Ana Sayfa » Sinema ve TV

İşkence Sineması

24 Kasım 2006 5 Görüş Eleştİrmen: Volkan Çınar

Son birkaç yıldır dünya sinemasında korku filmleri boyut değiştirmeye başladı. Eskisi gibi kapının arkasındaki canavar kimseyi korkutmuyordu. Yapımcılar ise başka bir şey denedi ve bu işe yaradı. Ben buna “İşkence Sineması” diyorum. Bu ismi nerden buldun diye sorarsanız cevabı çok basit, İşkence Sineması insanları korkutmuyor, acı çeken insanları seyrettiriyor.

Bu türün en iyi örnekleri Hostel (Otel) ve Saw (Testere) diyebiliriz. Aslına bakarsanız Testere serisinin ilk filmi gerçekten orjinal bir yapımdı, içerisinde gene İşkence Sineması’na girebilecek şiddet sahneleri vardı fakat bu filmin önüne geçmiyordu. Çok tutan bu filme Hollywood el attı ve devam filmlerinde artık izleyiciye film değil işkence sahneleri izlettirilmeye başlandı. Konu olarakta son 5 dakikada çözülen bir bulmaca koyup adına film dediler.

Otel filmine gelirsek aslında Tarantino’nun olduğu filmlerde şiddet normal birşey. Bir çeşit Tarantino’nun imzası gibi birşey fakat Tarantino’nun yanına Dehşetin Gözleri filminin senaristi Eli Roth verilince ortaya gene bir İşkence Sineması başyapıtı çıkmış. Testere’ye nazaran herhangi bir kurguya da sahip olmayan film tamamen “nasıl bir insana en fazla işkence yapabiliriz ?” sorusuna cevap aramış.

İşkence Sineması

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peki bu filmler neden eskiden yoktu ? Aslına bakarsanız bu kadar olmasada benzer filmler hep vardı. Aradaki fark bu filmler hiçbir zaman şimdiki kadar popüler olmamıştı. Bana göre sorun toplumun değişen yapısından kaynaklanıyor. Günümüzdeki savaşlar, her yerde baş gösteren şiddet, sürekli artan dünya nüfusu ve benzer nedenler sadist toplumlar oluşturmakta. Bunu gören yapımcılar ise bu insanlara görmek istediklerini sinema salonlarında veriyor. Ne Testere’de ne de Otel filminde herhangi bir gerilim veya korku öğesi yok. Tek verilen şey acı çeken insanlar.

Testere 3′ün ilk birkaç günlük gişe hasılatını duyan yapımcılar hemen dördüncü filmin sinyalini vermişler. Artık dördüncü filme gidip ayak parmakları kerpetenle çekilen insanları izleriz.

5 Görüş »

 • microcip dedi ki:

  her ıkı fılmıde ızledım ıkısıde korku verıcı zaman ılerledıkce daha ıyı fılımler cıkıyor dusunuyorumda 15 yıl sonrakı korku fılımlerı nasıl olur hotel fılmı bıraz korkuyu asmıs bana gore o ınsan kesmeler koparmalar ızledıgımde kız arkadasım fılmı terketmıstı ve ben sonradan ızledım guzel konusuda ıyı ama bız daha kalıtelı korku fılımlerı cıkınca acaba buna yuregımız nasıl dayanır
  ben elestırı yapamıyorum cunkı her ıkıfılımde gercekten guzel ve korkunc ama sunu soylemek ıstıyorum testerenın son sahnesı cok hosuma gıtmıstı herseyı planlamıs bastan sona pekı son fılımde hastaydı 4 fılımı nasıl cekıcekler orasını cozemedım : ama gercektende :testerenın kafa calısıyor nasıl da plan yapmıs dusunmus her ıkı fılımede tebrıkler

 • Guardian dedi ki:

  Evet, testesere I tamamen farklı ve orjinaldi, fakat II’de enaz I kadar emek harcanmış üzerine düşünülmüş bir yapıt bence. III’ü henüz izlemediğimden yorum yapmıyorum.

  Favori filmlerimdir psikolojik filmler (bilmeceli, düşündürücü), alanı her ne kadar korku,gerilim olarak görülsede, eleştirmenimizinde belirttiği gibi eski korku filmlerindeki gibi kapı arkasındaki canavarı göremiyoruz artık.

  Korku filmlerini tartışıyoruz, dolayısıyla ben şahsi görüşümü tahmin ettiğiniz üzere şöyle belirteyim, içinde işkence çeken insanların olması şart değil, düşündürücü yani psikolojik olan korku filmlerini tercih ederim.

  Tavsiye ettiğim düşündürücü filmler;
  kelebek etkisi I-II
  The jacket (Çıldırış - biliyorum Türkçe isimlendirmesi alakasız :) )

 • yaramaz dedi ki:

  Geçen hafta Testere I ve II’ yi aldım.Birincisini çarşamba günü annemle beraber izledik.Kurgusu gerçekten mükemmel. Korku filmi olmasına rağmen, gerilim ve düşünce karışıklığı yaratan sahneler yönünden eksik.Ama gene de beğendim.II’yi haftaya izleyip; haftasonu da serinin üçüncü filmine gitmeyi planlıyorum.Onu da izleyip bu başlığa gerçek bir yorum yaparım (:

 • kralicesi_1 dedi ki:

  Testere(1-2-3) filminin en iyi özelliği çekimleri. Büyük bir ustalıkla çekilmiş filmler. Eğer çekimlerden biraz olsun anlıyorsanız bunu farkedebilirsiniz. Dediğiniz gibi şahsen benim küçüklüğümdeki korku filmleri gerçektenden korkuydu. İzledikten sonra evin içinde dolaşamama, yağmurlu havada dışarı çıkamama gibi reaksiyonlarım vardı. Şimdiki korku filmleri ise, gerçekten işkence yapılanları izliyormuş gibi. Yani baya iğrenç..

 • elstirici dedi ki:

  Yerinde fakat eksik bir eleştiri olmuş , insanların yaratılış gereği doğasında vardır şiddet’e meyilli olması, her insanın içinde biraz şiddet barınır. fakat bazıları bunu becerir dışa vurmaz, buda gelişmiş toplumlarda yaygın olarak gözükür, fakat gelişememiş yada gelişmekte olan toplumlarda bu şiddet olayları daha da çok gözlenir.

  David Fincher tarafından yönetilmiş olan dövüş klübü (orjinal adı Fight Club) gelişmiş toplumlarda şiddete olan meyilin gizli bir şekilde grup olarak ilerlemesini göstermiştir. bizler ise filmin işlenişini ve yansıtılışını, 3 planda da şiddeti ele alırız. çünkü şiddet bizim içimizdedir, trafiğe çıktıgımız da bile yol verme kavgasına tutuşuruz bu olayların örnekleri ülkemizde saymakla bitmez.
  özetle sinamada şiddet seyirciye yansıtılıyorsa, buda insanların artık ona rağbet ettiğindendir. bu yapımlar daha da çok çoğalacaktır insanlar ilği gösterdiği takdirde bu filmler seri olarak yapılacaktır.

Görüş belirtin!

Aşağıdaki form ile bu eleştiri hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ya da kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz. Ayrıca yorumlara RSS ile abone olabilirsiniz.

Yaptığınız görüşün sadece sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Görüş bildirirken şu etiketlerden faydalanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>