Ana Sayfa » Genel Konular

Paran Cebinde Olsun

8 Şubat 2007 2 Görüş Eleştİrmen: Ş. Murat Ayan

Hepimize sormuşlardır büyüyünce ne olacaksın diye… Peki bizler ne cevap vermişizdir; doktor, hemşire öğretmen… Birimizde çıkıp ben kamyoncu olucam diyebilmiş midir?

Peki nedir bize bunları söyleten? Maalesef bunun sebebi gayet açık : Rahat Para!

Cumhuriyet kurulduğundan beri ülkemiz ne yazıkki tam olarak bir ekonomik bağımsızlığa ulaşamamıştır. Bu durum da insanlarda bir sosyo-psikolojik baskı yaratmıştır. Aslında bu kadar da geriye gitmemize gerek yok;

Bizi bu duruma getiren aslında tüm zorlukları yaşadıklarını iddia eden ebeveynlerimizdir. Evet belki de hayatta çeşit çeşit zorluklar, içinden çıkılması çok güç olan durumlar yaşamış olabilirler. Fakat hayat bu kadar dar değildir bence ve de olamaz. Düşünceleri bizlerin iyi maaş(!)lı bir işe sahip olmamız ve ekomik sıkıntı sıkıntı çekmeyerek mutlu olmamızdır.

İşte benim söylemek istediklerim burada başlıyor :Nedir bu maaşlı iş sevdası?

Daha küçük yaşlarımızda okula başlıyoruz gerekli gereksiz(bunları tartışmayacağım) bilgilerle kafamız dolduruluyor ve bir anlamda da ufkumuz genişletiliyor. Yeni şeyler öğreniyoruz, yeni konular.. Ve bunlardan bazılarına ilgi duymaya başlıyoruz. Araştırıyoruz bakıyoruz tekrar bakıyoruz ve işte bu o; hayatımız boyunca uğraşmak istediğimiz iş. Buna öylesine bağlanmışız ki sürekli onu düşünüyoruz, onunla ilgili hayaller kuruyoruz. Bir yandan da üzerimizde : “Doktor ol..! Bu işte çok para var… Bir daha sırtın yere gelmez…” gibi değişik, dışarıdan bir o kadar da cazip gelebilecek sözlerin baskısı var.

Ama bizim yapmak istediğimiz iş o değil. Kendi içimizde çatışmalar yaşıyoruz bocalıyoruz, düşünüyoruz düşünüyoruz ve içinden çıkamıyoruz… Ve bir gün tam anlamıyla farkına varıyoruz : Biz, yapmak istediğimizi yapmalıyız..

Bazı insanlar yapmak istediklerini yapamaz, cesur atılımlar gerçekleştiremezse bizim halimiz ne olacak? Şunu söylemeliyim ki tam olarak istediğimiz şeyi yapmalıyız… Çünkü düzenli aralıklarla maaşımızı aldığımızda ekonomik yönden bir sıkıntımız olmayabilir ama kafamız hiç rahat olmayacaktır. Eğer istediğimiz işi yaparsak ne olursa olsun mutlu olabiliriz. Çünkü sürekli hoşlandığımız birşeyle meşgul olacağız. Paramız olmasa bile bir gün, bir gün mutlaka başaracağız ve kendi işimizi kuracağız çünkü biz o işe inanmışız.
Eğer ülkemizi geliştirmek istiyorsak herkes istediği işi yapmalı, o alanda uzmanlaşmalı ve büyük şirketler kurmak için hiç olmazsa atılımlar yapmalıdır. Ve eğer bunu gerçekliştirmek istiyorsak öncelikle anne-babaların anlamasını sağlamalıyız. Onlar her ne kadar çocuklarının geleceğini düşünüyor olsa da bir ülkenin geleceğini çok kötü bir şekilde etkiliyorlar..!

2 Görüş »

 • Yörük dedi ki:

  büyüyünce doktor olmayı istemeyen tek çocuk ben miyim acep ?
  Şu yaşıma kadar öğrendiğim şeyler arasında birde şu var insan her zaman insandır.

  insan bencildir, kin tutar, para hırsı yani maddi zevklere karşı hırsı vardır; işte tam burada ne yazıktırki bu düşünceler biz çocukken kafamıza aşılanmaya çalışılan şeyler arasındadır.
  sen haklısın dostum suç en başta ebeveynlerde.

  V For Vendetta’ yı izleyenler bilir; televizyonda konuşmasını yaparken ” sizlerde bu olanlarla ilgili suçluluk duyuyorsanız, bu olanlarda sizinde suçunuz vardır” diyor seyircilere halka.
  bizlerde suçluyuz sorunların bu noktalara gelmesinden dolayı ama elbet ve ilelebet böyle devam etmeyecektir.

  saygılar sevgiler.

 • Gazoz dedi ki:

  Bu konuda ben şanslı olan insanlardanım galiba.

  Küçükken “okula gidecek misin, ne olacaksın bakıyım?” gibi soruları kendi ailemden almazdım, fakat çevremdekilerden aldığımda çok kızardım, hatırlıyorum bir de terslerdim “ben okula gitmiycem, birşey olmıycam.” ben diye.
  Sanırım bendeki bu asiliği görmüş olan ailem pek karışmadı hayatıma.(:

  Fakat ben mesleğimi belirleyinceye kadar sorun bendeydi. Bir türlü karar veremiyordum. Aradığımı buluncaya kadar çok karar değiştirdim.

  Vahim olan birşey de bazı anne babaların kendi egolarını tatmin etmek için çocuklarını kullanmaları. Kendileri okumayı çok isteyip de olamadıkları bir meslek dalını illa çocukları olsun istiyorlar. Ya da gururları okşansın diye benim oğlum benim kızım şu bölümde demek için mutlaka yüksek puanlı, göz dolduran, iyi para getiren bir meslek sahibi olsun istiyorlar.

Görüş belirtin!

Aşağıdaki form ile bu eleştiri hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ya da kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz. Ayrıca yorumlara RSS ile abone olabilirsiniz.

Yaptığınız görüşün sadece sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Görüş bildirirken şu etiketlerden faydalanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>