Ana Sayfa » Bilim ve Teknik, Genel Konular

Dünyayı Kurtaran İcat

23 Kasım 2006 6 Görüş Eleştİrmen: Volkan Çınar

Dünyayı Kurtaran Adam’ı izlemeyeniniz yoktur sanırım. Cüneyt Arkın başka bir gezegende Dünya dışı varlıklarla savaşarak gezegenimizi kurtarır. Aslında bu film çekilirken gayet ciddi bir şekilde, Superman gibi filmler örnek alınarak çekilmişti. Fakat sonuç bir bilim-kurgu değil komedi filmi olmuştu. Bunun nedenlerini başka bir yazıda eleştirebiliriz benim eleştireceğim konu ise bu örneğe benzemekle birlikte son bir kaç gündür gündemi meşgul eden bir Türk icadı, “Erke Dönengeci”.

Erke Şirketi 21 Kasım 2006 tarihinde bir basın toplantısı düzenledi ve Dünya’yı değiştirebilecek bir icat yaptıklarını açıkladı. Basın açıklamasının tamamına şu adresten ulaşabilirsiniz.

Bu alet maddenin atalet (eylemsizlik) özelliğini kullanarak bedava enerji üretiyormuş. Öncelikle söylemeliyim ki bilimde kesin doğru yoktur, kanunlar dahil herşey değişebilir. Bu açıklama ise şimdiye kadar kabul görmüş bir çok fizik kuralına ters düşmekte, başta termodinamik kanunları olmak üzere.

En başta verim pratikte %100 olamaz çünkü sürtünmesiz ortam yoktur. Bu yüzden bedava enerji fikri biraz uçuktur. Bundan ötesi termodinamiğin ilk iki kanuna baktığımızda enerjinin yoktan var edilmesi veya eylemsizlikten enerji elde edilmesi taban tabana zıttır. Başta da dediğim gibi bunların hiçbiri kesin değildir. E peki kesin değilse sorun ne ?

Sorun şu, bu icada bilimsel açıdan bakmayalım. Birileri bir basın toplantısı düzenleyerek bir icat yaptığını söylüyor. Yaptığı şeye bakarsak gerçekten de doğru olması durumunda çok şeyi değiştirebilir. Fakat sunumda bir gariplikler var ! Bir makine yapıldığı söyleniyor açıklamanın yarısı “gaz” niteliğinde. Türk tarihi ile başlanıyor, Türkiye’yi bilimde ileri götüreceğiz ile bitiyor. İyi hoşta arada biraz buluşunuzu anlatsaydınız ! Aslında o da geçiyor konuşmada bir cümle ile ”bedavaya enerji üreteceğiz” deniyor.

İşin başka bir yönü ise bu denli büyük bir buluş yapılıyor ama Türkiye’den başka hiçbir yerde geçmiyor. Hiç mi yabancı bir devlet kalkıp “Ya adamlar bedava enerji bulmuşlar bakalım neymiş” demez.

Sonuç olarak ortada sadece ismi geçen bir icat, bol bol milliyetçi sözler ve medya gazıyla kafası karışmış insanlar var. Bugün okuduğum haberlere göre, işin daha da ilginç bir boyut kazandığını gösteriyor. “Erke Dönengeci”miz mucitleri tarafından paylaşılamıyormuş. Nasılsa bedava sınırsız enerjimiz var neden paylaşamıyorsunuz ki (!)

6 Görüş »

 • Fatih TAKCI dedi ki:

  Umarım bu icatın aslı vardır..
  Gerçekten böyle buluşlar lazım ülkemize ve dünyaya..
  Özellikle Türkiye mizin….

 • JoKeR dedi ki:

  aslinda ne kadar buyuk bir bulus oldugunu zaman gosterecek.Ucan araba’da var ama maalesefki o trafik duzenine hala erisemedik - ? erisemeyecegiz ? :) bedava’ya yonelik bir bulus.icimden cok sey geciyor ama gizli tutayim :). birileri bunu satacak birileri parasini kazanacak peki acaba diyiyorum halk bedava bir sey kullanacak mi? hic sanmiyorum. bizler her ne kadar olayin fizyolojik halini dusunursek dusunelim onlara gore bu is ticari bir amactan oteye gitmez.cunku sonucta birileri oturup bunun tartismasini masa basinda baska bir sekilde yapiyor. ne bana faydasi olacak ne bir baskasina. icat’lari ile ancak kendi kasalarini doldururlar daha once parali olan bir seyi ucretsiz kilacak cok sey oldu ama biz hep ucret odedik.hatta bir aralar su ile calisan araba bile cikti :P gunes enerjisi olanida varmiydi bilemiyorum :p bildigim hala benzine zam geldigi ve hala arabama benzin doldurdugum… dun’um ile bu gunum arasinda cok fark olsa idi (teknolojiyi demiyorum ) bu gun farkli dusunebilirdim. keske de dusunse idim biraz daha iyi niyetli…

  saygilar.

 • egemen dedi ki:

  Ön yargılı olmamak lazım, adamlar henüz patent alamadıkları için detaylı açıklama yapamayacaklarını söylemişler. Bakalım patent işi bir hallolsun belki doğrudur. Eğer böyle birşey doğruysa cümlenin gerisini getiremiyorum bile.

 • cyber_ghost dedi ki:

  Gündemimiz böyle bir olayla meşgul edildiği zaman hep bunun arkasında birşeyler olduğunu düşünmeden kendimi alamıyorum. Bazı kişilerin, planladıkları bazı şeyleri uygulamaya geçirebilmek için halkın saygı ve güvenini sağlamak için bu tür bir girişimde bulunduklarını düşünüyorum. Umarım beni utandırırlar. Ve bu projenin aslı vardır. Ama diğer bir taraftan ” ya doğru ise ” diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Gerçekten beni heycanladırıyor bu düşünce.

 • guenen dedi ki:

  Gazetelere tam sayfa ilanlar vericek kaynağı nereden bulduklarını merak ediyorum. Umarım “Fazıl’ın Arabaları” gibi olmaz. =)

 • mehmet türk dedi ki:

  gerçekten buyuk bir icat olsa türk tarihi milliyetçi bilmem ne gibi showlara ihtiyac duymazdı iyi icat zaten kendi showunu yapar artı icatın milliyetide olmaz bilim tum insanlık içindir sadece bir millet için degildir.

Görüş belirtin!

Aşağıdaki form ile bu eleştiri hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ya da kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz. Ayrıca yorumlara RSS ile abone olabilirsiniz.

Yaptığınız görüşün sadece sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Görüş bildirirken şu etiketlerden faydalanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>