Ana Sayfa » Bireyler ve Toplum

Grafiker miyim, Neyim ?

6 Nisan 2007 Görüş Yok Eleştİrmen: Bilinçsiz Bilgiç

Denizli’de (Türkiye’de bir yer)  grafikerlik vasfı ile çalışmaktayım bana öyle diyorlar, şey diyorlar anlarsınız işte Grafiker ama kendimi o kadar iyi bir sıfata bir türlü uyduramıyorum bir grafikerin vasıfları nelerdir, bir grafiker ne yapar ? Ne yapmaz ? Hangi yöntemleri kullanır ? Bunların bir çoğunu öğrenmek için çaba sarf ediyor ve hala öğreniyorum.

Peki kaç kişi benim gibi düşünyor ?

Asıl soru bu olsa gerek malum burası Türkiye herkesin profesyonel olduğu hayaline kapılmak hayal kırıklığından başka birşey getirmez. (en azından ben öyle düşünüyorum)

Aslında profesyonellikten kasıt karşıdaki insanın ne durumda olduğunu kestirebilmektir. Yaptıklarımız yapacaklarımızın garantisidir, ve yaptıklarımızı karşımızdaki insanın yerine kendimizi koyarak yapmalıyız, hangi ortamda olursa olsun ister iş ortamında büyük bir toplantı yaparken, ister arkadaş ortamında sohbet ederken, karşımızdaki insana verdiğimiz değer kadar profesyenelleşir ve iyi bir insan oluruz.

Grafikerliğin tanımı;

Grafik tasarım bir mesajı iletmek için metnin ve görsellerin algilanabilir ve gorulebilir bir düzlemde organize edilmesidir. Baskı, ekran, hareketli film, animasyon, iç mimari, paketleme gibi birçok ortamda uygulanabilir. Temel ilkeleri hizalama, denge, karşıtlık, vurgulama, hareket, görüntü, oran, yakınlık, tekrarlama, ritm, ve birliktir. *

Yaptığım işlerde bu tanımdaki anahtar kelimelere göre hareket etmeye çalışıyorum, bazen ölçüyü kaçırdığım, bazende değişik denemeler yaptığım oluyor. Bu meslekte yavaş yavaş anladığım bişey varsa o da zamanın yetmediğidir, yaşarken en çok ihtiyaç duyduğumuz şeylerden birisi eminim ki Zamandır. Var olduğunuz durum ne ise , yada daha sonra içinde bulunacağınız durumlar ne olacaksa sağlığınızdan sonra en çok ihtiyaç duyacağınız şey Zaman olacaktır.

Hala tereddütteyim; Grafiker miyim, Neyim ?

Görüş belirtin!

Aşağıdaki form ile bu eleştiri hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ya da kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz. Ayrıca yorumlara RSS ile abone olabilirsiniz.

Yaptığınız görüşün sadece sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Görüş bildirirken şu etiketlerden faydalanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>