Ana Sayfa » Bireyler ve Toplum, Genel Konular

Eğitim Sistemimiz: Kaybolan Gençlik

6 Şubat 2007 3 Görüş Eleştİrmen: mumutum

Bir lise öğrencisi ve hergün okula gidip sistemin nasıl işlediğine şahit olan birisi olarak sizlere izlenimlerimi sunmaktan onur duyarım. Öncelikle okul kavramını ne kadar kullanmak istemesemde burada daha iyi anlaşılabilmek için kullanmam gerekecek. Zira biz kolay kolay o kuruma okul diyemeyiz buna dilimiz varmaz çünkü orası bizim için bizim gibi gençleri ortalıktan uzak tutmaya yarayan, düşünmemizi ve araştırmamızı engelleyen ileride ekmeğe ulaşabilmek için kalmak zorunda olduğumuz hapishane benzeri bir kurumdur.

Öncelikle bizi çileden çıkaran ilk şey ileride hiçbir zaman kullanmayacağımızı bildiğimiz bilgileri öğrenmek zorunda olmamız oluyor ki özellikle öğretmenlerimize bu konuyu her anlatmamızda “sistem böyle gerektiriyor” cevabı da cabası. Her neyse deyip anlatılanları hayattan bezmiş bir şekilde ezberlemeye koyuluyoruz. Tabii ki bunu sınav öncesi yapıyoruz. Bunu yapmaktan ve söylemekten utansam da kopya çekmediğimizi söyleyemem. Hatta bunun için en küçük fırsatı kaçırmamamız gerektiğini aklımızdan hiç çıkarmayız.

Bunun yanında küçükken yapmayı hiç düşünmediğim ama stresten ve kafa karışıklığından dolayı bir anda kendimi sigara içerken ve alkol kullanırken bulduğumu da itiraf etmeliyim. Neyse ki bu bataklığı az çok bildiğimden kendimi bunlardan uzak tutmanın bir yolunu buldum ama bunu yapamayan onlarca arkadaşım…

Ayrıca hiçbirimiz spor yapmıyoruz. Tabii ki boş derslerde müdür yardımcısının “sınıfta kalın” uyarısına kulak asmayarak bahçeye kaçıp yaptığımız maçlar spor sayılmazsa. Bence sağlıklı bir topluma sahip olamayışımızın altındaki temel neden de budur. Üstelik birçoğumuzun herhangi bir uğraşı yok! Birşeylerle ilgilenen çok az kişinin de derslerden kendisini geliştirmeye vakti yok! Okulumuzda olan tek sosyal aktivite ne yazık ki sağcı ve solcu grupların kendi aralarında düzenledikleri toplantılar.

Neredeyse hepimiz bizim bu şekilde meşgul eden, kötü alışkanlıklara sevkedip bu eğitim sisteminden nefret ediyoruz ve eminim herkes bulduğu en küçük bir fırsatta bu ülkeden kacacak, beyin göçü dediğimiz ülkemizin en büyük sorunlarından birine sebep olacaktır.

Öyle umut ediyorum ki benim gibi düşünen arkadaşlarım ellerine geçen ilk fırsatta sorunlarımızı dile getirecek, bu sorunları çözmek için ellerinden geleni yapacaklardır.

Saygılarla

Not:Kullandığım ağır cümleler sebebiyle okurken üzüntü verdiğim herkesten özür dilerim.Benim amacım sizi üzmek değil, sadece gerçeklerden haberdar olmanızı, biz öğrencilerin nasıl hissettiğine şahit olmanızı sağlamaktı.

(Okulum bir devlet fen lisesidir, ben de yatılı bir öğrenci olarak her an okuldayım.Ayrıca bizim okulumuzun durumunun Türkiye şartlarına göre iyi(!) olması, bu sistemin ne kadar çökmüş bir durumda olduğunu açıkca gözler önüne seriyor)

3 Görüş »

 • batak betul dedi ki:

  suan bende bir lise ögrencisi oldugum için yazdıklarınızı pür dikkat okudum.ve inanırmısınız sadece bizim okulumuzda ve arkadaşlrımla bu düşüncelere sahip oldugumuzu düsünürdüm,o nedenle çok şasırdım.bende bir anadolu ögretmen liseliyim,dogal şartlarımız çok benzer yani.yine çok gerçekçi oldugu için çok begendim yazınızı.bence sizin yazdıklarınızdan kimse üzgünlük duymamalı.çünkü daha neler var..iyi çalışmalar

 • Gazoz dedi ki:

  Türkiye’de kimse yapması gerektiği işi yapmadığı için eğitim bu hale geldi birazda.

  Zamanında öğretmen açığı var diyerek başka başka mesleklerden, öğretmenlik sanatını bilmeyen insanlar öğretmen oldular. Bu insanlar yetersiz insanlar yetiştirdiler ve tıpkı zincirin halkaları gibi donanımsızlık arka arkaya geldi. Sistemin de “hala” oturamamış olmasıyla eğitim tükendi.

  Öyle sanıyorum ki yakın zamanda eğitim de tamamen özelleşecek.

 • fawkes dedi ki:

  Aynı okul sınıf ve yatakhanede yer alan birisi olarak seni gerçekten anladığımı düşünüyorum dostum. Ve bizim gibi düşünen ( belki abartılı ama 100000lerce ) öğrenci var. Neden biz dertlerimizi sadece burada tartışıyoruz. Neden yapıcı bir sonuca varamıyoruz?

Görüş belirtin!

Aşağıdaki form ile bu eleştiri hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ya da kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz. Ayrıca yorumlara RSS ile abone olabilirsiniz.

Yaptığınız görüşün sadece sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Görüş bildirirken şu etiketlerden faydalanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>