Ana Sayfa » Bireyler ve Toplum, Genel Konular, Politika

Fikirlere Kurşun Sıkmak

21 Ocak 2007 3 Görüş Eleştİrmen: Volkan Çınar

Hrant Dink suikastından sonraAgos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, gazetesinin önünde silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Malatya doğumlu bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Dink, aslen Ermeni olması ve Ermeni Sorunu ile ilgili görüşleri yüzünden belki de öleceğini biliyordu. Peki buradaki terslik ne? Neden bir insan düşünceleri yüzünden bile bile ölüme gider?

Sanıyorum 9-10 yaşlarındaydım, babamla birlikte okula gidiyordum. Yanımızdan iki adam koşarak geçti ve bir ilerideki sokağa girdiler. Oranın çıkmaz sokak olduğunu ve neden koşarak oraya girdiklerini düşünürken birden bir ses duydum, sonra tekrar aynı sesi duydum ve bir kez daha. Birkaç saniyeliğine herşey durmuştu sanki ve birden insanlar o çıkmaz sokağa doğru koştu. Ben birşey göremiyordum fakat yerde birinin yattığını ve o kişinin biraz önce yanımızdan koşarak geçen adamlardan biri olduğunu anlamıştım. Ne olduğunu sordum babama, cevabı ise “gazeteciydi”.

Yüz yıla yakın bir süre içinde Türkiye’de öldürülen 61. gazeteci, Hrant Dink, fikirlere sıkılan 61. kurşun. 90′lı yıllarda ki Çetin Emeç, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı gibi insanların katledilmesinden sonra uzun yıllar geçmişti ama gördük ki ülkede hala bazı şeyler olduğu yerde sayıyor. Bu cinayetin diğerlerinden görülen tek farkı failinin yakalanmış olması. Cinayetten bir gün sonra güvenlik kameralarınca yüzü tespit edilen katili, babası ihbar etmiş. Birkaç saat içinde yakalanan bu insan henüz 17 yaşında ve aşırı milliyetçi gruplarla bağlantısı olduğu konuşuluyor. Yani açıkça biri eline silahı tutuşturup “vur” demiş.

Başta sorduğum sorunun cevabı artık daha net. Bu ülkede fikirleri durdurabilmek için karşıt fikirler sunmak yerine fikirleri öldürebileceğini düşünen insanların sayısı oldukça fazla. Fakat bu insanlar bir noktayı es geçiyorlar. Fikirler kurşun işlemez! Siz bu fikirlerin sahiplerini öldürebilirsiniz ama fikirlere atılan kurşunlar geri tepip sizi vuracaktır. Hrant Dink cinayetinde de bu kurşun geri tepip Türkiye’yi yaralamıştır. Bu ülkede düşünceleri yüzünden birinin öldürülmesinin verdiği acının yanı sıra, dış siyasette ki yansımaları Türkiye açısından birçok emeğin boşa gitmesine sebep olmuştur. Artık başımızı öne koyup düşünme zamanımız geldi, gerçi bunu yapınca birinin gelip sizin kafanıza kurşun sıkma ihtimali yok değil…

3 Görüş »

 • Murat dedi ki:

  Kendisine yöneltilen “söylemleriniz gittikçe milliyetçileşiyor” eleştirisi karşısında sinirlenip,esip gürleyen bir başbakan ve Azınlıklar Tali Komisyonundan,50 yıl önce bu ülkede yaşayan Ermeni ve Rum vatandaşları kaçırtmak için türlü türlü fikirler düşünen grup ve devletin mekanizmalarından haberi yokmuş gibi konuşan Parti liderlerinin olduğu bir ülkede ‘normal’(nekadar normal olduğu ortada) vatandaşların nekadar bilinçli ve bilgili olacağı bütünüyle bir muammadır.
  Eğitimsizliğin ve okumamanın dibine vurmuş bir ülkede fikirleri için öldürülen bir yazarın ne davası konuşuluyor açıkçası anlamış değilim,birileri “şu cümlelerine bozuldum,sindiremedim,bakkaldan silahı alıp vurdum” diyecek,(ve yeni moda olarak)18 yaşından küçük olduğu için 16yıldan yargılanıp ‘gurur duyulan’ örnek insan haline gelecek,bizde oturup tartışacağız; fikirleri,düşünceleri,çözüm önerilerini..geçiniz efendim..

  Eğer bir ülkedeki adalet bakanı Ermeni sorunu için düzenlenen toplantılardaki katılımcılar için ‘vatanı hançerlemek’ kadar ileri bir suçu bir çırpıda yapıştırabiliyorsa insanların üstüne,eğer 15 milyon nüfuslu bir şehrin emniyet genel müdürü linç girişimi için “vatandaşların güzel bir tepkisi” diyebiliyorsa,afişe edilmiş,hedef gösterilmiş,düşüncelerini başka şekilde lanse edip haklarında dava açanlar tarafından aşağılayıcı ifadelere maruz bırakılıyorsa,eğer şehrin en yüksek idari makanımın binasında kişiler ‘akrabalar’ tarafından tehdit edilebiliyorsa “özgürce”,eğer o linç girişimlerinde başı çeken kişiler cicili bicili bir şekilde televizyon programlarına ağırlanıp,kendi yaptıklarından alakasız şekilde ağırlanıyorsa,eğer bir ülkede insanları aşağılamak için milleti ile dalga geçiliyor,oraya buraya (hatta gazete,televizyon kanallarının manşetlerine) sunuluyorsa,kalkıpta ne düşünceden ne hoşgörüden ne de özgür tartışma ortamından bahsedebiliriz..geçin efendim bunları..

  Özete mözete gerek yok, http://news.independent.co.uk/europe/article2169190.ece okuyunuz ve geçiniz efendim..tıpkı önceleri yapılan gibi..

 • Talha CAN dedi ki:

  Merhaba,
  Fikirler kurşun sıkmakla tükenir mi? Cemil Meriç’in “ba’s-ü bâd-el mevt” kavramı üzerinde durduğu anlamda baktığımızda bu ölüm bir başlangıç olur inşallah.
  Muhabbetle…

 • Hulki Can dedi ki:

  sn Vokan Çınar

  Yazdıklarınıza içtenlikle katılıyorum. Daha 1955 yılındaki 6-7 eylül olaylarının dumanı tütüyor… O zaman 5 yaşındaydım ve hatırlıyorum. emirganda oturuyorduk. rum ve ermeni komşularımız vardı…Bu konu da tartışılmalı…Dink olayının da öncekiler gibi karartılacağını sanıyorum. Umutlu değilim.

Görüş belirtin!

Aşağıdaki form ile bu eleştiri hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ya da kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz. Ayrıca yorumlara RSS ile abone olabilirsiniz.

Yaptığınız görüşün sadece sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Görüş bildirirken şu etiketlerden faydalanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>