Ana Sayfa » Kitap ve Yazın

Jean Christopher Grange Üzerine

14 Nisan 2008 10 Görüş Eleştİrmen: İbrahim Şimşek

Modern ”thriller - gerilim” tarzı romanların günümüzde ki en büyük ustalarındandır bence. Grange’ın gerilim ve macera romanlarında üstün hayal gücünün ve bu hayal gücünün yanında araştırma tutkusu eserlerinde yüksek dozlarda görülmektedir. Hayal gücü ve araştırma tutkusunun içinde hele birde bilimsel öğeleri serpiştirdiği zaman işte ozaman mükemmel eserler ortaya çıkıyor.

Fransız yazar, romanlarında mekan olarak genelde Fransa’yı seçiyor. Paris gibi ünlü metropollerin yanında Mağrip’li insanların yaşadığı kenar mahalle ve sanayi kentlerinide eserlerinde mekan olarak kullanıyor. Romanlarında kreatif modeller işliyor. Farklı uluslardan insanlarıda entegre ettiği romanlarındaki karekterler okuyucuda büyük bir gizem uyandırıyor.

Orjinal objeleri yansıtmayı çok iyi bilen birisinin eserleri ”bestseller” eserler rahatlıkla girebilir. Grange bunu başarabiliyor. En önemli özelliklerinden biriside imgeleri çok iyi kullanabiliyor. Bunu en çok ”Siyah Kan” adlı eserinde görebiliriz. Bu imgeler üzerinden okuyucuyu istediği yerlere götürebiliyor.

Bir romanda olay örgüsü ve bu olay ögrüsünü okuyucuya en yalın aynı zamanda en orjinal şekilde yansıtmak büyük beceri ister. J.C.Grange bu kurallara en çok uyan yazarlardandır. Aslında kural denince aklınıza belli kalıplar gelmesin. Bence Grange klasik kurallara uymayarak ve belkide çoğu klasik yazarın tepkisini toplayarak bu eserleri ortaya koyabiliyor.

Eserleri: Siyah Kan (En çok tavsiye ettiğim eseridir)
Kurtlar İmparatorluğu
Kızıl Nehirler
Leyleklerin Uçuşu
Taş Meclisi

10 Görüş »

 • ozan dedi ki:

  ben siyah kanı okudum ve muhteşem bi kitap zeka ve gerilim bir arada.Harika bi kitap herkese tavsiye ediyorum

 • Fıratr dedi ki:

  Her insanın yaşaması gereken bir tecrübe olarak görüyorum Grange’in kitaplarını..
  Ve eğer okuduğu ilk kitaptan itibaren etki uyandırması gerekiyorsa, bu ilk kitap kesinlikle ‘kızıl nehirler’ olmalıdır.

 • muharrem küçüköner dedi ki:

  bence güznümüzdeki en iyi polisiye -gerilim roman yazarı..büütn kitaplarını hayranlıkla okudum cok beğendim.. yeni eserleri ni merakla bekliyorum..

 • ahmet dedi ki:

  gayet başarılı ve sürükleyici bulduğum yazarın kitaplarını süreklı takip ediyorum…

  ilerde bir gün belki kitabımı imzalatırım

 • ASUDE CAN dedi ki:

  grange tek solukta okunup uzun süre zevk alabildigim sayılı yazarlardan biri tüm eserlerini tavsiye ediyorum

 • GÖKÇE dedi ki:

  kurtlar imparatorluğu adlı kitap bundan yaklaşık 4 yıl önce okuduğum ve o zaman süpermiş dediğim bir eserdi.Ne yazıkki siyah kan için bu güzellikte bi şeyler düşünemiyorum.Yazar beni hayal kırıklığına uğrattı resmen…Yine de son çıkan kitabını bir an önce alıp okumayı istiyorum.Çünkü inanın insanın uyuyası bile gelmiyo,uyumaktansa bu kitaba dalmak ve orada o dakikaları yaşamayı yeğliyorsunuz.Umarım bu sefer de hayal kırıklığına uğramam.Çünkü bu yazarı okumaya başlayınca ufkunuz bu alanda genişliyor.

 • nazlı dedi ki:

  siyah kan çook güzeldi..

 • TİMUR dedi ki:

  yazarın kurgusu süper okurken sankı olayın içine giriyosunuz.

 • sercan dedi ki:

  ben de tüm eserlerini okudum…özellikle kurtlar imparatorluğ benim için çok ayrıdır

 • iskender dedi ki:

  ben sisten gelen yolcu ve leyleklerin uçuşunu okudum,gerçekten kurgusal olarak çok iyi romanlar fakat bazı ayrıntılara takılmadan edemedim,mesela sisten gelen yolcuda kurgunun işleyebilmesi için sürekli tesadüflere ihtiyac duyması,nitekim leyleklerin uçuşunda kullandığı öğeler sisten gelen yolcudakiyle benzeşir örneğin bir araba peşinde iki katil birini haklar,bunlar beni okurken kitaptan uzaklaştıran etmenler oldu,fakat yinede yeni çıkacak kitabını merakla bekliyor ve tüyapta kendisine imzalatmayı azuluyorum,nitekim zeka ile yazılmış güzel eserler…sürükleyici.

Görüş belirtin!

Aşağıdaki form ile bu eleştiri hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ya da kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz. Ayrıca yorumlara RSS ile abone olabilirsiniz.

Yaptığınız görüşün sadece sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Görüş bildirirken şu etiketlerden faydalanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>