Ana Sayfa » Bireyler ve Toplum

İzlenimler

16 Haziran 2010 Görüş Yok Eleştİrmen: Anıl Arpat

Kalemi ve kitabı bırakıyorum elimden ve duruyorum, amaçsız, sanki fısıltıyla konuşan birini dinlermişim gibi, ama geçirdiğim koca bir sene kadar işe yaramaz, bağırmak istiyorum sonra ama avazım çıktığı kadar değil sanki birine seslenir gibi bağırmak, istemiyorum demek, başkalarına hizmet ederek kendi hayatımı kazanmak ve öyle olabilmek için böyle debelenmek istemiyorum. Seslendiğim hayale “anladın mı?” diye soruyorum, tam anlatmaya devam edecekken sanki söyleyeceklerimin imkansızlığını ve söylenmemesi, düşünülmemesi şeyler olduğunu hatırlatırcasına soğuğunu üstüme vuruyor klima ve hapşırıyorum iki kez.

Birileri daha çok para kazansın diye gecesini gündüzüne katan, zamanının emeğinin çoğunu aynı birileri için harcayan kendilerine açtıkları haya boşluğunda yaşamaya devam eden mühendisin, reklamcının, işçinin burada olmasını sağladığı o piyasa ürünü, teknoloji harikası klima sanki düzenin ona verdiği görevi başarıyla yerine getirmişcesine homurdanarak susuyor.

“Vay be” diyorum ama bu kez içimden, korkuyorum çünkü, benimle olanlar tarafından anlaşılmamak, anlayanlar tarafından susturulmak korkusu…” Vay be, işte düzenin istediği tam da bu, klimanın odayı soğutması gibi önce reklamıyla, filmiyle, dizisiyle, magaziniyle, medyasıyla soğutmak zihinleri nerede hararetini düşüremediği bir zihin varsa onu da klimanın bir şekilde üstüme çarptığı gibi susturmak.” Hoş, susturamasa da öyle güzel yapmış ki işini, öyle soğutmuş ki beyinleri, insanlara zırva gelir olmuş o harareti yüksek bünyelerin söyledikleri.

Sonuç şu ki: Bu ülkede düşünen beyinler hep bir şeyler düşünüyor ama başka bir şey yapıyor. Söyledikleri hissettikleri olamıyor ya da gerçek, doğru ve kaçınılmaz olarak hissettikleri aslında hissetmemesi gereken şeyler oluyor.

Görüş belirtin!

Aşağıdaki form ile bu eleştiri hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ya da kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz. Ayrıca yorumlara RSS ile abone olabilirsiniz.

Yaptığınız görüşün sadece sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Görüş bildirirken şu etiketlerden faydalanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>