Ana Sayfa » Sinema ve TV

Dolandırıcılık yarışmaları türedi

25 Kasım 2006 7 Görüş Eleştİrmen: D@RK_LORD

Son zamanlarda televizyon kanallarından, özellikle de uydu kanallarında baş gösteren bir yarışma çeşidi.

Bir çoğumuz boş zamanlarımızda denk gelipte bakmışızdır bu yarışmalara ve içimizden şu kolay soruyu bilen kimse çıkmıyor mu diye sormuşuzdur.

Ortalama 1 saat yayın yapılan bu yarışmalarda sunucu, ekrana konan oldukça basit bir soruya verilen doğru yanıt karşılığında oldukça iyi bir para ödülü vaad ediyor. Ancak soruya cevap verebilme hakkı kazanmanın yolu ekranda verilen telefon numarasını arayarak sorulan soruya en kısa zamanda cevap vermek.

Soruyu cevaplayıp parayı kazanan kişilere parası gerçekten ödeniyormudur acaba?? Yayın boyunca ekranın alt yada üst kısmında küçük yazılar eşiliğinde herşeyin noter onayıyla ya da noter huzurunda yapıldığı yazar. Ama hangi Noter tarafından? Bu tür yarışmalar noterin ismini net biçimde belirtmek zorunludur bunu biliyormuydunuz?

İş bu durumda iken, bir de çarkın işleyişine gözatalım. Bu konuda Yavuz SEMERCİ’nin Vatan Gazetesi’nde yayınlanmış makalesi güzel bir örnek….


Yavuz Semerci’nin köşe yazısı

3 harfli bir hayvan ismi

Gündüz vakti. Can sıkıntısından kanal kanal dolaşıyorum. Cine5’in “yarış-kazan” adlı sözde yarışma programına takılıyorum. Ekranda bir tahta ve bir genç kız görünüyor.

Yarışma basit.

Tahtada ilk harfi gözüken, son harfleri ise ödül miktarını gösteren kartonla kapatılmış bir isim var. Bu ismi doğru tahmin eden ödülü kapacak!

O an A ile başlayan bir hayvan ismi aranıyor. İlk 10 dakikada 3 kişi arıyor. Atmaca, aygır gibi yanlış tahminlerde bulunuyorlar. (Arayanların izleyici olduğundan bile emin değilim.)

Sunucu ipucu veriyor. İkinci harfi Y…

Biraz izlediğinizde bunun bir yarışma değil, dolandırıcılık olduğunu anlıyorsunuz.

Neredeyse 45 dakika boyunca AY yazan, 3 harfli, bal yiyen, kışın ininde uyuyan, Barış Manço’nun bir şarkısına ismini veren bu hayvanın son harfini bilen çıkmıyor!

Sunucu ipucu vermeye devam ediyor; “Hani köprüden geçerken, A’ya dayı diyeceksiniz… İşte o A’nın ismi neydi? Bildiyseniz hemen beni arayın.”

Ekranın sol alt köşesinde bir numara var. Sağ alt köşesinde ise akan bir bantta Telsim hatlarından yapılan aramaların 5 YTL, diğer GSM şirketlerinden yapılacak aramaların ise 12 SMS veya 24 kontör bedelinde olduğu yazıyor.

Kız bağıra çağıra davet mektubu yolluyor okuyucuya! Aynı “bul karoyu al parayı” diye köprü üzerinde insanların dikkatini çekmeyen çalışan çığırtkanlar gibi…

Neler demiyor ki:

“Neredesiniz. Hadi arayın. Yapacağınız çok basit. Bu keyifli ödülü kazanmak için cep telefonunuzdan bizi arayacak ve hemen bağlanacaksınız. Galiba bizi seyretmiyorlar. 300 YTL gidiyor. Parmaklarınızı hızlandırın. Vakit kaybetmeyin. Çabuk olun.”

Sunucu kızımız, özenle izleyicide kendisini henüz hiç kimsenin aramadığı hemen arayanın 300 YTL’yi kazanacağı algısını yaratmaya çalışıyor.

Aynı dakikalarda arayan binlerce kişiyi büyük bir tuzak bekliyor.

Sunucunun sürdürdüğü tiyatronun 35’inci dakikasında ekranda gözüken numarayı aradım. Karşılaştığım manzarayı anlatayım:

İlk arama: (Telefonunuzu sesli yanıt sistemi karşılıyor) “Tebrikler. Yarışmaya katılmayı hak kazandınız. Programa bağlanmak için basit bir soruyu yanıtlamanız lazım.” Ne sorduğu anlaşılmıyor ama galiba 52 ile 48’in toplamını soruyor. Yanılmışım. “Doğru yanıt veremediniz.” Mekanik ses, beni tekrar aramaya davet ediyor… (Gitti 5 YTL!)

İkinci arama: (Bu kez soru sorulmuyor) “Kusura bakmayın. Soru kısmını kaçırdınız. Tekrar deneyin.” (Gitti mi bir 5 YTL daha.)

Yani programa bağlanmanız mümkün değil. Aynı dakikalarda genç sunucu “Neredesiniz. Neden aramıyorsunuz!” çığırtkanlığına devam ediyor. Tahtaya da ayı resmi yapmış, “Tanımadınız mı.

Tanıdıysanız, hemen arayın. İlk arayan kazanıyor” saçmalığına devam ediyor.

Kendisi de biliyor ki kimse o, programı bitirmeye karar vermeden stüdyoya ulaşamayacak… Önemli olan hasılatı artırmak…

Öğreniyorum ki pek çok kanalda “Sülün Osman yöntemlerini anımsatan bu tip dolandırıcılık kokan” yarışma programları yayınlanıyor…

Kimler, ne kadar para topluyor? RTÜK neden ses çıkarmıyor?

İzleri takip etmeye başladım.

Kaynak: Vatan Gazetesi

ysemerci@gazetevatan.com

Sayın SEMERCi de herşeyi çok net anlatmış. İş bu durumda iken kimler buna neden göz yumuyor olabilir. Başta bunları engellemesi gereken kurum RTÜK nerede?

7 Görüş »

 • Guardian dedi ki:

  Yazıyı daha önce okumuştum, halkın vaktini ve cebinden parasını çalan bu tip programların hala işlevini çözemeyen ve saatlerce başında dikilen insanlar varki, birçok kanalda birçok versiyonu ard arda yayınlanıyor.

  Buna seyirci kalan sorumlular da tabiki cabası..

 • guenen dedi ki:

  Milyonların gözü önende soygun yapıyorlar. Kimse ses çıkarmıyor. Giden 5 YYL olsun; kimisi milyonları, milyaları götürüyor, milletimizin ruhu duymuyor. Çoğunun gözü BBG’ler, Semra Hanım’lar, Popstar’lar ile boyanıyor.

  RTÜK küfür ve cinsellik içeren sahneler kadar, halkımızı enayi yerine koyan, beyinsiz yaratıklar haline getiren, yapmacık, saçma-sapan şeyleri engellemek peşinde koşsa daha doğru yapar.

  Televizyonlarımızda kaç tane bilgi verici, işe yarar program var?

  Acaba buradan devam ettirip, “Türk Televizyonları” diye yazı mı yazmalıyım? :)

 • dilencikahin dedi ki:

  Biraz nedense sadece belirli programlara işleyen RTÜK’ün anlaşılmazlığı birazda insanımızın bir umut çabasını sömürmeği kendilerine ilke edinmiş bu programlar beni de deli ediyor şu sıralar hiç bir anlamı ve öğreticiliği olmadığı gibi ilgi çekmesi için yarı çıplak kızlarla çekiliyor bir çoğu.Ben suç bunu izleyenlerde demeyeceğim çünkü bu eğitimsizlik suç eğitimi olupta,maddi umutlar taşımak zorunda olan ve eğitimsiz bırakılmış kimseleri sömürenler ve buna izin veren yetkililerde.

 • yaramaz dedi ki:

  İnsanları, bizleri bu derece aptal yerine koyan programları yayınlamaya daha ne kadar izin verilecek.En ufak bir cinsel sahnede, en ufak bir argo söz kullanımında programları yayından kaldıran RTÜK bunları nasıl görmezden geliyor anlayamıyorum…

 • cyber_ghost dedi ki:

  İnsanlarımız umut arıyor, çaresizler! Bu insanlar ise insanların umutlarını harcayacan, onları kullanan umut tacirleri. Kendilerini sanırım zeki sanıyorlar, ne yazıkki ne bunun gerçek olmadığını söylemek zor değil. İnsanların umutlarını sömüren, onları aptal yerine koyan bu insanlara acıyorum. Günün birinde belli bir ahlâki erdeme ulaştıkları zaman eminim pişman olurlar ama bunun olacağını sanmıyorum. Canımı çok sıkıyor, çaresizlik bu inlara hesap soramamak. Yaptığımız eleştirileri, sanmıyorum ki ciddiyer alırlar eğer okuyama zahöet ederlerse…

 • seda dedi ki:

  hııım ne yani şimdi dolandırıyorlar seni beni sonra suçlu çıkıyolar eeeeeeeee sen ne anladın şimdi bundan yaniiii yapmasalar olmazmıymış neyse yaaa banane şimdi kim ne yaparsa yapsın bize yaklaşmayında kime yaklaşırsan yaklaş………iiiiiiiiiyyyyyyyiiiiiiiii günler siteniz çok güzel ayrıca…..

 • nurcann dedi ki:

  evt bnde o yarışmalara cok sık denk geliorum kız o kdr ısrar edioki insanın acıdığı içn arayası gelio

Görüş belirtin!

Aşağıdaki form ile bu eleştiri hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ya da kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz. Ayrıca yorumlara RSS ile abone olabilirsiniz.

Yaptığınız görüşün sadece sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Görüş bildirirken şu etiketlerden faydalanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>