Ana Sayfa » Genel Konular

Sigara

14 Ocak 2008 7 Görüş Eleştİrmen: Aybike Umay

Ailemde kimse sigara kullanmaz. Hele ki babam tam bir sigara düşmanıdır. İnsanları sigara içenler ve içmeyenler olarak ayırmıştır kafasında, ona göre sıfat yüklemekte karşısındakine. Annem zaten ömrü hayatı boyunca ağzına sürmemiş. Evimizde isterseniz misafir olun, her konuda hizmet saygı sonsuzdur, ama olur da yanlışlıkla salonda veyahut odalardan birinde sigara yakmaya kalkarsanız en büyük hatayı yapmış olursunuz. Annem ve babamın sigara konusunda sınırları gayet katıdır. (Durum böyle olunca tabi bende sigaraya karşı müthiş bir merak) İşte ben böyle bir ailede yetiştim. Lakin beş parmağın beşi de bir olur mu? Olmaz tabii.

Sigarayla tanışmamız çok geçte olsa aramızda kısa sürede gelişen sıkı bir bağımız oldu, şuan can ciğeriz. Lise yıllarında tanıştık onunla. Son yıllara yakın. Nasıl mı tanıştık? Çok kolay oldu, o dönemlerde gençler her nedense kendilerini bir şeylerle kanıtlama gereği duyarlar ya, hele de sigarayla. Sigara içen büyüktür, olgundur en önemlisi ADAMdır ya hani. İşte bizde bu özentilik uğruna tanışıverdik Sigarayla. Bir de meşhur yarışlar olur; kim daha çok içine çekebiliyor, kim halka çıkartabiliyor, dumanı içinde tutup konuşabilenler kim???….. (Hatta hiç unutmam ilk içeceğim gün,”tecrübeli dostlarımdan biri” bana içime çekmeyi öğretmişti. Sigaranın dumanını çektikten sonra ‘hihhh,babam geliyor’ dedirtmişti bana. Hihhh dedikten sonra geberircesine öksürmüştüm, ama içime çektim diye de mutluluktan dört köşeydim. Ee büyümüştüm ya bende birden ondan olsa gerek mutluluk!)

İşte böyle derken derken, yani sigarayı kendimizi kanıtlama adına kullanırken birde baktık ki bağlanıvermişiz ona, hayatımızın bir parçası oluvermiş. Gel de ayrıl şimdi bu “dert dostundan”.

Artık dostluğun ilerlediği zamanlarda sorulan sorularda, cevaplarda klişeleşmiştir.

“yahu neden içiyorsun bu illeti, ne ‘derdin’ var?”

“sorma teyze ya, çok dertliyim valla.”

“sevgilim beni terk etti, ben içmeyeyim de kim içsin.”

Vs vs vs…

Diyalogları çoğaltabiliriz, lakin hepsi aynı kapıya çıktığı için gereksizdir. Sigara, her ne hikmetse dert ilacı vazifesini üstlenmiştir. Psikiyatr’ların dertli insanlara sunduğu reçetelerde var olmayan bir ilaç tabii bu. Hem almak için değil reçeteye, yaşınızın büyük olmasına bile gerek yok. Her yerde rahatlıkla bulunabilecek bir ‘ilaç’. Ama endoksiyonlarından ziyade yan etkileri etkili olan bir şeydir. Kaç senedir sigara içerim, lakin dert ortağı dostumun derdimi falan azalttığı yok. Aksine başıma daha da dert açmıştır. Ee diyorsunuz ki; madem bunları yazıyorsun hala neden içiyorsun bu illeti? İşte dedik ya başında da dost olmuşuz bir kere bu illetle. İnsan dostunun yanlışlarını herkese söylermiş de, kendine bir türlü söylemezmiş, o misal işte buda.

Sigara’dan gençleri hatta artık çocukları uzak tutmalıyız. Bunu katı kurallar koyarak yapamayız, çok serbestlik göstererek de başaramayız. Önemli olan çizginin sınırlarını iyi tespit ederek, doğru koymaktır. Çok hassas bir nokta olduğunu unutmamaktır. Ben kendim bir aktif içici de olsam üstüme vazife bilirim bunları.

Sigara konusunda tasarlanan yasaya gelirsek, bana göre hükümetin yaptığı en iyi şey. İlk defa arkalarında olduğum bir şey. Tabii inşallah en doğru şekilde uygulanırsa. Gözüm açık giderdim zaten ya, eğer hiçbir noktada ortak düşünceye düşmeden ölseydim. Yani 47 gibi basit olmayan bir sayıdan bahsediyoruz, insan bir yerden sonra kendini dışlanmış gibi hissediyor. Diyor insan içinden; ”ya bende mi bir sorun var, yanlış olanlar, yapılanlar nasıl olur da bu kadar büyük kesim için doğru sayılır?” Neyse vesselam sözün özü; SİGARA SAĞLIĞA ZARARLIDIR,LANET BİR İLLETTİR. UZAK DURALIM,ÇEVREMİZDEKİLERİ UZAK TUTMAYA ÇALIŞALIM!!!

7 Görüş »

 • Serdar Fatih dedi ki:

  Hakikaten samimi duygularla yazılmış hoş bir yazı. Yazıyı kaleme alan arkadaşı kutluyorum. Sigara kullanıcılarına nasıl yaklaşılması gerektiğini gerçekçi bir dille aktarmış yazar arkadaş. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

 • alperen dedi ki:

  Aslında,guzel bı deneme yazısı,cunku;yasanılan tecrubeler ortaya konulmus,neden ve nıcın sorularıyla da desteklenmıs;Ama soyle bı gercek var kuskusuz; ozellıkle de ulkemızde tabı; benım dusuncem bır Anadolu cocugu olarak,anadolu da sıgara yazıda da belırtıldıgı gıbı,delıkanlı olmak ıcın sunneten sonra atılan 2.adımdır,haksız da degılım galıba. bunda.Cunku bız yanı turkler,kendımıze verdıgımız zararlara ovunuruz,hanı herkes konya ya sen anyaya hesabı,ters ınsanlarız ıste,ılla kotu olan seyı yapcazya,ılla bır yerımıze zararı dokuncakya…!
  Aslında bu konuya sosyolojı de gırebılır,her ınsan bır konu da,belli alanda,ya da yaptıgı bı seyle,dıger ınsanlar dan farklı olmak ıster ya,,bızım sıgara olayı da o hesap, ornek olarak: lıse ogrencıyız,dert yok tasa yok,herkes gıbı aynı hayatı surduyoruz;ama ıste farklı olcaz ya dıgerlerınden,ustun olma cabası,o yaslar da kendı de dıger yasıtlarına gore bır artın olcak ya,,bız de en basitini secerız.KOCAMAN HARFLE YAZAYIM “SIGARA” ılletı,genelde lıse ogrencılerinin 15 veya 16 yasların da ozentı olarak basladıgı,daha sonraları da yanı unıversiteye gelınce de bırakma laflarının kendı dılımızde cok dolanır,bı de su vardır;hanı buyumussundur ya artık,unıversitelısındir,ictigin hal de bı de dersın lıseli talebelere,ıcme bak haaa!,zararlıdır,ben ıctım de ne oldu,,gıbı lafları hepimizi demisizdir!!!
  Ama en onemlısı su degılmidir,tamam icmisindir,o illetı,bağımlısı da olmusundur,”KABUL”,ama nıye nefıs mucadelen hep lafta baslıyo ve bıtıyo,bıtmıcek arkadas,,eger bırılerıne ornek olacaksak ve eger bız unıversiteler de okuyorsak bu ılletı de bırakacagız,nefısımız bu kadar zayıf mı,kı bız turk gencıyız,,olabılır mı boyle bır sey!olamaz tabı,
  Bu illeti benım gıbı,cıgerlerı zarar gordgunde degıl,baslamadan bırakalım…

  Ve unutmayalım kı,HAYATI ONEMLI KILAN,UC ETKEN VARDIR;SAGLIK,INANC,HUZUR,,AMA SAGLIK OLMASSA DIGER IKI ETKEN DE OLMAZ…
  SELAM ILE…

  selam ile…..

 • yücel dedi ki:

  yakında agzımıza bir sayaç takıp soludugumuz havanında parasını alacaklar yaa

 • okan dedi ki:

  çok güzel

 • aslı dedi ki:

  çok güzel bi eleştiri yazısı olmuş……yazdığını her şeye katılıyorumm

 • tugba dedi ki:

  ya allah aşkına koca internette bi eleştiri yazısı yok mu bu nası internet

 • pınar dedi ki:

  gerçekten çok güzel bir eleştiri olmuş.ben de aynen böyle düşünüyorum…

Görüş belirtin!

Aşağıdaki form ile bu eleştiri hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ya da kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz. Ayrıca yorumlara RSS ile abone olabilirsiniz.

Yaptığınız görüşün sadece sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Görüş bildirirken şu etiketlerden faydalanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>