Ana Sayfa » Bireyler ve Toplum

Öss’ye Gerek Yoktur !!!

17 Mayıs 2007 25 Görüş Eleştİrmen: Bilinçsiz Bilgiç

Öss nedir ki?

Altı üstü bir sınav, hayat Össden ibaretmidir ki bizler öss gibi bir sınavı geçemedikçe bir meslek sahibi olamıyoruz ve geleceğimizi öss gibi bir engeli aşacağımızın planları ile kuruyoruz, zaman yaklaşıyor öss ye 1 ay kaldı ve burdan herkese, her öğrenciye, her veliye, her duyarlı T.C. vatandaşına sesleniyorum !!!

“Öss’ye Gerek Yoktur !!!”

Neden mi?

Çünkü öss (öğrenci seçme sınavı ) gibi bir sistem en baştan yalnıştır, öss mi bizi seçiyor bizmi öss’yi (mesleğimizi-geleceğimizi) ben istediğim bölümde okumak istiyorum sevdiğim mesleği yapmak istiyorum, insan olmanın verdiği özgürlük hakkımla hayatımı özgürce sürdürmek istiyorum, eğer demorasi diye bişeyler var ise bu sistem değiştirilmelidir, çünkü özgürlük hakkımız çiğnenmektedir, Eğitim anlayışını bir at yarışı olarak düşünmek ve bu atları Dershaneler ile yetiştirip daha hızlı koşmalarını sağlamak için velilerin milyarlarca para vermeleri özgürlük değildir.

Ülkede 1000′lerce profesör var, ülkede 100′lerce bilim adamı var; memleketin geleceğini siyasetçiler getirecekse istemiyorum böyle siyaset istemiyorum böyle eğitim.
Bende Öss mağdurlarından birisiyim,  Yıllarca okudum, ilkokulu, ortaokulu, liseyi; hiç sınıfta kalmadım, ama buna rağmen öss yi kazanamadım. Bunun ne kadar büyük bir hayal kırıklığı olduğunu biliyorlarmı Bakanlar, bunun ne kadar büyük bir bunalım olduğunu biliyorlar mı YÖK yöneticileri ?

Sistem şu sıralar öyle bir hal aldıki Dershaneye gitmek zorunlu hale geldi, resmi olarak değil ama gayriresmi olarak herkes çocuğunu öss’yi kazanması için dershaneye göndermesi gerektiğini düşünüyor (bir dershane öğrenci başına yaklaşık 1000 ytl alıyor her yıl ortalama 1,5 milyon öğrencinin öss’ye girdiğini biliyoruz minimum yarısı dershaneye gönderiliyor olsa çarpın bakalım 750.000 ile 1000 ytl’yi) sistem velilerin, ailelerin sırtına vergiler yetmiyormuş gibi birde böyle bir yük bindiriliyor.(ne büyük tesadüf, ne büyük bir çağdışılık, çağdaş medeniyetler anlayışınız, çağdaş eğitim anlayışınız bu mu?  )

Senelerdir konuşulur tartışılır, senelerdir ne olacak bu  öss ? diye sorular sorulur. Soru sormak ile haber kanallarına bu konuları taşımak ile gündemi bu kelimeler ile meşgul etmekle  hiçbir sorun çözülmez ve hiç bir hak konuşularak alınmaz.

Tarih tekerrür edecek ise hiç sakince olmayacağı aşikar.

“  bütün tershanelerine girilmiş, bütün ordular dağıtılmış ve memleketin her köşesi tamamen işgal edilmiş olabilir.bütün bu durumdan daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar gaflet, dalalet ve hatta hiyanet içinde bulunabilirler. ”

Öyleyse biz ne yapacağız, öss gibi bir engelden nasıl kurtulacağız ?

Bir bildiğimiz varda yazdık;

Ben T.C. vatandaşı olarak ve demokrasi ile yönetilen bir ülkede düşüncelerim ile geleceğimi şekilendirmek istiyorum ve bunun önüne öss’nin geçmesini istemiyorum, üniversite okumak için ne dershanelere para vermek, ne bir sınava girmek istiyorum, eğerki yeterliliğim ölçülecek ise bu araştırmacı, meraklı ve düşünsel yönlerimi açığa çıkartacak bilimsel yöntemler ile olmalı. Ne olduğunu anlayamadığım, sorgulayamadığım, sorulan soruların daha sonra hayatımda kullanamadığım saçma sapan bir sınava girmek istemiyorum.

Ben huzurlu bir hayat istiyorum, kimsenin kimseyi sömürmediği, eşit bir düzenin kurulduğu bir hayat, doğan bir çocuğun sütünün bedavaya alındığı bir düzen, ücretsiz eğitim alabildiğim bir sistem; mevcut sistem ile istediğim şeyler gerçekleştirilebilecekse ne mutlu ama gerçekleştirilemeyecekse oturup düşünmenin  zamanı gelmiştir.

Öyle ya;

” Muhtaç olduğumuz kudret, damarlarımızdaki asil kanda mevcut”

Düşünmeye başlayın hatta harekete geçin. (Hiç birşey yapamıyorsanız Eleştirin)

25 Görüş »

 • Volkan Çınar dedi ki:

  Malesef ÖSS’ye gerek var. ÖSYM’de Türkiye’de görevini en iyi yapan kurumlardan biri. Düşünün size 1.5 milyon kişi veriliyor bunlardan 200 binini seç bana ver diyorlar. Bunun bir sınavdan başka çözümü yok. Peki yanlış nerede?

  Yanlış, Türkiye’de ki eğitim sisteminde. İlkokuldan itibaren eğitim sistemi değişir ve avrupa standartlarına çıkarsa, meslek liseleri geliştirilir ve öğrenciler 17-18 yaşlarına gelince ne olacaklarına karar verirlerse o zaman ÖSS’ye gerek kalmayabilir ama buda şimdi başlanılsa bile en az 10-15 yıl gerektirir. Sonuç olarak her geçen saniyeyle birlikte zaman kaybediyoruz.

 • Guardian dedi ki:

  Evet ÖSS’ye gerek var, peki neden ?

  - çünkü eğitimciyiz diye geçinenler gerek velilerden gerekse makam olarak üstlerinden gelen baskılar üzerine suçu herhangi bir olayda en zayıfın üzerine atmayı çok iyi biliyorlar.

  - bu sebeple eğitim odaklı değil de daha çok paçayı kurtarma odaklı eğitim veriliyor liselerimizde.

  - çünkü özellikle meslek liselerimizde (en azından yakın tarihte benim şahid olduğum birinde) öğrencilere birer umutsuz vaka olarak bakılıyor.

  - çünkü bahsettiğim liselerimizde malesefki kafasına buyruk iş yapanlarımızda mevcut. Bağlı olduğu kurumdan yanıt alma gereksinimi bile duymadan “ilişkinize son verdik” diyerek vekil öğretmenleri gerektiği yerde zor kullanarak sınıftan atıp hem öğretmeni hem de öğrenciyi mağdur durumda bırakabiliyorlar. Halbuki gerek sigortalı işçilerin hakları gerekse insanlık adına bazı davranışları sergilemeleri gerektiğinin dahi farkında değiller.

  - çünkü belirtilen kişilerin, hukuk gibi bir derdi olmamakla birlikte bütün kağıt üstü işlemlerini tanıdıkları aracılığıyla gerçekleştirebiliyorlar. -kendi işlemi ya da bir başkasının hiç farketmez-

  - çünkü onların eğitim sistemini geliştirmekten daha önemli düşünmeleri gereken konular var.

  Bu kadar kesin ve net konuşuyorum çünkü son iki haftadır ailemin başına gelenler bir hayli sinirimi bozdu. İnsan görünce anlıyor bazı gerçekleri, birşeyleri düzeltmek için önce eksikleri kabul etmek gerek.

  Benzer olaylar yaşarsanız reklam olmanızı önemsemiyorsanız basın yolunu kullanmak en akıllıca çözüm olarak görünüyor. Ben öyle yaptım, herşey ortaya dökülüyor daha sonrasında, özellikle seçim zamanına yakın dönemlerde :)

 • yağmur tuğçe yıldız dedi ki:

  bencede yanlış bir sistem ne kadar saçma bizleri ne sanıyo bunlar ben lise bir öğrencisiyim geleceğim için kaygı duyuyorum ne var bunda deniyo alt tarafı sınav.Hayır bu kadar basit değil kolaysa sen çalış gece gündüz dershanede hocaların peşinde bir soru daha fazla sorayım diye koştur uykusuz testlerle geçen geceler sonra netice sıfır. eee sonra al başa. eeeeeeeee bu kadar emek ne olucak bak boşa gitti diyince de demek ki eksik olduğun yerler varmış çalışır gene girersin.Yanlış sadece bizim mi geri dönün bi bakın ya ……. sitemlerle dolu bir gelecek yetiştirdikleri için baştakilere slm mutluluktan dört köşe olun başardınız

 • sema nur dedi ki:

  bence öss ye gerek vardır.öss sınavı olmasa kimin iyi kimin kötü meslek sahibi olduğunu bilemeyiz.ama öss varken bütün mesleklerin iyi olduğuna güvenebiliriz.örneğin;doktorluk öss sınavına girmeden olsaydı sağlığımızla doktorlar oynardı.demin belittiğim gibi doktorun kötü mü iyi mi olduğunu anlayamayız

 • biryuduminsan dedi ki:

  merhaba öss’ye gerek vardır.neden dicekseniz 1.5 milyon öğrencinin hepsi üni ye giremez zaten sınırlı sayıda üniversite var belli bir bilgi birikimine sahip insanların girmesi çok doğal bir şey ayrıca sinan işler arkadaşım sınıfta kalmamışsın geçmişsin ama öss yi kazanamamakta senin tembelliğin diyelim çalışırsan kazanırsın..

 • hacker dedi ki:

  bence oss gibi saçma bir sey yok bu dünyada en iyisi paranla okumak başka yol yok

 • miron dedi ki:

  tarih boyunca insanlarla savaşmaktan ve günümüzde askerliği erkeklik göstergesi sayan parasıyla soylulaşan geçmiş yıllarında yaptığı hataları görmeye çalışmayan ve Anadolu da yaşayan kendisinden olmayan tüm halklara düşmanlık besleyen bir ülkenin asıl zenginliğinin kendi topraklarında yaşayan eğitimli insanların ve ruhsal açıdan ve maddi açıdan gereksinimlerinin karşılanmış insanların olduğunu anlayamayan bir avuç insanın yaratmış olduğu sistemi şiddetle lanetliyorum

 • çağla t dedi ki:

  bn daha 17 yaşındym ama össye gerek var bnce ama bu sistemde diil okuduğumuz kitapalr derslerle bu sınava bi katkısı dokunacağını sanmıyorum yine kendi çabamızla ortada bi sınav varsa sorun diil yapın ama önce sistemiziini düzene sokun bize güzel eğitim verinki öss gibi zor bi sınavı gçelim biz olmassak sizde olmassınız biz olmassak bu ülke olmaz bize değer verin gençlere yenilkleri açın bi ünviversiteye giidoıruz orda bile özgür olamıyoruz kendi düşüncelerimiizi savunamıyoruz o zman bu ülkede özgürlük nerde ? biz bu vatanın çocukalrıyız bizde güzel bi gelecek istiyoruz iyi hayat stndrtlarnda yaşamk isitoruz

 • Eren Yoloğlu dedi ki:

  Öss gereksiz bir sınav.Sistemin öğrenciye güvenmediğini onu iyi yetiştiremediğini kanıtlayan bir sınav.Milyonlarca insanın zamanını,parasını,huzurunu yok eden bir sınav.Çoğumuz devletin açtığı okullarda devletin atadığı öğretmenlerle okuduk.Vermemiz gereken bütün sınavları zaten verdik.Öss de nereden çıktı.Yıllardır bu sınava hazırlanıyorum.Psikolojik olarak çökmüş durumdayım.Bir taraftan üniversiteye gitmek istiyorum bir taraftan da bunu Öss ile gerçekleştirmek istemiyorum.Özgürlüğüm kısıtandığı en büyük nokta olarak bakıyorum Öss’ye.Özgür düşüncenin,iradenin olduğu bir ülkede Öss gibi sınavların olmaması gerekmektedir.Nasıl seçilecek peki binlerce insan der deyişinizi duyar gibiyim.İnsanların seçilmesine gerek yok.Yıllardır zaten okuyoruz.Kim olduğumuz ne kadar bilgiye sahip olduğumuz apaçık belli.Öss silbaştan bir sistemdir.Kınıyorum…

 • Onur dedi ki:

  Maalesef Türkiye’de hayat 180 dakikadır. Böyle olmaması gerekiyor, yoksa devlet olarak hiç ilerlemeyeceğiz. Herhangi birinin zekâsı ve öğrendiği herşeyi sadece bir sınavda değerlendirilemez. Diğer bir sistem olması gerekiyor, ve ben aklımda şunu yarattım - Türk Bakaloryası.

  Türk Bakaloryası 2 sene sürüyor ve Türk Bakaloryanın 6 bölümü vardır:
  1. Türkçe
  2. İkinci lisan (aşağıdaki listeden bir tanesi seçilmeli)
  -Almanca
  -Arapça
  -Azerice
  -Çince
  -Ermenice
  -Farsça
  -Fransızca
  -Gürcüce
  -İbranice
  -İngilizce
  -İspanyolca
  -İtalyanca
  -Japonca
  -Kürtçe
  -Ladino
  -Latince
  -Osmanlıca
  -Rusça
  -Yunanca
  3. Matematik
  4. Fen (aşağıdakilerden 2 tane seçilmeli)
  -Biyoloji
  -Fizik
  -Kimya
  -Psikoloji
  -Tasarım teknoloji
  5. Beseri bilimler (gene 2 tane seçilmeli)
  -Çoğrafya
  -Din
  -Felsefe
  -Tarih (aşağıdaki modüllerden 2 tane seçilmeli)
  –I. ve II. Dünya Savaşları
  –İslam Tarihi
  –Komünizm ve Sovyet Birliği
  –Göktürk, Selçuk ve Osmanlı İmparatorluklar
  –Roma İmparatorluğu
  –Tudor Hanedanı
  –Weimar Cumhuriyeti ve Hitler’in yükselmesi
  6. Sanat (bunun yerine bir tane daha lisan, fen dersi veya beseri bilim seçilebilir)
  -Dans
  -Drama ve tiyatro
  -Güzel sanatlar
  -Moda
  -Müzik

  Ayrıca, Türk Bakaloryası yapan herkes bir tane 10000 sözlü proje yaratmaları gerekiyor, ve 50 saat iş tecrübe, 50 saat spor ve 50 saat toplumsal iş yapmaları gerekiyor. Yukardaki bölümler hepsi bir tane sınavda değerlendirilmeyecek. Her bölüm için bir kaç tane sınav yapılacak, ve Bakaloryayı yapanlar bazı bölümlere ait projeler ve performanslar yapmaları gerekiyor.

  Bu yarattığım sistemden gençler daha geniş ve adil bir eğitime sahip oluyorlar. Maalesef Türkiye’de böyle bir sistemin işlettiğini hiç görmeyeceğim :-(.

 • CİGDEM dedi ki:

  Görüşünüzü buraya yazabilirsiniz.
  SÖZEL ÖGRENCİSİ OLARAK ÖSS NIN KALKMASINDAN YANAYIMM HER GUN SISTEM DEGISIOO SABAH BIR KALKIYORUZ SISTEM DEGISMIS SISTEMI HABIRE DEGISTIRERK ACABA BIR YERLEREMI ULASTIKLARINI SANIYORLAR TARTISILIR BIR KONUU…

 • ne_mutlu_türküm_diyene dedi ki:

  Sizi cok tebrık ederim o kadar güzel konulara temas etmişsiniz ki tamda bizi anlatıyor.bu egitim sistemi yüzünden okuldan sogudum her hafta deneme sınavı biz istemeden neden bizi deniyosunuz ya.sebebi belli seviyemiz böyle bi sistemde seviye felan olamaz ta yeni sisteme alııyoruz tak yine değişiyor sonrada 12 yıl calıs cabala sonuc YOK

 • orkun dedi ki:

  siteniz hoş olmamiş daha güzel olbilirdi

 • yunus emre dedi ki:

  bu elestiri yazınızı cok sevdim. bu gibi hayati konuyu dile ğetirdiniz için tesekkür ederim.Devletimiz verdiği egitme güvemiyormuda insanların hayatını sınava baglamak caniliktir

 • pınar dedi ki:

  düşüncelerinize katılıyorum ve sizi teprik ederim saygılarımla

 • RAMAZAN dedi ki:

  Bence arkadaş çok doğru söylemiş.Onu kutluyorum.Çünkü öss bizi sömürüyor.Öss de herkese başsrılar…

 • ALİ YILMAZ dedi ki:

  Ne demek gerek yok Sinan :)
  İpsiz sapsız bu ülke de kaç tane genç var biliyormusun ?

 • seçil dedi ki:

  ben yağmuru destekliyorum düşüncelerimiz gerçekten aynı

 • elstirici dedi ki:

  Maalasef ki ülkemizde düzenlenmesi gereken kurunların en başında y.ö.k. geliyor ve onun uyguladığı bu sınaz sistemi, sonra soruluyor bu f tipi yapılanma nereden geliyor diye, çünkü adamlar işin temelinden eğitime başlıyorlar. bu boşluğu o kadar iyi biliyorlar ki ilerde de sonuçlarını çok güzel olaıyorlar, ve bu sistem eğer düzelmez ise, daha kötü ve vahim sonuçlar alınacaktır.

 • Düşünür dedi ki:

  ÖSS ‘ye geek vardır. Çünkü mantalite yanlıştır. Üniversite her kesin gitmemesi gereken bir yerdir. Üniversite bilim üretilen bir yer olması gerektiği halde artık etiket basım merkezi olmuştur. Tabii ki böyle olunca herkes o etikete sahip olmaya çalışır ve o zamanda ÖSS gerekli olur.
  Asıl yanlış; Üniversiteye gitmenin bir makam sahibi iş sahibi kariyer sahibi olmakla eşdeğer görülmesidir. Halbuki para kazanmak bir meslek sahibi olmak kariyer edinmenin tek ve biricik yolu üniversite değildir. İşte bu anlaşılmadığından bir türlü üniversitelere yığılan bu kadar insan engellenemiyor bir türlü, ama iyi olacak bence çünkü üniversite mezunu ama işsiz ve kendini geliştirmek istemeyen sadece etiket peşinde koşan insanlar arttıkça bunların içindeki değerli olanların değeri daha da artacak ve bununla beraber Üniversite mezunu olmanın insanı değerli yapmadığıda görülmüş olacak sonunda..

 • Mustafa Aslan dedi ki:

  ÖSS gereklidir, çünkü sizin gibi imla kurallarını bile bilmeyen insanları üniversiteye almamaları gerekmektedir.

 • ırmak dedi ki:

  bence istetiğimiz mesleğe sahip olmak için ½ ÖSS’ye ½ okul davranışlarımız göz önünde bulundurulmalıdır.Çünkü her şey ÖSS’de bitmiyor diyelim ki o kadar çalıştın derslerinde çok başarılı bir öğrencisin ama her şey ÖSS’ye bağlı olduğu için sınavda heycandan yapamadın ve onca çalışman boşuna gitti.

 • tunahan coşkun dedi ki:

  Bence össnin gerekli olup olmadığına depilde üniversite okumus genclerin üniversiteyi bitirdiğinde iş sahibi olup olamadıklarına dikkat etmek gerekir.Diplomalı hıyarcı olduktan sonra yemişim okuduğun 4 senelik üniversiteyi.sınava 2milyon insan giriyor 2yüzbini yerleşiyor ee sonra nooluyor? 4 senede en az 50milyar para harcıyor bir öğrenci.okul bitiyor istihdam ortamı olmadığı için okuduğu okul bi b.ka yaramıyor.sonra devlet baba tekrar kollarını acıyor.gel diyor 1 sene daha dershaneye git kpss ye hazırlan kazanırsan memur ol.tamam diyor üniversite mezunu arkadas gidiyor 1 sene dershaneye sınavı kazanıyor ve lise mezunu insanlarla beraber aynı iş yerinde hatta aynı masada çalısıyor hayat kavgası veriyor.bunlar sınavı kazananlar için geçerli bide kazanamayanlar var…

 • selvinur dedi ki:

  bence bu sınav gerekli …tmama belki sen ikokul,ortaokul ve liseyi hiç kalamdan okuyabilirsin fakat bunu kopyalarla yada değişik oyunlarla geçmediğin ne malüm kardeşim bir insan zaten kendisinir bilgisine güveniyorsa bu sınavıda takmazz çalışır iyice gitme dershaneye ne tanıdığım var dershaneye gitmeden sınavkazanmış herşey sizin elinizdee….

 • cegumus dedi ki:

  Günümüzde bu sınava gerek var mı? Evet var. Ama olması gerekenin bu olmadığını düşünüyorum. Ben de şuan bu maratonun içerisinde bulunmama rağmen objektif birşeyler yazacağım. Günümüz şartlarında bu sınava ortalama bir buçuk milyon üniversite adayı başvuruyor ve bundan sadece 300-400 bin civarı üniversiteye yerleşiyor. Bu denli kalabalık bi başvurunun sonucunda bu elemeyi yapmak açıkçası çok ama çok zor iş ÖSYM yi kutlamak gerekir hakkaten. Fakat Bu 2-3 saatlik sınav hepimizin En güzel gençlik dönemlerinde; eğlenmemiz, sosyalleşmemiz gereken zamanda okullara dersanelere tıkılmakla geçiyor. Kısaca çoğumuzun hayatından 1 senelik bir çok güzel bir dönem kitaplarla sorularla kaybolup gidiyor. Kendi düşüncem bu durumda sınavların kaldırılması olmayacaktır elbette. Bu kadar çok kişinin üniversiteye yerleştirilmesi hakkaten kolay olmaz. Benim düşündüğüm çözüm Teknik ve mesleki liselere gerekli önemin verilmesi. Oralarda hakikatiyle yapılan eğitimin ardından işin ehli olan teknik elemanların yetiştirilmesini gerekli görüyorum. Sınava giren 1.5 milyon kişiden 500 bin kişisi teknik lise, meslek liseleri mezunudur. Geriye yapılacak şey ise Üniversiteye yerleşme oranının daha da düşmesi olacaktır yani Üniversite kazanmak sıradan birşey olmamalıdır. Bu konuda biraz daha seçici davranılması gerekir ki boyle birşeyin planlanması ortaöğretim, lise programlarına müfredatına kadar gider bu kadar ayrıntı konusmak istemiyorum. Üniversiteye yerleşen sayısı az ( Ya da şöyle söyleyelim Üniversiteye seçilenler ciddi anlamda seçilmiş kişiler! :) )Geriye kaldı çooook büyük sayıda insan boşta. Bir yandan da mesleki eğitimin önü açılacak, bu boşta kalan genç arkadaşlarımız ne yapacak meslek liselerine yönlendirilecekler. Bunun sonucunda hem ülke için işinde ustalaşmış teknik elemanlar yetişecek hem de üniversitelerimizden mezun alanında uzmanlaşmış kişiler yetişecek. Böylelikle ülkenin hem teknik elemanı hemde uzmanları yetişecek ve ülke düzeninde rayların yerine oturması sağlanacak.(Ütopya oldugunu biliyorum bunun :) sadece kişisel düşünceler.) Tabi ki bunların sağlanması için daha öncesinde çok fazla şeyin düzeltilmesi gerekiyor. Çok uzun vadede olacak işler belki ama kişisel görüşüm bizi ileriye götürecek durum bu diye düşünüyorum.

  Konuyu bambaşka yerlere götürdüm biliyorum bağlama kısmına gelirsek: Sınavın olması gerekir fakaaat seçici bir sınav.. öyle her elini kolunu sallayan sıradan bölümleri kazanarak üniversite de kendisini hiçbirşekilde geliştirmeden mezun olunca iş bulamıyoruz devlet yardımcı olmuyor demekle ne yazık ki olmuyor denmemesi için gerekli böyle seçici bir sınav. Bütün gençlerin hedeflerini 2 saate bağlamaktansa imkanları genişleterek daha rahat bir öğrencilik ve daha rahat bir hayat sürmemiz sağlanabilir.

  İlk yorumumu yazıyorum buraya elbette bana katıldıgınız ve karşı geldiğiniz noktalar olacak, bunları belirtmenizi çok isterim teşekkürler arkadaşlar.

  cegumus.

Görüş belirtin!

Aşağıdaki form ile bu eleştiri hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ya da kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz. Ayrıca yorumlara RSS ile abone olabilirsiniz.

Yaptığınız görüşün sadece sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Görüş bildirirken şu etiketlerden faydalanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>