Ana Sayfa » Bireyler ve Toplum

Gençlik

27 Aralık 2007 8 Görüş Eleştİrmen: Aybike Umay

Cennet ülkemiz Türkiye’miz. 70 milyon nüfusa sahip olan ülkemiz. Ve nüfusumuzun büyük çoğunluğu oluşturan gençlerimiz, yani biz.

Bir ağaç nasıl gövdesi olmadan yaşayamaz ise, gençlerde içinde bulunduğu toplum için öyledir. Toplumun gövdesidir, bel kemiğidir. Peki bu gövdeyi en doğru şekilde kullanabiliyor muyuz? Ya da bu Gövde’nin hali vaziyeti nedir?

Maalesef ki doğrudan şahit olduğumuz ülkemizin gençliğinde var olan gidişat kimseyi memnun edecek cinsten değil.  “Gençsek içecekmişiz, gezecekmişiz, o bar senin bu bar benim misali yaşayacakmışız, hayata bir kere mi gelmişiz kısacası her haltı yiyecekmişiz” Günümüzde gençlerin çoğunun  ideolojisi, büyük insanların yaptığı gibi fikir ideolojisinden ziyade bu basit, hayati zevk gibi görünen sınırlar çerçevesindedir.. Zevk kavramı, eğlenmek kavramı sadece bunlardan ibaretmiş edasıyla yansıtılmakta ve uygulanmakta maalesef. Kimi bilincinde olarak gerçekten içinden gelerek, kimi içinde bulunduğu ortamın etkisiyle… Sonuçta iki şekilde de uygulanmakta.

İşin sinir bozucu yanı ise sığınak olarak da kullanılan cümle; ”Yeni nesil gençlik işte napalım.” Yok böyle bir şey!!! Yeni nesil diyoruz yenilik diyoruz, gelişim diyoruz. Bu demek değildir ki Avrupa özentiliği yapmak, kendi benliğimizi yitirmek, beşeri zevkler uğruna rezilliklere buluşmak… Beşeri aşklar, zevkler düşünülüyor da peki ilahi aşk nerede? Benim şahsi fikrim bu tür olumsuzluklar sebebi; maneviyat eksikliği. Bu da doğrudan çevreyle bağlantılı. Öncelikle aile, daha sonra arkadaş ortamı. Önemli rol tabiî ki ailede. Malesef ki günümüzde Türk kültür kimliğinden tamamen kendi benliğini yitirmiş, kendini modern(!) diye tabir eden o kadar çok aileler var ki. Yani temeli sağlam olmayan bir bina için elimizden geleni yapalım nafile, o, en ufak bir zelzelede bile tuzla buz olacaktır. Bizim yapmamız gereken “Türklük gururu şuuru,İslam,ahlak ve fazileti” düşüncesine kafamıza ve yüreğimize kazımak. Bundan sonra ki yeni yeni nesiller bizlere ait olacak. Belki bir öğretmen olarak, belki ana-baba olarak. İşte kazıdığımız bu düşünceyi en saf haliyle bu yeni nesillerimize aktarmakta boynumuzun borcudur.

Biz fikirleri konuşalım, BÜYÜK insan olalım! Gençliğimize ve var olan tehlikelere karşı önlemler alalım, aldırtalım.

Herkese iyi çalışmalar dilerim

8 Görüş »

 • Guardian dedi ki:

  Yazınızın büyük bir bölümüne katılmakla birlikte bazı farklı düşünce noktalarımızın olabileciği hissine kapıldım.

  Evet, avrupadan medeniyeti alırken kendi kültürümüzle harmanlayıp yeni bir taban meydana getirmeden direk etkileri altında kalmışız, doğrudur. Fakat bunun çözümüde tamamen islamcı (gerçek manada değil, abartı olarak islamcı) veya ırkçı bir fikirle sağlanamaz, zaten bunalım olan ortamı daha da karıştırmaktan öteye götürmez bu bizleri.

  Gençler, özentilerine yenik düşerek çok yanlış davranışlarda bulunabilmekte fakat biz bunları ciddi manada eleştirerek onlara fayda ı sağlıyoruz yoksa zarar mı? Bu eleştirilerimiz onları ne yönde etkiliyor? İstediğimiz bir yapıya mı doğru gidiyorlar yoksa daha serbest olduklarına inandıkları medeniyet denilen cahilliğin daha çıkmaz yollarına doğru mu?

  Ben bu yorumuma sayın Özlem Tekin’in bir şarkısının sözleriyle son vermek istiyorum:

  Şimdi burda tek gerçek
  Nasihat kesmez bizi
  Bize tecrübe gerek!

  Dene deneyebildiğin kadar,
  Anını yaşa!
  Dile dileyebildiğin kadar,
  Hayal kur doya doya!

 • aybike_umay dedi ki:

  “Türklük gururu şuuru,İslam,ahlak ve fazileti” Sanırım aşırı manada islamcılık ve ırkçılık olarak düşünmenizdeki en etkili yer bu cümle oldu.Irkçılıkla veya yobazlıkla kesinlikle bir çözüm üretilemez,aksine dediğiniz gibi ortamı daha da karıştırır.Benim bu cümlede ki kastım;kendi kimlik benliğimize Türk’lüğümüze ve bunun yanında manevi değerlerimize,İslamiyete sahip çıkmaktır.Buda ben Türk’üm ve Müslüman’ım diyen bir ferdin yapması gerekendir.Yok eğer zikredemiyorsa bu iki terimi,o zaman karşılıklı saygı duymak düşer bireylere.Ama bence olması gereken budur.

  Medeniyetin lugatımızadki karşılığından biri de sizlerinde bildiği gibi ADAM OLMA’dır.Bizlere ilkokuldan beri papağan gibi ezberletilmiştir;”Avrupa medeniyeti,Avrupa medeniyeti,Avrupa medeniyeti…”Avrupalıların yaptıkları medeniyet dışı hareketleri burada yazmaya kalksak ne sizlerin midesi kaldırı ne de benim takaatim kalır.Dilimizin papağanlığı gibi yönümüzde o tarafa takılmasın ille.Dürbünleri atmak lazımdır bence,ya da at gözlüklerini çıkarmanın zamanı değil midir?

  Bu eleştiriler gençleri ne kadar etkiliyor diyoruz.Gerçek olan acıdır!Bu acıyı hissetmemek için sükunete bürünmekte daha da acı olur.Ben herkesin bildiği bir durumu yinelemeye çalıştım sadece.Çözüm adına bir şeyler üretmeye çalışmak beni aşar,bu konulara dair detaylı bilgiye sahip büyüklerimiz varken benim haddime de düşmez zaten.Gerçekleri görmemezlikten gelemeyiz benim şahsi düşüncem budur.Saygılarımla

  Herkese iyi çalışmalar diliyorum

 • aybike_umay (author) dedi ki:

  “Türklük gururu şuuru,İslam,ahlak ve fazileti” Sanırım aşırı manada islamcılık ve ırkçılık olarak düşünmenizdeki en etkili yer bu cümle oldu.Irkçılıkla veya yobazlıkla kesinlikle bir çözüm üretilemez,aksine dediğiniz gibi ortamı daha da karıştırır.Benim bu cümlede ki kastım;kendi kimlik benliğimize Türk’lüğümüze ve bunun yanında manevi değerlerimize,İslamiyete sahip çıkmaktır.Buda ben Türk’üm ve Müslüman’ım diyen bir ferdin yapması gerekendir.Yok eğer zikredemiyorsa bu iki terimi,o zaman karşılıklı saygı duymak düşer bireylere.Ama bence olması gereken budur.

  Medeniyetin lugatımızadki karşılığından biri de sizlerinde bildiği gibi ADAM OLMA’dır.Bizlere ilkokuldan beri papağan gibi ezberletilmiştir;”Avrupa medeniyeti,Avrupa medeniyeti,Avrupa medeniyeti…”Avrupalıların yaptıkları medeniyet dışı hareketleri burada yazmaya kalksak ne sizlerin midesi kaldırır ne de benim takaatim kalır.Dilimizin papağanlığı gibi yönümüzde o tarafa takılmasın ille.Dürbünleri atmak lazımdır bence,ya da at gözlüklerini çıkarmanın zamanı değil midir?

  Bu eleştiriler gençleri ne kadar etkiliyor diyoruz.Gerçek olan acıdır!Bu acıyı hissetmemek için sükunete bürünmekte daha acı olur.Ben herkesin bildiği bir durumu yinelemeye çalıştım sadece.Çözüm adına bir şeyler üretmeye çalışmak beni aşar,bu konulara dair detaylı bilgiye sahip büyüklerimiz varken benim haddime de düşmez zaten.Gerçekleri görmezden gelemeyiz bu benim şahsi düşüncemdir.Saygılarımla

  Herkese iyi çalışmalar dilerim.

 • alperen dedi ki:

  YAZILAN YAZIDA,GUZEL NOKTALARA PARMAK BASILMISTIR,EVET,KESIN OLARAK SU DENILEBILIRKI TURK GENCİ,MALESEF İYİ BİR TUKETİCİ OLMA YOLUNDA DİGER IRKLARDAN OLAN YASITLARINA GORE TUKETICILIGI ONDE GOTURMEKTEDİR…,BU ACİ MİDİR? TABIKI ACIDİR,CUNKU İYİ BİR TUKETİCİ OLAN TOPLUMLARIN GENC BİREYLERİ,O ULKENİN GELECEGINI OLUSTURACAGINDAN,YASADIGI ULKE HURRİYETİ BAKIMINDAN TEHDİT ALTINDA DİYEBİLİRİZ,Kİ DİYEBİLİRSİNİZ NEDEN TUKETİCİ OLMAKTAN GİRDİN? COK BASİT,GENCLERİ İYİ BİR TUKETİCİ OLAN TOPLUMLAR,DAİMA URETMEMEYE,KAFALARINDA ANLAMSIZ KISIR DONGULERİ,TARTISMAYA BASLAR,AVRUPA DENİLEN,SAHSİYETSİZ,AHLAK FAZİLETİNE ULASAMAMİS,İNSANLARİN TELEVİZYONLARA YANSITILAN RAHAT YASAMLARİNİ,KOPYA OLARAK ALINIR,VE SEN ONLAR GİBİ OLDUM DERKEN,TAMAMEN BİR CAMURA BATTIGININ FARKINDA DEGILSINDIR,
  ÜNLÜ TOPLUM BİLİMCİ,TURKCU YAZAR MERHUM ZİYA GOKALP’IN DEYİMİYLE;SOYLE DİYEBİLİRİM Kİ BEN TURK INSANI,EGER DOGRU,GUZEL SEYLERİ KENDINE YAKISTIRIYORSA,MEDENİYETTE SENDEN DAHA İLERDE OLAN TOPLUMLARIN,KENDİ OZELLIKLERİNİ,İMANİNİ,IRK SUURUNU KAYBETMEDEN,ONLARIN İLİMLERİNİ KENDİ VATANINA UYGULAYABİLİRSİN,DİYOR,KESİNLİKLE MANTIKLI,VE USSAL BIR SOYLEYİŞ.
  SON OLARAK SUNU DİYEBİRİLİRİM Kİ;
  EGER BİZDEN BUYUK OLANLAR BİZLERE ONYARGIYLA VE UMİTSİZ BAKIYORLARSA,ONLARIN BU BAKISLARINI KIRMAK ICIN VE BİR KUTUP BAŞI BIR ULKE OLMAK İSTENİYORSA,BUNLAR LAFTA DEGİL,İCRAATLARDA OLUP,TUKETMEK YERİNE URETMEYİ,BİR URUN ORTAYA KOYMAYI KENDIMIZE FARZ BILMEK ZORUNDAYIZ,ILGILENDIGIMIZ ALANLARDA,YAPTIGIMIZ İŞLERDE AHLAK,VE TURKLUK BILINCIMIZI YUKSELTİTİGİMİZ SURECE,BU GENC ULKE DAİMA YUKSELMEYE,KISKANILAN BİR ULKE OLACAKTIR…
  VE SON OLARAK CUMLELERİMİ MERHUM BUYUK KOMUTAN ATATUK’UN VE SEVGILI PEYGAMBERİMİZİN SOZUYLE BİTİRECEĞİM:
  TÜRK BİRLİĞİNİ GORUYOR VE ONA İNANİYORUM,BİRLİK KUTUP BASI ULKE OLMAK ICIN ONEMLİ BİR ADIMDIR,
  SEVGILI PEYGAMBERİMİZ DE(SAV) DUNUYLE,BUGUNU AYNI GECIREN ZARARDIR DİYEREK,CALISMAYİ OGUTLEMİSTİR…
  SELAM İLEE…

 • Hulki Can dedi ki:

  İslam ahlak ve fazileti mi dediniz ? Din konusu hariç görüşlerinize katılıyorum. İslamiyet öncesi Türkler çok mu ahlaksızdı da Müslüman olup ahlak ve fazilete kavuştular ? Bence Türk töresi bir Arap aşiretinin öğretisi olan İslamiyetten kat be kat üstündü. Her şeyden önce kadına, atalara ve dedelere büyük saygı vardı. Kimse kıl ve tüyle uğraşmıyordu. Biden fazla kadın almaya, akraba evliliğine, çocuklarla evlenmeye izin veren, huriler ve gılmanlarla dolu bir cennet inancı olan bir din nasıl olur da ahlak ve faziletten bahsedebiliyor ?

 • aybike_umay (author) dedi ki:

  İslam ahlak ve fazileti demiştim,evet.Ama daha önce de açıklamak zorunda hissettiğim gibi yobazlık veya dini saptırmak demedim.Bizler ne Araplara mensubuz nede başka kesime,biz Türk’üz.Arap ülkelerinin İslami ülke oluğunu savunan biri değilim zaten.Dediğiniz gibi zevk uğruna birden fazla bayanla evlenmek,çocukları evliliğe zorlamak ve bunlar gibi birsürü gericiliğe dair olan şeyler İslamiyette yoktur.Onların yaadığı İslamiyet değildir.Onlar İslamiyetin arkasına sığınmaya çalışarak,tamamen gerçeklerden çarptırarak yaşam felsefesi eden şahsiyetlerdir.

  Medeniye konusunda demiştik ki;neden Avrupa Medeniyeti.Onlar çok mu Medeniymiş.Buda aynen böyle bence.
  Biz ölçü olarak ille yanlışları almamalıyız,ya da illa ki ölçü almalı mıyız ki?

  Bence Türklük ve İslamiyet;et ve tırnak gibi.(fakat yanlış olan,çarptırılan İslamiyet değil,KUranı rehber edinen gerçek İslamiyet).İkiside birbirinden ayrılamayan niceliklerdir.

  Gençler konusunda da ancak bu et tırnak bilincine uygun bireyler yetiştirerek gerçekleri yani acıları azaltırız.(şahsi düşüncem)

  Saygılarımla,Herkese iyi çalışmalar dilerim…

 • leokanardo dedi ki:

  Öncelikle merhaba.yukarıda düşüncelerinizi okudum ve genel anlamda Türk kimliği ve islam ahlak ve fazileti ana başlıklarına değindiğinizi gördüm.Bir de avrupa medeniyetine iğnelemede bulunulmuş.Peki ne demektir Türk kimliği?İslam ahlak ve faziletine sahip olmak ne demektir?Bu soruları cevaplamadan sanırım bu değerlere sahip olmaktan ya da sahip çıkmaktan söz edilemez.Bir de sanki Türklükle İslamiyet ayrılmaz gibi bir durum ortaya çıkıyor okuduklarımdan.Türk olup da İslam mensubu olmayanların vay haline!Bir de bir takım ahlaki değerler ve erdemler sadece islam dinine aitmiş gibi konuşulması bence doğru ve etik değil.Bir insan müslüman olmadan da erdemli, ahlaklı; “ADAM” olabilir.Bunlar genel anlamda eleştirilerim.Özel olaral “alperen “arkadaşımızı eleştirmek isterim.Eğer “TÜrk” olmaktan ve kimliğinden bahsediliyorsa ve siz de buna bir yorum getiriyorsanız öncelikle Türk kimliğinin temel taşı olan Türk dilini doğru kullanmak lazım.Türkçe karakterleri kullanmayarak yazı dilinde Türkçeyi doğru kullanmak maalesef mümkün değil.bunlar benim naçizane eleştirilerim.Her şey bir yana böyle bir sitede bu tür konuların açılarak düşüncelerin paylaşılması çok hoş.buna destek olan sizlere zon olarak teşekkür etmek isterim.

 • duran dedi ki:

  ben 16 yaşında bir gencim yazmış oldunuz yazıyı çok begendim bende aynı fikirdeyim çünkü benimde çevremde veya arkadaşlarım hep sizin belirttiginiz şekilde hayat tarzı istiyorlar ben buna son derece karşıyım benim için gençlik demek kendi sorumluluklarını bilen ve yeri geldigindede eglenmeli gezmeli dolaşmalı vs gb işleride yapmalı birde bi şey demek istiyorum gençleri etkileyenin asıl medya olduguna inanıyorum öle hayatları çok güzel miş gb oldugunu gösterip gençlerin akıllarını alıyorlar bu yüzden bi çaba verilecekse bu öncelikle sizin de dediginiz gb önca alile sonrada medyayı düzeltmekle işe baklamalı diye düşünüyorum

Görüş belirtin!

Aşağıdaki form ile bu eleştiri hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ya da kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz. Ayrıca yorumlara RSS ile abone olabilirsiniz.

Yaptığınız görüşün sadece sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Görüş bildirirken şu etiketlerden faydalanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>