Ana Sayfa » Kitap ve Yazın

OlasılıkSız

5 Aralık 2007 34 Görüş Eleştİrmen: Volkan Çınar

OlasılıkSız“Bitirmek için yarını başkasına anlatmak için bitirmeyi bekleyemeyeceksiniz.”

Oturup saatlerce kitap özellikle de roman okumayı sevmeyen biri olarak sanıyorum hayatımda en çabuk bitirdiğim roman, OlasılıkSız. Bunun en büyük sebebi ise Adam Fawer‘ın olasılık teorisini çeşitli bilimsel teorilerle birleştirip sonunda hayranlık uyandıracak bir kurguya dönüştürmesi.

OlasılıkSız, Adam Fawer’ın ilk romanı buna rağmen Dünya’da ve Türkiye’de en fazla satılanlar listesine girmeyi başardı. İstatistik üzerine yüksek lisans yapmış olan Adam Fawer’ın bu bilgilerini romanda kullanması romanın gerçekçiliğini daha da arttırdığını düşünüyorum. Aynı şekilde Kuantum Mekaniğinden, Termodinamik yasalarına kadar birçok bilimsel bulguya değinmesi bilimle ilgilenen insanlar için çok büyük bir zevk veriyor. Tüm bunların yanına eski ajanlar, bilim adamları, kumarbazlar, piyango talihlileri eklenince ortaya orjinal ve eşsiz bir roman çıkıyor.

Kitabın arkasından,

Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi?

 Siz hiç Loto’da büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar?Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı?Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parkta baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mi yoksa geleceği mi görüyorsunuz? Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘OlasılıkSız’ tam size göre bir roman…

Yazarın ağzından OlasılıkSız (Improbable).

34 Görüş »

 • leyla dedi ki:

  ikileme düştüğünüz durumlarda evet bir olasılık olabilir diyebiliyorsunuz kitapta bunu veriyor ben ilk sayfalarında şizofreni birinin ve diğerlerinin sadece psikolojileriyle sınırlı olduğunu düşünmüştüm ama kitap ilerledikçe farklı bir boyut kazandı vizeleriminde sıkı olduğu şu dönemde elimden bırakamadım tavsiye ediyorum herkesin okuması gereken bir kitap

 • sena dedi ki:

  ben kitabın daha 250.sayfasındayım.çokk akıcı bir kitap herkese tavsiye ederim.

 • bynkowalsky dedi ki:

  Yazar bilim,felsefe,matematik gibi birçok dalı akıcı bir kurguda toplamış.Anlatılan şeylerin kurguyla çok iyi bütünleşmiş olması kafanızı karıştırmasın;kitapta yazan herşey kanıtlanmış gerçekler!

 • cengiz kılıç dedi ki:

  ‘bir kitap yazayım, best seller olsun, filme de çekilsin, para kazanayım’ zincirinin son halkasıdır.
  Bir ortalama Amerikalı okuru tatmin edecek her şey fazlasıyla vardır. Hatta kitap sırf bunlardan ibarettir.
  bu kitabı bir şeye benzetecek olursak en uygun şey ‘patates cipsi’dir. kolay yenen, gereksiz, boş ve hatta zararlı…
  böyle kitapların bütün klişelerini taşımaktadır.

  kitap sürükleyicidir bu doğru, ama baştan aşağı Amerikan klişeleriyle dolu olup herhangi bir edebi değer taşımamaktadır. Niçin olduğunu tek tek izah edelim:

  Önce şekil:
  -böyle kitapların arkasında newyork times, people vs gibi bilindik gazetelerden ya da önemli bir adamın imzasıyla ‘enfes’ ‘nefes kesici’ ‘müthiş bir kitap’ gibi derin! açıklamalar bulunur, bunda da bol bol var.

  -konu amerikan popüler sineması ve popüler kültürünün milyon kez işlediği konulardır; kuzey kore, rus ajanları, gizli servisler, çılgın bilim adamları, entrikalar, büyük sisteme dokunmayan küçük suçlar, kötülerin hepsinin sonunda cezalandırılması ve iyiliğin galip gelmesi vs. gibi sıradan amerikalı vatandaşı avlayacak her beğeni öğesi vardır bu çorbada.

  -Karakterler diye birşey yok, stratosferde dolaşıyorlar. Klişe ve müthiş steriller, işemiyorlar, her işi mükemmel yapıyorlar, yanlışları bile mükemmel…
  Örnek: Nava karakteri güzel alımlı, atletik vs…üç dört dili mükemmel konuşuyor, bombanın parçaladığı bir dizi ameliyat edebiliyor, çantasında her şey için iğne bulunuyor falan filan.

  -İyi karakter Nava geçmişte bir sürü adam öldürmüş, ama bu onu katil yapmıyor çünkü öldürdükleri hep kötü adamlar… örneğin Mossad’a filistinli teröristlerin yerlerini bildiriyor(amacı insanların hayatlarını kurtarmak ya ondan) Her cinayetinde sayısız insanın hayatını kurtarıyor! El Kaide, Hamas, FKÖ üyelerinden en az iki düzine ajan öldürmüş.’(sf269) Rusya adına çalışırken bile Afgan teröristi öldürüyor, ya da masum rejim muhaliflerini…
  Kötülük bir tek Arap ya da müslümanlardan geldiği için Nava iyi bir kadın!
  Sokaktaki insanın önyargılarını okşayan tanıdık bir bakış değil mi? Yoksa bir propaganda mı diyelim. Bu kimin ideolojisidir, ne dersiniz?

  -Anlatım mı? Kitap içindeki ifadelerden örnekler verelim:
  ‘gözünün altındaki torbalar frisbi büyüklüğündeydi.’
  ‘güzel, zeki, bakımlı kadın’
  ‘kahrolası’, ‘lanet olası’
  ‘oyunu kendi kurallarıyla oynayacaktı.’
  ‘eli bir Actionman oyuncağı gibi havada kaldı’
  ‘Mike Tyson ile boks yapmış gibi…’
  ‘kafasındaki delik bir beyzbol topu büyüklüğündeydi’ örnekler uzatılabilir.
  Bu estetik tanıdık geliyor mu?

  -evet bir sürü bilimsel konuya da değinmiş ama ahmet mithat efendi tadında… bir reklam fragmanı gibi, örnek: bir diyalogta heisenberg’in belirsizlik ilkesi mi geçiyor, aç bir paragraf, çevir ansiklopediyi, h ye gel, neymiş heisenbergin ilkesi yaz.
  bu bilimsel konuların zorlama ve yer yer apaçık yanlış yorumları ise ayrıca uzun uzun yazılabilir ama birini yazmadan edemeyeceğim:
  E=mc2 yi ve görecelik teorisindeki ışık hızına yakın hızlardaki cisimlerin ağırlaşmasını açıklarken, örnek olarak uçak hızlanırken insanın kendini daha ağır hissetmesini vermesi ‘pes artık’ dememe yol açtı. (sf337)
  Bu kadar basit bir yanlış bu ‘enfes! ‘ kitapta ne arar?

  -Bilimsel konulardan çokca söz edilmiş ama çıkarttığı yorumlar(bir sürü örnek verilebilir) keyfi, yer yer zorlama zaman zaman da tamamen alakasız! Kuantumdan görecelikten çıkardığı sonuçlar tam bir yeni ‘new age’ tarikatına uygundur, ‘aslında zaman yok! ! ! ‘ merak eden detayları kitapta bulabilir.

  -Ortalama Amerikalı bu kitapta ne bulamaz?
  Onu da söyleyelim: bu kitabın tek eksiği cinselliktir. Filmini çekerken telafi ederler diye düşünmekteyim; muhtemelen filmde Nava ile Caine’den bir fragman atarlar diye bekliyorum.

  Bir metro, şehirlerarası otobüs kitabı denebilir: ‘hiç kafamı yormayayım, eğleneyim, çabuk çabuk okuyayım, birkaç yüz sayfalık bir kitap bitireyim, gururlanayım’ diyen herkes bunu alıp çatır çatır okumalıdır. bu konuda diğer örnekler bakınız: da vinci şifresi…

  film mi? tabii ki çekilecek, belki çekilmiştir de, gişe rekoru da kesinlikle kıracaktır. Niye kırmasın.

  NOT:
  Beğeni yorumları ’sürükleyici’ ’sıkılmadan okudum’ ‘güzel’ vs dışında başka birşeyler içermelidir. Ama bir kitabın değerli olmasının ölçüsü sadece sürükleyici olması ve okuyucuyu sıkmaması mıdır? Buna en güzel örnek bu kitaptır.
  Estetik beğenimizde çıtayı daha yükseğe çekmek umuduyla.
  Saygılar
  .

 • fatih dedi ki:

  Bence olasılık teorisiyle iyi birsekilde kurgulanmış bir kitap.
  Ancak bazı kısmlarnını yeteri kadar düsünülmeden ortaya atılmış… mesela david caine’in kitabın sonuna doğru baygınnken zihninde “heran’a” geçerek bir baska kadınla konusurken söyledikleri insanı, davidin “özel güçleri olan insanlar” isimli bir klube uye olduğunu dusunduruyor…

 • Hulki Can dedi ki:

  Kitabın özgün adı “Improbable” ise ve bu sözcük “Olasılıksız” olarak Türkçeleştirildiyse sanırım bir çeviri hatası var. Çünkü:

  (probable: olası ) anlamında, o halde (improbable: olasısız) olmalı,

  Zira (probability: olasılık) anlamında ise, o halde (improbability: olasılıksız) olmalı.

  Aslında, “improbable” sözcüğü “umulmadık, beklenmedik, inanılmaz, olasılık dışı, gayrimuhtemel” gibi anlamlara da geliyor. Ancak, bu sözcüğün “olasılıksız” anlamına gelmediği açık.

  Bu kitabı İngilizceden kim çevirmiş ? İçerik nasıl çevrildi acaba ?

  Şimdi biri kalkıp da Adam Fawer’a ‘senin romanın Türkçeye “Improbality” olarak çevrildi, haberin var mı?’ derse ne yapacağız ?

 • önder dedi ki:

  Baştan sona zırvalıklarla dolu olduğunu yarım satlik bir gözatmayla anlayabilmiş olduğum kitaptır…Anlam arayışının insanı ne denli aptallaştırdığının yazılı kanıtıdır..Para kazanmak için hazırlanmış bir yayınevi projesi olduğunu anlamak için fazla akıllı olmaya gerek yok.. Hakında bu kadar yazmaya da ..

 • burak dedi ki:

  arkadaşlar hepinizin eleştirisi gayet doğru ama zaten bu roman türü böyle. mesela agatha christie; dünyanın en iyi gerilim romanı yazarlarından biri. o kitaplarda size birşey vermiyor fakat sizin cok hos vakit gecirmenızi sağlıyor. kitap demek benim için sadece edebi yyada bana birşeyler katan kitaplarla sınırlı değil , kitap benim vaktimin eğlenceli geçmesini sağlıycak. eminimki birçok kişi benim gibi kuantum fiziğini arastrmıstır. gercekten ınsanı merak ettıren bır yapısı var kıtabın . ilk kitabı olmasına rahmen gercekten kendi turunde cok basarılı bir eser diye dusunuyorum.

 • tuğra dedi ki:

  bir çok okurun da söylediği gibi sürükleyiciydi. ayrıca yine olumsuz eleştirlerde de olduğu gibi klasik Amerikan tiplemelerinin maceralarıyla bezenmişti.

  Ama benim en çok ilmi çeken yanı ise; bir şizofreni ile bir epilepsi hastası ile empati kurmamı sağlamasıdır.

 • ddurh dedi ki:

  para kazanmak için yazılmış bir kitapsa kesinlikle insanların hoşuna gitmesi gereken bir kitaptır. aksi takdirde para kazanamazlar. bu sebeple okumamış kişilere tereddüt etmeden alabilirler…
  edebi değeri yoktur buda doğru zaten bu kitabı eline alanlarında edebi yönden değerlimi diye baktıkları yok. kitaptaki tasvirlerde bu yönde zaten adam fawer yazarken hiç kasmamış edebi olsun diye.bence iyide yapmış kitabın konusu fazla kaldırmazdı zaten…

 • uxl dedi ki:

  kitap evet amerikan filmi tadinda.bildigin amerikan filmi yaaa.(bu kotu yani tabiki)kitap bittikten sonra insan keske zor olum devlet dusmani v.s. izleseydim de bu kitapla ugrasmasaydim diyor.. kitap akici evet ama bazi bolumlerde acayip SIKILDIGIMI solemeden gecemiyecem. sonunu baglayamamis bana gore yada kotu baglamis.buda belki ilk kitabi oldugun icin acemiligindendir yazarimizin.bazi bolumlerde o kadar cok teorilerden fizikten bahsediyorlar ki , insan bunaliyor.( bi zaman sonra sayisal degerler bayiltiyor) bence daha guzel kitaplar varken zaman ve para kaybi oldugunu dusunuyorum.alin bi dvd izleyin daha fazla zevk alirssiniz ve zamaninizi bu kadar calmaz.

 • awere dedi ki:

  kitap için çokca eleştiri yazanlara önerim, siz daha iyisini yazında okuyalım olacaktır…. Yazarın uzakdoğu felsefesi ve biraz da bizim yunus emrenin ….ben var bende benden içeri yi anımsatan felsefik boyutu yakalaması (amerikalı olarak) hoşuma gitti diyebilirim…

 • Efehan dedi ki:

  O kadar Olasılıksız hakkında kötü yorum yaptınız peki niye sonuna kadar okudunuz? Sonunu iyi bağlayamamış filan diyorsun demekli ki sonuna kadar okumuşsun. Zaten bir insan kitabın sonuna kadar okuyorsa zevk aldığı için okumuştur. Bence bu kitabı sırf kötü eleştiri yapmak için okudun. Hem daha güzelini yazabiliyosan sen yazda görelim. Hiç bi edebi değer yok diyorsun. Bi kitabın edebi değer taşıması gerekmez, bir kitap okuyanı eğlendiriyorsa o kitap her ne olursa olsun iyidir. Bir sürü Amerikan tarzı şeyler var diye yazılamayacak değil ya. Sen böyle şeyleri beğenmiyorsan hiç almaz okumazsın. Heisenberg’in teorisi Vikipedi’de var diyorsun. Ee adam bu bilgileri nerden edincek o yıllarda yaşadımı adama gökten bilgi mi incek?
  Bence çok akıcı ve okuyana çok veren bi kitap. Sizi eğlendircen eminim tabii beni eğlendirmez kesin bu kitap kötüdür diye okursanız o zaman eğlenmezsiniz.

 • Mesut Yapmış dedi ki:

  Bence kitap hakkındaki eleştiriler çok ağır olmuş, kitap amerikada geçmişse yazan amerikalıysa tabiki amerikanvari olacak sen türk kültürünü yansıtan ve günlük olağan hergün karşılaştığımız olayların dışında bişeyler yazabiliyorsan özelliklede bunu yazarken beynini sonuna kadar kullanmayı amaç edinmişsen senin kitabınıda okuruz dünyada batılılar her alanda söz sahibiyse beyinlerini sonuna kadar kullanmalarından kaynaklanıyor yaptıkları doğru yanlış tartışılır ama sende beynini sonuna kadar kullan dünyaya hakim ol iyi olanı yap adil ol.Kitap bence mükemmel bence edebi yönüde var günlük alanda karşımıza çıkan olaylara farklı bi bakış açısı getirmiş bi konuyu geliştirmek için veya cevaplar bulabilmek için farklı bi bakış açısıyla bakmak lazım belki bizde bi gün olayları farklı algılamayı öğrenir ve bu sığlığımızdan kurtuluruz.Şimdilik yazacaklarım bu kadar.

 • Murat dedi ki:

  Negatif yorumlar sadece negatif olsun diye yapılmış. Arkadaşlar, bilmeyenler veya acımasızca eleştirenler için yazıyorum dikkatle okuyun.
  Olasılıksız bir Bilim-Kurgu romanıdır. Bir şeyler vermek kaygısı güdmeyen bir kitaptır. Zamanın güzel geçmesini sağlayan, birçok konuyu içinde barındıran güzel bir romandır. Beğenmeyen arkadaşlar ya da okuduğu kitaptan illa ki bir şeyler kazanmaya çalışanlar gidip Felsefe veya psikoloji içerikli kitap okuyabilirler.
  Kısacası, romanların birçok çeşidi vardır. Olasılıksız da -sizin klişelerinize uymayan- farklı bir romandır. Yapıcı olmayan eleştirilerle buraya girip de romanı incelemek isteyen arkadaşlara destek değil, köstek olmaktasınız.

 • taner dedi ki:

  Kitap kurgu olarak başarılı ve olay örgüsü de gayet anlaşılır.
  Fakat bazı bölümlerde teorilere veya birşeyin tarihine girdi mi konuları ayıran o üçgen işaretini aramaya başlıyorsunuz.
  Sonuç olarak kitap okumaya değer , güzel fakat abartıldığı kadar değil!!

 • Mustafa Yılmaz dedi ki:

  Bütün eleştirilere bakdım. Bence kitap sürükleyici sıkmadan devam ediyor.İnsanı bulunduğu durumun içinden çıkartıp içine çekiyor. Kısacası iyi zaman geçiriyosun.E bi bilimkurgu romanından daha ne bekliyosunuz.

 • serkan dedi ki:

  evet 3-4 sene önce izlediğim vın diesel’in babylon filmiyle aynı konuda. farklılık var tabi ama tanrının kabiliyetlerine sahip bir adam ve kız! bilim kurgu sevmediğim için olumlu birşey söyleyemem.. kitabı araştırmadan sadece üzerinde 60. baskı yazıyor diye aldım ( ne kadar doğru onuda bilemem ) ama kitabın normalin üzerinde bir akıcılığı var, hiç sevmeyen bile en çok 3 günde bitirmeye çalışacaktır. bilimsel açıklama yapmaya çalıştığı 5-6 bölüm vardı, 4′ünü tam açıklayamamış, buda tam bilgi sahibi olmadan laf olsun torba dolsun diye sayfa doldurmaya çalıştığını gösteriyor bence. şöyle ki en mantığa uygun, açıkçası avamlaştırdığı; bozuk para konusuydu. bu benzetmede; darwin’in bilimsel arıştırmalarını; insan maymundan geldi gibi minimize edildiği gibi, basite indirgendiğini görüyoruz. buda gene olağanüstü bir çalışma olmadığını gösterir.. klasik abd-bilimkurgu anlayışı diyebiliriz. hani; yaradan vs. CIA gibilerinden!

 • yavuz dedi ki:

  roman çok akıcı buna kuşku yok 2 günde bitirdim ama kahramanlar çok şişirilmiş her sayfada öldü derken tekrar tekrar canlanmaları biraz saçma
  aynı şekilde türkiye de yazılsa bu roman eleştirmenler topa koyarlar ama bu kitap malesef best seller oluyor

 • ecmain dedi ki:

  Bende bir çok arkadaş gibi bu kadar çok okunan bi kitapsa herhalde vardır bişey diye aldım ve okudum.sonuç: bişey yokmuş.bildiğimiz basit aksiyon filmi tadında fazladan hicbiseyi olmayan bir kitap. çok çabuk bitiyor gerçekten en fazla beş gün ama iki saatlik filmden fazlası yok.yazık fazladan geçen 4 gün 22 saate.

 • EMRECAN dedi ki:

  Bu kitap hakkındaki yorumlar bencede çok ağır olmuş iki saatlik film demişsin ancak hatırlatırım(ÖRNEK: binlerce kitap ve harry potterin her kitabıda 2 saatlik bir film ve milyonlarca hayranı var) ve bu kitapta bir sürü ödül almış beğenmeyenler tabiki olucak zevkler ve renkler tartışılmaz ancak beğenmemenizin sebebini film süresine bağlamak yanlış olur senin düşüncelerine ters olur beğenmessin sıkıcı olur beğenmessin ama kitabı sonuna kadar okuyupta 2 saatlik film demen çok saçma.

 • hiLaL dedi ki:

  ben oLasıLıksız adLı eseRİ Çok aMa Çok Begndim..0 Romnda Hiç biR yanLışLık yoKTr.oLasıLksız adLı romanı beğenmeyn beni buLsun..! Beğnmeyeni deiL o Romn Hkkında Bir oLumsuz göRüş BLdirenin neFesini keSrm 0 Kadr..!!

 • can dedi ki:

  Okuyan iyi bir okursa her eleştiriye saygılı olmalıdır.Kişilerin eğitim ve kültür düzeyleri,YAŞLARI gibi biçok faktör kitaplardan bekleneni farklı kılabilmektedir.Kitabı ben de okudum.Yıllardır çok sayıda ve alanda okuyan bir kitap kurdu olarak,bu kitabın abartılacak fazla sevimli bir yönünün olmadığını söyleyebilirim.Çeviri hataları birçok yerde mevcut.Prensip olarak bir kitabı hernekadar çok beğenmesem de verdiğim paraya,satınaldığım ana kadar birçok kişinin verdiği emeğe saygı olarak mutlaka sonuna dek okumağa gayret gösteririm.Sonuç olarak çok ayrıntıya girmeden “bu kitabı beğenmedim”

 • sencan dedi ki:

  sevgili dostlar,kitabı okudum.kitap kuantum fiziği ve zaman teorilerini,olağanüstü bir kurguda birleştirmiş.bazı arkadaşlar kelime kelime eleştirmiş.bu elştrileri matrix 1 filminin “çok dövüş sahneli bir film” olarak eleştrilmesi ile aynı buluyorum.bir bilim adamı olarak yazanın kesinlikle bir bilim heyetine sahip bir insan olduğunu düşünüyorum.
  kitabı okuyalı bir yıl geçti.kitaptan öğrendiğim en önemli şey: katı maddenin,içindeki taneciklerin,aynı anda hem sonsuz hareketli,hem de pek çoğunun birleşerek,durağan bir maddeyi oluşturmasıydı.ve bu ikisinin aynı anda var olabilmesiydi.Sadece bu çağrışım bile,kitabı çok değerli kılıyor.
  bir kardeşim e=mc2 hızın kütleyi arttırdığının uçakla verilmesini yadırgamış…Ne örneği verseydi tamamen soyut bu kavramda? tranvay mı?,hızlı tren mi? bizim bedenen deneyimleyebildiğiğimiz,başka ne var hızlı olarak? yazar usta ve zeki bunu kabul etmemek imkansız…Bence uçak örneği de son derece mantıklı,füze örneği de verebilirdi ama füzenin üzerine oturup ağırlaştığımızı hissetmek,bugün pek kolay olmadığı için…ha uçaklar 800km,ışık hızı da 300bin olunca biraz uyumsuz gibi görünsede,zaten anlatmak istediği:800km biraz hissettirir,fakat ışık hızındaki kütlenin sonsuzluğunu zaman teorisine bindirdiğinde oluşan kurgunun mükemmelliği parmak ısırtıyor.

  Kitabı zırvalıklar yığını olarak gören kardeşlerim için üzüldüm.
  Heisenberg ilkesi doğru kullanılmış asla bir hata yok.buradaki kuramsal ve bilimsel örgü içerisinde mükemmel ve uyumlu.
  Zaman teorilerinin anlatımı mükemmel.zamanı oluşturanın asla yaşayanla aynı boyutta olamayacağı mükemmel anlatılmış.
  Aslında eleştrilerin aksine kitap dine ters değil bilakis düşünüldüğünde son derece dindar bir kitap.(kişisel görüşüm).
  lütfen hızlıca okuduğumuz bu kitabı tekrar okuyalım.

 • Bemi74 dedi ki:

  Kitabı yeni bitirdim.
  Toplam 3 gecede…

  Kitabı çok sevdim, çünkü:

  -bu tarz kitapları okurken, hayalimde yarattığım filmin yönetmenliğini kendim yapıyorum, kahramanlarımı ben şekillendiriyorum, bazen başrolde ben oluyorum. Hiç kuşkusuz bu iki saatlik bir film seyretmekten çok daha keyifli…

  - kitabı okurken, cogu yerde ara verip, olasılık teorisini, kuantumu, laplace’i hatırlamak icin eski kitaplarımı ve interneti karıştırdım. Ee bu da üniversiteden 15 yıl önce mezun olmuş biri icin az şey sayılmaz.

  -kitabın dili gayet akici… Bence yazar, bu kadar bilimsel veriyi sıkmadan, daha iyi veremezdi. O bilgiler, diyaloglar yerine dip notlarda olsaydı, kitap da bu kadar surukleyici olamazdı.

  Dan brown, grange, glenn meade, Ahmet ümit, agatha christie, koontz romanlarını severek okumuş/okuyan herkes, adam fawer’i da severek okur.

  Yok, ben kitabı edebi bir degeri olmadan okumam ya da okuduklarim illa bana birseyler katsin (!) diyen enteller varsa da okumasın!

 • keskin dedi ki:

  daha önce hiç böyle çok sayfalı roman okumamıştım (en fazla 200 syf) . sizce bu kitap beni sıkar mı ??

 • Arthur dedi ki:

  Bence kitaptaki en mantıklı olay hiç bir şeyin şansa bağlı olmaması. Yani’Şans’ diye bir şey yoktur.’diyebilmesi.Bunu yazı tura olayında gayet güzel açıklamış. Tüm olasılıkları doğru hesaplarsan hep yazı ya da tura getirebilirsin. Hatta yazı tura oynadığımızda hep ben kazanırım. Çünkü gerekli alıştırma yapıldıktan sonra 20 ye yakın yazı attığımı hatırlıyorum.

 • mehtap dedi ki:

  bnce bu kitap gayet güzel.bi kitap yalnızca birilerine brşy vermek için yazılmaz yani yalnzca hoş vakit geçirmk içnde pekala yazılabilir.konu amerikan popüler sineması ve popüler kültürünün milyon kez işlediği konulardır diyen arkadaş snce adamın savnduğu şyi yada kndi kültürünü yazması kadar doğal ne olabilir bu sana göre yanlşta olsa bunu onun kndi düşüncesi.ve ayrıca edebi yanı olmaması kitabı kalitesiz yapmaz.bn gnlde edebi kitap severim ama bu kitabı okurken hiçte sklmadım aksine okudukça daha da merak ettim ve hatta bu merala kitapta geçen birçok şeyi araştrdm.kitap okuyucuda bir merak uyandryor ve bnce buda onun artısı. beğenmediğn kitabı okuma arkadaş sonuna kadar okumuşsan beğenmşsdir insan skldğı bi kitabı neden sonuna kadar okusun ki.

 • ilkay dedi ki:

  hayatımda okudugum kitaplar arasında en muhtesemi tek kelimeyle mükemmel ve kitabı elimden bıraktıgım anda bile aklımdan ne olacak acaba dye düşündüğüm bir kitap.

 • Pelin dedi ki:

  Bu kitap hakkındaki bütün görüşleri okudum ve kendi yorumlarımı paylaşma gereği duydum.
  Bir kitabı okumadan onun hakkında yorum yapmak, kitaba, zamanınıza, yazarın emeğine ve daha birçok değere saygısızlıktır. O yüzden “Sıkılıyorsunuz o halde niye okuyorsunuz?” ifadesinin yanlış olduğunu düşünüyorum. İnsanlar bir karara varabilmek için veya sadece zaman öldürmek için bu kitabı okumuş da olabilirler sonuçta.
  Kitaba gelince… Dürüst olmak gerekirse kaç kere başlamaya niyetlendiğim ve bıraktığım, en sonunda azimle okuyarak 2 günde bitirdiğim ve sonra 2 kere tekrar okuduğum, gerçekten saygı duyulası bir kitap.
  “Amerikanvari” olarak nitelendirme yapan arkadaşlarımız olmuş… Kitabın yazarının açıklamalarına da bakılacak olursa kitabın okura bilgi verme ve yarar sağlama gibi bir amacı yok. Yani günümüz Amerika’sının pragmatik görüşleriyle tamamen zıtlaşıyor. (Pragmatizm:Faydalı olan gerçektir şeklindeki ekol.)Yazar bir Amerikalı, doğal olarak bu yazarın kitaba Amerikanvari desenler işlemesi, ülkemizdeki bazı “Türk ama Batı aşığı” yazarların Türk karakteleri bulanıklaştırıp basitleştirmesinden çok daha mantıklıdır.
  “2 saatlik Amerikan filmi” şeklindeki tanımlamalara da katılmıyorum. Fight Club da tam anlamıyla bir Amerikan filmiydi ancak şu an dünyanın kült klasikleri arasında.
  Eleştri yaparken kendileriyle çelişen arkaşlarıma yorumları hakkında bir daha düşünmeleri gerektiğini belirtmek isterim. Filmi beğenip beğenmemek kişiye bağlıdır ancak eleştri boyutunu mantıklı ve seviyeli tutmakta fayda var.
  Kısacası, yazara, kitabın ışıltısına ve kurgunun yatıştırıcılığına hayran olmamak elde değil.
  Saygılar.

 • ibrahim dedi ki:

  Arkadaslar kitap baslarda biraz sıkıcı gelebilir fakat okudukça sizi etkiliyor david jasper ve nava kkarakterleri çok etkileyici ayrıca olay kurgusu ve bilimsel bilgi açısından cok harika bir roman herkesin okumasını tavsiye ederim.

 • yeşim dedi ki:

  Bazilar kitap okumanin olcutunun surekliyicilik ve akicilik olmadigi kanaatinde.suruklemeyici ve akmayici kitaplari tercih eden okur olmaz ne-ur olur onu bilemm tabii :) bir baska dusundurucu algida kitap bir sey katmiyor dusuncesidir.daha uzucusu de kitabi begenenlerin bile kitabin bir sey katmadigini da bilim kurgu olusuyla izahidir ki bana gore ikisi de yanlis.birincisi bilim-kurgu’yu ayri ayri ele alirsak kurgu her kitapta olan hayalgucu kismidir kacinilmazdir,bilim kismiysa nasil size bir seyler katmadi merak ettim gercekten.kitaptan leplace seytanini sizofreni epilepsi gibi hastaliklarin bilmedigimiz ilgi cekici ve bilgi yonundende duyarlik yonunden de tatmin edici kisimlari olmadigini nasil sip diye kararladiniz anlamadim.ozde kitap denen varligi seven her insanin begenecegi hatta hayran kalacagi bir kitap.ben bayildim.ayrica bazi arkadaslarin yorumunu okumalarima gore adam fawerin mutevazi mailcevaplarindan da insanliga bir sey katici ve insanligi iyi bir yerlere “surukleyici”oldugunda kendimle mutabik oldum :) iyi okumalar

 • Pınar dedi ki:

  Tam simdi bitti saat gece 2.30 elimden birakamadim cok surukleyici ve sonu cok hosuma gitti o sonu gormek icin bile sabredilip okunur hic bu kadar etkilenmemistim bir kitaptan ayrica grange in kitaplarini da siddetle tavsiye ederim polisiye seviyorsaniz…

 • demet dedi ki:

  NEYE GÖRE YASAK Kİ…Ulaşamadığın toplum yargılarına mı yoksa herşeyin tüm apaçıklığıyla yansıtılamamasına mı ?

Görüş belirtin!

Aşağıdaki form ile bu eleştiri hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ya da kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz. Ayrıca yorumlara RSS ile abone olabilirsiniz.

Yaptığınız görüşün sadece sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Görüş bildirirken şu etiketlerden faydalanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>