Ana Sayfa » Bireyler ve Toplum

Gelecekten Beklediklerimiz ve Bugün Yaptıklarımız

7 Şubat 2007 3 Görüş Eleştİrmen: mumutum

Gelecek, hepimizin umutla baktığı, her şeyin daha güzel olacağına inandığımız zaman dilimidir.Gelecek hakkında güzel düşler kurar, harika şeyler hayal ederiz. Öyle ki ben büyümek istemeyen bir çocuk, büyüyüp kendi parasını kazanmak istemeyen bir öğrenci, evlenip kendi ailesini kurmak istemeyen bir yetişkin ne duydum ne de gördüm. Belki günlük yaşamımızda bazen anne babamıza ben evlenmeyeceğim dediğimiz olmuştur ama gerçekten de bu görüşünde samimi olan yoktur. Kim iyi bir eş ve mutlu bir yuva istemez ki…

Hadi biraz düşünelim. Mesela siz:

5 yaşındayken okula giden akranlarınızı görüyor bir an önce büyüyüp okula başlamak istiyordunuz.

Arada 5 yıl geçti. Şimdi 10 yaşındasınız ve 4. sınıfa gidiyorsunuz. Hayat size çok karmaşık geliyor. Karşınıza bir sürü yeni şey çıkıyor ve hepsini de merak ediyor öğrenmek istiyorsunuz. Ama yine içten içe liseye giden abinizi gördükçe ona özeniyorsunuz ve bir an önce zamanın geçmesini ve büyümeyi istiyorsunuz.Çünkü liseye geldiğinizde sizin de abiniz gibi kameralı bir cep telefonunuz olacak, istediğiniz zaman dışarı çıkıp arkadaşlarınızla hoş vakit geçirebileceksiniz.

Evet şimdi de 15 yaşına geldiniz. Aklınız herzaman olduğundan çok daha karmaşık, kafanızı kurcalayan bir sürü soru var. Lisedesiniz, birçok arkadaşınız var, eskisine göre çok daha özgürsünüz. Ama hala anne babanızın size aşırı ilgi gösterdiğini size çocuk muamelesi yapıldığını düşünüyorsunuz. Kendi başınızın çaresine bakabileceğinize inanıyorsunuz. Ama abiniz de şimdi üniversiteye gidiyor. Kendi arkadaşlarıyla tuttuğu evde yaşıyor ve size göre çok daha fazla imkanlara sahip. 2 haftada bir eve geliyor ve siz de içten içe abiniz eve geldiğinde anne babanızın ona gösterdiği sevgiyi kıskanıyorsunuz. Bunun dışında bir de kız arkadaşınız var. Onu çok seviyorsunuz ve sürekli onu görebilmeyi arzuluyorsunuz. Ama her şeye rağmen yine de hiçbirşeyden memnun değilsiniz. Daha özgür olabilirsiniz, daha iyi notlar alabilirsiniz, daha çok paranız olabilir, kız arkadaşınızla daha sık görüşebilirsiniz. Kendinizi sık sık mutsuz hissediyor gelecekte her şeyin daha iyi olacağını ümit ediyorsunuz.

Bundan sonrasını tahmin edebiliyor musunuz? Evet dediğinizi duyabiliyorum öyle bir gidişat var ki, hangi imkanlara sahip olursanız olun hep daha iyisini görüyor onu istiyorsunuz.Tüm bu süreç içerisinde her zaman mutsuz olduğunuz dikkatinizi çekti mi? Çoğu insan öyle bir yapıya sahiptir ki daha iyisini gördüğünde kendisini mutsuz hisseder. En yeni çıkan cep telefonuna bir yığın para verip kullanan ama bir üst modeli çıkınca da kendini onu almak için yiyip bitiren onlarca kişi tanıyorum.

Lütfen ama lütfen kendinize gelin. Gelecekten güzel şeyler beklemek yerine gözlerinizi açıp çevrenizde olan güzel şeylerin farkına varmaya çalışın. Ayrıca bugün de geçmişte gelmesini beklediğiniz güzel günlerden biri değil miydi? Zamanın su gibi akıp gittiğinin farkında olup bunun bilincinde hareket edin. Ve en önemlisi kesinlikle bugünü yaşamayı ihmal etmeyin!.

(Bu yazıyı okumayı bitirdiğinizde belki de kendi kendinize, ben bunları daha önce de okumuştum “klasik” şeyler diyeceksiniz. Evet bunun ben de farkındayım. Ama belirtmeliyim ki okuduğum onca kitapta rastladığım ifadelerin en güzellerinden birisi de aşağıdaki sözdür…)

Söz şuna benzer şekildeydi: Bugün de geçmişte gelmesini beklediğiniz güzel günlerden birisi değil mi?

Çok düşündürücü öyle değil mi?

 

Ayrıca okumak için kısıtlı olan zamanınızı ayırdığınız için çok teşekkür ederim.

Saygılarla

3 Görüş »

 • microcip dedi ki:

  şimdi arkadaşım yazıyı gercektende okudum ınan varya ses bozukları adlı lıstırınde senı kınıyordum ama su yazıyı okuduktan onra sımdı sana tesekkurlerımı sunuyorum anlatımına gore normal bır ınsanın hayattan beklentılerını yansıtmıssın ewet cok dogru bazn ben bıle hep en ıyısıne en guzelıne sahıp olmak ve kendı sahıp olduklarımızı bır kenara ıtmek yenı seyler yapmak ınsanın varolusunda var hep yenılkcı olmak daha ıyısı olmak ama bunun ıcınde ozentı degılde calısmak ıstmek kazanmak ve yapmak fazla oze gerek yok her ınsanın yasama bıcımı farklı ve her ınsan kendı hatasından ve yaptıgı pişmanlıkta sorumludur
  yazın ıcın cok tesekkurler :mumutum: gercekten okudum guzel yazılardan bırı ve benım dusuncelerımı anlatan bır yazı
  :ıyı calısmalar:

 • artist dedi ki:

  çok beğendim mütişti

 • pisikopat dedi ki:

  hayatımda okuduğum en iğrenç dermişim en güzel yazıydı

Görüş belirtin!

Aşağıdaki form ile bu eleştiri hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ya da kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz. Ayrıca yorumlara RSS ile abone olabilirsiniz.

Yaptığınız görüşün sadece sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Görüş bildirirken şu etiketlerden faydalanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>