Ana Sayfa » Genel Konular

İnternet Türkçesi

9 Mart 2007 6 Görüş Eleştİrmen: Volkan Çınar

Türkiye’de internetin yaygınlaşması ile birlikte en önemli iletişim araçlarımızdan biri haline geldi. E-posta, anında mesajlaşma programları ve yazı yazılan platformlarda binlerce insan aynı anda birbiriyle haberleşebiliyor, düşüncelerini paylaşabiliyor ya da sohbet edebiliyor. Fakat kullanılan dil artık Türkçe olmaktan çıkmaya başladı.

Düzgün Türkçe kullanmak çok zor olduğundan mıdır yoksa karşıdakine şirin görünme hevesinden midir bilmem ama çoğu insan malesef internette Türkçe’yi katlediyor. Basit dil bilgisi kurallarına uymayı bırakın kelimeleri başka bir şekle sokuyorlar.

Benim gördüğüm başlıca yanlışlar; alfabemizde olmayan harfleri mevcut harflerin yerine kullanmak (v yerine w, k yerine q), bazı harfleri kelimeden atmak (geliyorum yerine geliom), benzer sesli harfleri birbirinin yerine kullanmak (seviyorum yerine sefiom, canım yerine janem), cümleyi yarı Türkçe yarı başka bir dil ile kurmak -bu hata malesef sadece İnternet Türkçesinde yok- (okeydir abi ben olayı finişledim geliyorum)… Bu liste daha da uzatılabilir.

Şimdi denebilir, ‘ne olacak sanki karşımdaki beni anlıyor sonuçta’ diye. Şuanda anlıyor fakat ileride anlayabileceğini hiç düşünmüyorum. Çünkü dil yavaş yavaş yozlaşıyor. Kendi adıma bu şekilde mesajlaşan insanları anlamakta çok zorluk çekiyorum.

Bunun iki temel zararı var, birincisi bu şekilde yazmak gerçek hayatta kullandığınız dilide etkileyecektir. Ciddi bir yazı yazarken mutlaka zorlanacaksınızdır daha kötüsü yanlış yazıp fark etmeyeceksinizdir. İkincisi ise bu şekilde insanların birbiriyle yazışması dili yukarıda da değindiğim gibi dilimizi yozlaştıracaktır. Şuanda bizden 40-50 yaş büyük insanlarla dilde yaşadığımız kuşak çatışmasını biz belki de 5-10 sene sonra yaşayacağız. Sonunda ise Türkçe diye bir dil kalmayacak.

Elestiri.org anasayfasında bulunan Dilimiz bölümü altındaki bağlantıları ziyaret ederek farkında olmadan yaptığınız yanlışları görebilirsiniz.

6 Görüş »

 • Hulki Can dedi ki:

  Bu konuda çok haklısınız. Bazıları bunları komiklik olsun diye yapıyor. Ama daha elim ve daha vahim olan bazıları Türkçeyi ve dilbilgisi kurallarını bile bilmiyor. İşte birkaç örnek:

  “Adam ne güzel anlatmış
  işte eleştiri yapacağınıza akıl etseydinizde siz araştırma yapıp
  yazsaydınız. Kıskançlığında bu kadarı olur.”

  “müslüman ların inaçlarıyla oynamak siz ne yaparsanız yapın din ALLAH ın dinidir
  omu kimse yıkamaz bence sizin yazdıklarınız çok saçma ve küçük
  yaşta olan kız çocukları buluğ çagında oldunu deyil küçük
  yaşta vücudunu erkeklerden saklamak için alıştırıldı içindir
  ağaç yaşken eyilir eyer ben yaşken eyilmemiş olsaydım sizin
  yazdıklarınıza heme belkide inanırdım fakat siz ancak insanları
  yenersiniz eyer yene bilirseniz din ALLAHA aittir asla başaramasınız
  çok kütü bir felakete uğramadan vaz geçin”

  “Sizin bu yazdığınız saçma sapan şeylerde neden
  insanların elinde olmadan yaşam tarzlarına karşı aşşağalama yapıyorsunuz
  çok ciddiyim beyenfendi eğer üslubunuza dikkat etmesseniz mahkemeye
  suç duyurusunda bulunacağım. Yazdğın bu yazı özellikle bu
  yazıda çok haklısınız ama üslubunuzua dikkat edin hiç kimseyi
  aşşalayamassınız…”

  “irenç”

 • kritiker dedi ki:

  öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu yozlaşma sadece türkçede değil ingilizcede de oluyor demek ki sadece bizim sorunumuz değil.
  gençlik hep kısa yolu seçiyor onun için “kısa kes” laf-ı güzafı da bu konuya uygun düşüyor.
  insanlara anadillerini(bu sadce bizim sorunumuz olmadığı için genel konuşacağım)sevdirebilmek için gerekli olan uygulamalar ve olgular sunuluyor mu ki gençlerden güzel konuşmalar isteniyor.ne zaman insanlara öğretildi ki güzel konuşma faydalıdır gereklidir hatta zaruridir.hangi tv kanalında düzgün türkçe konuşan spiker var ki.ağzında lafı geveleyen iki kelimeyi birleştiremeyen insanın sunduğu haber programı bu ülkede reyting kırıyor.rtük denilen kurumda bu konuda ne yapıyorsa artık…
  medya en büyük güçtür onun için bu konuya medyasal kökenli bakıyorum.
  yabancı-yerli kültürün arasında sıkışmış bir gençlik.ne anadillerini “adam gibi” ne de yabancı dili “adam gibi” konuşuyorlar.bari kısa cümleler kursalar daha kendilerini ifade edemiyor bu insanlar.dilemmanın tam orta yerindeler işte.
  medyaya güzel konuşanlar çıksın örnek olsunlar ama gerçi onlar çıkınca nasıl reyting kıracaklar!
  “kısa kesme” üzerinde değil de “hiç kesememe” üzerinde durulması gerek bence…

 • fawkes dedi ki:

  türkçe turkcheleshtirilmesin…

 • Gazoz dedi ki:

  Bu kötümser tabloya sadece bakarak birşeyler yapamayız. Rahatsızsak bir yerlerden (hatta önce kendimizden) başlamalıyız, düzeltme hareketlerine. Geçtiğimiz günlerde Oktay Sinanoğlu’nun çalışmalarıyla “BJK Store”ların isimleri Kartal Yuvası olarak değiştirildi mesela. Böyle bir uygulama beni çok mutlu etti bir beşiktaş taftarı olarak.

  Sonra forumlarda veya çeşitli bloglarda yapılmış hataları uygun bir dille uyarabiliriz. Tamam, herkes Sezen Cumhur Önal vari konuşmak zorunda değil ama çok bariz yapılan yanlışlıkları düzeltmekten bahsediyorum.

  O şirin gibi gözükme hadisesi ise başlı başına bir gariplik zaten. Hele hele bir erkeğin bu şekilde “janem, sefiom vs.” gibi kelime bile diyemeyeceğim kavramlarla konuşmasını içim kaldırmıyor. Özellikle MSN’de böyle konuşuyorsa “Niye 16′lık kızlar gibi konuşuyorsun?” diye sormadan edemiyorum.

  Bir de benim rahatsız olduğum bir diğer konu okullarda zorunlu ingilizce eğitim yapılması. Zaten Türkçe düşünen biri neden bir konuyu ingilizce öğrensin de daha sonra tekrar Türkçe’ye çevirmek zorunda olsun. İngilizce öğrenelim öğrenmesine de bir şeyi unutmayalım biz rüyalarımızı bile Türkçe görüyoruz!

 • gamze dedi ki:

  size katılıyorum gerçekten.ÇoK Doğru bir konuya değinmişsiniz.ben lise 3.sınıftayım ve bazen yazı yazarken kısaltma gereği duyuyorum özellikle de değil yerine hep deil yazıyorum.ama asla o canıım yerine janım sonra tok yerine yoq gibi ifadeler kuıllanmıyorum ve kullanan arkadaşlarımı da uyarıyorum evet bence de gittikçe dilimiz yozlaşıyor ve biz buna kayıtsız kalıyoruz…

 • pınar dedi ki:

  bencede bu konuda haklısınız ama ben 17 yasımda bır genc olmama ragmen bundan gurur duymuyorum ama baskalarından gore gore ınsan ıster ıstemez alıskanlık halıne getırıyorr..bence bu konunun bı cozumu olmaz:(

Görüş belirtin!

Aşağıdaki form ile bu eleştiri hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ya da kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz. Ayrıca yorumlara RSS ile abone olabilirsiniz.

Yaptığınız görüşün sadece sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Görüş bildirirken şu etiketlerden faydalanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>