Ana Sayfa » Sinema ve TV

Polis

10 Mart 2007 3 Görüş Eleştİrmen: Volkan Çınar

PolisSon dönemde çekilen Türk filmlerini sinemada izlemem. Çünkü bu filmlerin çoğu medyada bulunan popüler insanları kullanıp altına basit bir senaryo ile kâr etme amacı güdüyor. Hatta sırf bunun için gerçek klasiklerimizi bile yok ediyorlar, ‘Hababam Sınıfı’ gibi. En son sinemada beğenerek izlediğim Türk filmi 2000 yapımı ‘Filler ve Çimen’di. Bundan sonra da birkaç Türk filmine gittim ancak hep hüsranla sinemadan ayrıldım. Uzun bir aradan sonra ‘Polis’ filmini sinemada izlemek istemiştim. İki nedeni vardı; birincisi Haluk Bilginer, ikincisi ise gerçekten Türk sinemasında daha önceden yapılmamış birşeyin yapıldığı söylentisiydi. Gidip izledikten sonra gerçekten de böyle olduğunu anladım.

İlk olarak Haluk Bilginer düşündüğüm gibi mükemmel bir oyunculuk sergilemiş. Filmdeki ana karakter olan ‘Musa Rami’yi izleyiciye benimsetiyor. Filmin konusuna gelirsek, 63 yaşına basan efsane polis Musa Rami, İzmir’in büyük mafya ailelerinden birinin küçük oğlunu öldürüyor. Bu nedenle mafya, Musa Rami ve tüm ailesini tehdit ediyor. Aynı anda bir tez için kendisine danışan üniversite öğrencisi Funda’ya (Özgü Namal) aşık oluyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi kanser olduğunu ve 2 aylık ömrü kaldığını öğreniyor.

Haluk Bilginer

Filmin hemen başında Kurt Vonnegut Jr’nin ‘İnsanların gerçeklerle yetinmesine şaşırıyorum.’ sözü geçiyor. Aslında tüm film bu söz üzerine kurulmuş diyebiliriz. Çünkü yaşanan tüm olaylar biraz gerçek dışı olarak aktarılıyor. Filmi diğer Türk filmlerinden ayıran bir özellikte bu. Aslında bunu yapmak cesaret istiyen bir iş çünkü çoğu kişiye ağır gelebilir, buna rağmen bu cesareti kendinde bulan senaristleri ve yönetmeni tebrik ediyorum. Sonuç olarak gidip izlenilmesi gereken bir Türk filmi.

Umarım buna benzer cesaret isteyen yapımlar Türk Sinemasında artar, benim gibi izleyiciler de daha çok Türk filmi izleme fırsatı bulur.

3 Görüş »

 • kritiker dedi ki:

  izlediğim ender türk filmlerinden daha doğrusu merakla izleyebildiğim filmlerden birisi.
  konudan konuya atlayışları bayıyor bunlar kısa metrajlı filmlerin birleşmesi gibi gelmiş bittabi konu temel olarak bir çatı altında geçiyor.ama dalları belli uzaklıktan görülebilecek dağınıklıkta.
  kamera haraketleri gözleri bozacak şekilde.
  müzik iyi ayarlanmış diyebiliriz ama tam uygun değil bence yapılabiirdi daha uygun yani sahneyle aynı tempoda.
  bazı replikleri eski absurd türk filmlerini andırmış neden böyle bir şeye ihtiyaç duyulmuş anlayamadım.
  oyuncular görevlerini iyi yapmış denilebilir.
  kötü başlamış kötü bitmiş,merakla seyredebildiğim ender türk sinemalarından biri

 • Talha Can dedi ki:

  Filin başlangıcı güzeldi, fakat seneryo bence berbat, kritiker’in dediği gibi eski Türk Filmlerinden alınan replikler çok anlamsız. Seviyorum de, yalan söylüyorsun falan…
  Müziği kaliteli buldum. Oyuncular ise fena değil.

 • amele81 dedi ki:

  alışılagelmişin dışında,fakat buna karşın keyifli olmamış ama izlenebilir bir film olmuş oda herhangi başka bir örneği olmamasından sonu eksik kalmış gibi devamı olabilir zannımca,

Görüş belirtin!

Aşağıdaki form ile bu eleştiri hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ya da kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz. Ayrıca yorumlara RSS ile abone olabilirsiniz.

Yaptığınız görüşün sadece sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Görüş bildirirken şu etiketlerden faydalanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>