz hep “izlemeyelim kardeşim böyle şeyleri, ben açmıyorum bile zaten.” deselerde izlenme oranlarına bakınca hiç de bu şekilde sonuçlar çıkmıyor. Bu da tv’lerin işine geliyor.

 • kralicesi_1 dedi ki:

  RTÜK bütün bu programları dediğiniz gibi yayından kaldırmak için bir girişimde bulundu. aslında RTÜK ün yasaklamaya çalıştığı şey Caner-Tülin, Meriç-Ahu-Eser ve Ahu Tubanın saz ekibini engellediler. Yavuz Selim kadınlar bu kadar aptal mı? diye bir soru sormuş ve bunun cevabını kendisi vermiş. Evet kadınlar aptal değil, aşırı duygusal. Bu olayda belirli sınırları zorlayarak aptallık seviyesine erişiyor o ayrı. Ekranlarda görmeyi istemediğimiz isimleride biz yarattık aslında. Belki ben, sen yada siz değil ama bu insanları görmek isteyenler var. Ben iletişim fakültesinde okuyorum ve bazen o kadar saçma olaylarla karşıkarşıya kalıyoruz ki şaşarsınız. Bunları izlemediğini söyle birçok bayan hatta baylarda ama izlemiyorsan ya da izlemiyorsak nasıl bu şekilde hala kanallarda gösteriliyor. İlerde birgün bende RTÜK için veya RÖK(reklam özdenetim kurulu)de çalışmak istiyorum. Eğer bu hedefi gerçekleşitirirsem arkadaşlar herkese, hepinize yardımcı olacağım :)

Görüş belirtin!

Aşağıdaki form ile bu eleştiri hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ya da kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz. Ayrıca yorumlara RSS ile abone olabilirsiniz.

Yaptığınız görüşün sadece sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Görüş bildirirken şu etiketlerden faydalanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>