Ana Sayfa » Bireyler ve Toplum, Politika

Demokrasi

23 Temmuz 2007 11 Görüş Eleştİrmen: Volkan Çınar

22 Temmuz genel seçimlerini geride bıraktık. Buna göre AKP bir önceki seçimden de daha fazla oy alarak (%47) tekrar tek başına iktidar olacak. Ben kendi adıma AKP’nin tekrar birinci parti olarak çıkacağını tahmin edebiliyordum fakat bu kadar yüksek bir oranı açıkçası beklemiyordum. Bana göre bunun birçok nedeni var; krizden çıktıktan sonra ülkenin istikrara kavuşması *1, ekonominin düzelmesi *2, AKP’nin sağ görüşe hitap eden en güçlü parti olması *3, cumhurbaşkanlığı seçimleri ve askeri muhtıradan sonra AKP’nin sanki ezilen taraf gibi görülmesi.

Bunlara değinmeden önce sonuçların açıklanmasının ardından ortaya çıkan tabloyu göstermek istiyorum. R.T.Erdoğan’nın sonuçlarla ilgili açıklaması “Demokrasi kazandı” şeklinde. Çeşitli haber sitelerinde, forumlarda, bloglarda okuduğum AKP yanlısı yorumlarda bu doğrultuda, “demokrasiye saygı duyun”, “halkın muhtırası”… gibi. Aynı şekilde ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da “bu seçim, Türk anayasal süreçlerinin ve laik demokrasisinin nasıl çalıştığının bir başka örneği” deniyor. Şimdi yukarıdaki çıkarımlarıma tekrar dönersek,

 1. Ülke bir ekonomik krizden sonra yeni bir hükümetle tanışıyor. Zaten yeni hükümetin seçilme nedeni de bu krizi atlatabilmek, bu seçimlerde verilen oylarda, “tepki” oyları olarak AKP’yi tek başına iktidar yapıyor. Taban yapan bir ülkeninde bu noktadan itibaren daha aşağı düşme ihtimali olmadığından ılımlı bir şekilde istikrara kavuşuyor.
 2. Ekonominin düzelmesini neye göre değerlendirdiğimiz önemlidir. Ekonomiyi düzelttiler diye AKP’ye oy veren insanlar muhtemelen enflasyon oranlarına veya borsadaki yükselişe bakıyordur. Fakat bu insanların dış borcumuzun AKP iktidarı boyunca ikiye katlandığından haberi muhtemelen yoktur. Ayrıca devlet kaynaklarının yabancılara, özelleştirme adı altına satılması da ayrı bir tartışma konusu.
 3. Malesef ülkemizde ne sol görüş ne de sağ görüş olması gerektiği gibi değil. Zaten son dönemde sol partiden sağ partiye ya da tersi durumları tablonun ne kadar gülünç bir hale geldiğinin göstergesidir. İnsanların önüne hassas oldukları dini veya milli unsurlar atılarak malesef oy toplanabiliyor. AKP’nin türbanla, MHP’nin ise idam ipiyle yaptığı gibi.

“Demokrasilerde bir seçmenin cehaleti bütün halkın güvenliği için tehlikelidir.” John F. Kennedy

Sonuç olarak ortaya çıkan tablo ise demokrasi değil çoğunlukçu bir başka adıyla mutlak demokrasidir. Buna örnek olarak Adolf Hitler’in Almanya’sını ya da Adnan Menderes hükümetini gösterebiliriz. Şuan için sonumuzun bu örneklere benzememesini temenni ederim.

11 Görüş »

 • emre dedi ki:

  Sağ taraftarı yalnız Akp karşıtı ve akp’nin sağcı olmadığına kanaati olan birisiyim…Sağcı değil derken bunlar solcuda değil merak etmeyin.Yani uzun lafın kısası bunların ne olduğu belli değil …Malesef halkımız bu %47′nin bedelini ağır ödeyecek gibime geliyor.Çünkü sağcı deyip , inançlı deyip %47 ile başa getirdiği adamlar Antalyada dinler bahçesi açıyor , Zina ve domuz etini serbest hale getiriyor…sorarım bunlar inançlı diyip bu adamlara oy verenlere…. Sizin inancınız bu kadar mı ?

 • Uğur dedi ki:

  AKP için din bir araçtır. Zaten ülkemizdeki cahil kesimde AKP’yi dinci gördüğü için oy vermiştir. 50′li yıllardan bu yana çoğu sağ parti kendini dindar göstererek oy almıştır. Bu içler acısıdır. Neyse AKP içinse söyleyecek birşey yok. Son 5 yılda yaptıkları gayet açık…

 • Guardian dedi ki:

  Kendimi sosyalist bir insan olarak nitelendirirsem ve gerçekten akp’nin sonunun bence de iyi olmadığı kanaatini taşıyorsam..

  Kendine muhafazakar yani dinine bağlı insanlar olarak göstermekten hoşlanan grupların müslümanlıktada hoşgörünün baş kriterlerden birini olduğunu düşünürsek, dinler bahçesi gibi bir oluşumun muhafazakar insana ne gibi bir zararı olabilir ki? Müslümanlık hoşgörü dini değil midir?

  İşte sağcılarımız bu tür konularda birbirlerini karalamak adına senelerdir kendi kimliklerini hatta dinini unuttular. Dinine çokta bağlı biri olmayaraktan bu kadar açıksözlülükle konuşuyorum ki bazı gerçekler görülsün, geçmişteki sağ-sol zamanımızdaki muhafazakar-laik saçmalık düellolarını bir kenara bırakmalı Türkiye için ortak ne üretebiliyoruz ona bakmalıyız.

  Fakat bu konuşmalarımın sebebi bile bir senaryodan geçtiğinden, baştaki insanlarımız he bu tür karmaşıklıklara yol verdiklerinden (neden acaba?) ve son seçim sonuçlarının gösterdiği tabloya göre daha öğrenecek çok şeyimiz var diyorum ve burada bitiyorum.

  Herkese iyi çalışmalar..

 • Gazikentli dedi ki:

  Merhaba Arkadaslar
  Öncelikle Hepinizin Solcu Yada CHP’li Oldugunuz Belli Oluyor Malesef Meyve Veren Ağaç Taşlanıyor
  Sizin Yazdıklarınıza Bakılırsa R.T Erdoğan TALAT Paşa Yada ENVER Paşa Gibi Ya COK Bildiginizden Yada Bilmediginizden BAŞTAN Sona SAÇMALIYORSUNUZ Siz Bence Aydınlık Dergisi Yada Ulusal TV Yada KANALTÜRK Kanallarına Basvuru Yapın Kesin Sizi Yorumcu Olarak Cıkarırlar Siz Hangi Amaca Hizmet Ettiğini Bilmeyen 1 Avuc Topluluk Nasıl Halkın %47 Lik Bölümüne Dil Uzatırsınız Sasıyorum Aklınıza Gercekten Tarih Boyunca Sizin Gibileri Olmustur Hepde Olacaktır.. Ezbere Siyaseti Birakinda Gercekleri Görün Artık Derim Allah Sizi Bildiği Gibi Yapsın..

 • Guardian dedi ki:

  Sayın @Gazikentli;

  Kendi adıma konuşmam gerekirse yazdıklarımda halkın %47 lik kısmına dil uzatmak gibi bir amaç yok.

  Ayrıca %47 oy aldı diye eleştiri yapılamaz denilebilecek kadar antidemokratik bir ülkede yaşadığımıza inandığınada inanamıyorum.

 • aybike_umay dedi ki:

  Öncelikle herkese iyi çalışmalar diliyorum.
  Evet seçimler sevabıyla günahıyla geride kaldı.Ortaya çıkan tabloda şahsen kendi adıma konuşuyorum içler acısıydı.%47′lik gibi bir kısım…

  Sayın Volkan Çınar’ın maddelediği 3 naoktaya değinmek istiyorum müsadenizle.

  1.ekonominin düzelmesi;
  Birşeyleri sata sata bende düzeltirim ekonomiyi.Ülkeyi özelleştirme adına satarak elbet düzelir.Şimdilik belki bazılarına göre ekonomi alanında sorun yok gibi gözüksede ben merak içindeyim,ileride ne olacak.Sata sata bitecek mi topraklarımız en önemlisi Türk benliğimiz?Yoksa satın alanların üzerimizde hükmü ne zaman kendini göstercek?ya da her ikisi mi olacak??

  2.AKP sağ görüşlü partilerden en güçlüsü;
  AKP’nin kesinlikle sağ görüşlü olduğuna katılmıyorum.Sol’da değil tabiiki.”Sayın Emre” nin de yazdığı gibi ne oldukları belli değil bunların.

  3.AKP’nin ezilen taraf gibi gözükmesi;
  Evet doğrudur bu.Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yapılan bariz bir haksızlık vardır.Buda bizlere Sayın Baykal’ın armanağıdır.Çoğu insanın sırf bu haksızlık yüzünden oy kullandığını biliyorum.

  GEnel olarak AKP için din bir araçtır,lafa gelince arkasına sığınıyorlar.Binlerce vatandaşımız açken trilyonluk uçakları tasarlanıyor.Burdaki herkes zaten herşeyi biliyor yazmaya gerek yok.

  Son olarak bir şeye değinmek istiyorum.”Sayın Volkan Çınar” demiş ki;
  “İnsanların önüne hassas oldukları dini veya milli unsurlar atılarak malesef oy toplanabiliyor. AKP’nin türbanla, MHP’nin ise idam ipiyle yaptığı gibi.”

  Sizin bu hassas dediklerinize ben maneviyat diyorum.Olması gereken iki duygudur bence.DİNİ ve MİLLİ duygular!Akp türbanla oy toplamaya çalışmıştır,ama bence daha çok kaybetmiştir.Adam Paris’te ki patlamayı bile türbana bağdaştırmıştır.(amaç ve nifak belli tabii)
  Lakin ip konusuna gelince…Sayın DEvlet Bahçeli’nin Erzurum’da yaptığı o hareket son derece doğru olan bir harekettir,yanlış olan tek şey zamandı bence.Ama kesinlikle altında oy toplamak gibi bir gaye olduğuna katılmıyorum.Yoktur da zaten!!MHP’nin hiçbir zaman öyle bir gayesi yoktur,olsaydı hacet şuan çok farklı bir tablo olurdu mecliste.MHP’nin gayesi gayet açık ve nettir.Lütfen ite Sayın diye hitap etme cesaretini göstermiş olanlarla MHP’yi aynı kefeye koymaya,hatta adlarını yan yana koymaya bile kalkmayın!!!!Bu kimsenin haddi değildir,Gerçekler gayet ve nettir..

  Herkese tekrar iyi çalışmalar

 • murat dedi ki:

  Ya arkadaşlar sizin işiniz gücünüz yokmu? belli başlı (chp,mhp,akp,refah,dsp) partilerde bulundum ve seçimler içlerinde bulundum gözlemledim. kusura bakmayın akp li arkadaşlar solcuları sevmediğimi baştan söyleyeyim Bir İmam hatipLi oLarak Tayyip ve yardakçılarını da sevmediğimi belirteyim ki ona göre eleştiri yapın ama saygı duyarım görüşlerine tabi varsa Dini kuLLanmayı görüş olarak kabul etmiyorum. birçok akp li tanıdığım var ortak özellikleri onlara göre herşey çok güzel herşey çok iyi gidiyor ama icraatlardan yapılan olumsuz hiçbirşeyi görmüyor ve kabul etmiyorlar etmedikleri gibi tartışmaya giremiyorlar bilgi sahibi değiller akp ne derse o ve fazla eleştirdiğin zamanda Sizi dinden çıkarmaya bile çalışıyorlar. gülerim halinize önce at gözlüklerini çıkartın tarafsız bakın olumsuz yanlarını eleştirmeyi bilin. Sorarım size akp kurulmadan önce abd, ab , israil karşıtı olan insanlar ve böyle oy toplayanlar bugün tam tersine hareket ediyorlarken siz yarın daha ne kadar değişmeyeceklerini garanti edebiliyormusunuz ? akit vakit okuyarak akp li olmayanlarla tartışmaya girerseniz kaybedersiniz. bu arada meşhur vakit gazetesinden 2001 yılında bildirbeng toplantılarına katılanları mason ilan ederken siyasi isimler vererek hemde seçimlerden önce ist. da yapılan bildirbeng toplantılarına katılanlar hakkında hiçbir yorum yapmamışlar (nasıl bir değişimse ) ali babacanın da toplantıya katıldığını bildirmişler ama yorum yok. daha önce katılanlarda gizli değil biraz gezinirseniz int. okur bilgi sahibi olursunuz

 • CANER ŞANLI dedi ki:

  BEN ULU ÖNDER ATAMIZA SESLENMEK İSTİYORUM; ULU ÖNDERİM; ÖNCELİKLE SELAM EDER SAYGILARIMI SUNARIM… T.C.ÜLKESİ VAHİM BİR DURUMDADIR ŞU AN HÜKÜMET VAZİFESİNİ HİLAFET KANUNLARIYLA YAPMAYA BAŞLAMAK İÇİN YOLA ÇIKMIŞ BULUNMAKTADIR… BULUNDUĞUMUZ DURUM ÇOK VAHİMDİR ŞU AN İSTERDİM Kİ KENDİNİ AŞMIŞ MEDENİYETLER SEVİYESİNİN DORUĞUNA ÇIKMIŞ ÜLKEMİZİN HABERİNİ VERMEK SİZE, EMANETİNİN BEKÇİLERİ OLARAK AND İÇTİĞİMİZ BU YOLDA MÜCADELEMİZDEN VE İLKELERİNDEN EN UFAK BİR FİRE VERMEYECEĞİZ T.C. SEYHLER, DERVİŞLER, ÜLKESİ OLMAYACAK… TEKRAR SAYGILARIMI SUNAR HUZURUNUZDAN SAYGIYLA AYRILIRIM PAŞAM… CANER ŞANLI /KARABÜK (23)

 • Guardian dedi ki:

  Şuan ülkemizde gerçekleşmiş olan sağlık vebenzeri sektörlerdeki gelişmeler, üretimimizin satılarak tamamen dışarıdan gelen sıcak paraya bağımlı hale gelmiştir.

  Türkiye giderek dışarıdan gelen paraya daha bağımlı hale gelmektedir. Bu gelen sıcak para ile yapılan gelişmeler ancak halkın gözünü boyamaktır.

  Kimse kusura bakmasın, ne zaman bir kriz eşiğinde olsak “Türban” benzeri konular tartışılıyor. “Türban” konusu gerçekten tartışılması gereken fakat halkın değerlerine gönderme yaparak çok kolay bir şekilde ortamı kızıştırmak amaçlı kullanılabilecek bir konudur.

  Bugün asıl tartışmamız gereken “AB süreci” dir. Başbakanımız “Büyük Orta Doğu Projesi ve Merkezinde doğan yıldız şehir Diyarbakır” derken neyi ifade etmektedir? Bunları sormalıyız kendisine?…

  “Ben bu büyük projenin eşbaşkanlarındanım” demek ne demektir?

  Bu tür acil konular dururken yıllardır bir sonuca bağlanmayan “Türban” meselesi ile dikkatleri başka yönlere çekmeye çalışan hükümetimizi kınıyorum.

  “Kelimelere takılıyorsun” diyecekler biraz daha derinlemesine düşünsünler lütfen..

 • alex dedi ki:

  MUHAFAZAKAR HÜKÜMETİN MUHAFAZA ETTİKLERİNİN LİSTESİ

  DURUM ORTADA.
  Türk Telekom, Arap’ın.

  Telsim İngiliz’in.

  Kuşadası Limanı İsrailli’nin.

  İzmir Limanı Hong Konglu’nun.. .

  Araç muayene işi Alman’ın.

  Başak Sigorta Fransız’ın.

  Adabank Kuveytli’nin.

  İETT Garajı Dubaili’nin.

  Avea Lübnanlı’nın.

  Petkim? Ermeni’nin. (Kazak’a sattık, dediler. Kazağı bi çıkardık..
  Ermeni…)

  Rakı , Amerikalı’nın.

  Finansbank Yunanlı’nın…

  Oyakbank Hollandalı’nın.

  Denizbank Belçikalı’nın.

  Türkiye Finans Kuveytli’nin.

  TEB Fransız’ın.

  Cbank İsrailli’nin.

  MNG Bank Lübnanlı’nın.

  Alternatif Bank Yunanlı’nın.

  Dışbank Hollandalı’nın.

  Şekerbank Kazak’ın.

  Yapı Kredi’nin yarısı İtalyan’ın.

  Turkcell’in yarısı Finli’nin Rus’un.

  Beymen’in yarısı Amerikalı’nın.

  Enerjisa’nın yarısı Avusturyalı’nı n.

  Garanti’nin yarısı Amerikalı’nın.

  Eczacıbaşı İlaç, Çek’in.

  İzocam, Fransız’ın.

  TGRT(Fox) Amerikalı’nın.

  Demirdöküm Alman’ın.

  Döktaş Fransız’ın.

  Süper FM Kanadalı’nın.

  Hepsi TÜRK tü.
  Sadece 4.5 yıl önce.

  Çok önemli….ASIL DEGERİ 9 (DOKUZ) TRiLYON DOLAR DiKKAT 9 MiLYAR VEYA 9
  MiLYON DEGiL 9 TRiLYON DOLAR… ABD SADECE 40 KIRK MiLYON DOLARA
  KAPATACAK.YAZIKLAR OLSUN….KAPTIRANA, VERENE SUSUP SEYREDENE….ALTI USTU
  BIR MAIL GONDERMEKLE BU İŞ OLMAZ DİYE DÜŞÜNMEYİN LÜTFEN. VATANINI SEVEN
  HERKESE GÖNDERELİM, HEPİNİZİN BİLDİĞİ GİBİ ETİBANK öZELLESTİRİLECEK.. (VE
  ALICISI AMERIKA :-) VE BOR İŞLETMELERİ ETIBANK BÜNYESİNDE. KONULAN FİYAT 40
  MİLYON $. LÜTFEN BİR DAHA OKUYUN VE LÜTFEN HERKESE İLETİN… YASADIĞIN
  DÜNYAYI SORGULAYAMIYORSAN, BARI ÜLKENİ SORGULA…..

  Önemli! ! ! !..

  Borla çalışan araba üretildi, Türkiye kiskacta. Arabayi bor madeniyle
  calistiracak patentli 600 proje oldugu ortaya cikti.Turkiye, dünya
  rezervinin yüzde 70`ine sahip ve uluslararasi teroristler Türkiye uyanmadan
  bu kaynagi ele gecirmeyi planliyor.Bu maili çoklu yollayarak en azindan bir
  toplum bilinci oluşmasına yardım edebiliriz… ya da direkt silin..

  bence akp bir sağ görüşlü partidir. sebeb yukarıda açıkça yazılıdır

 • bilgedede dedi ki:

  emreye aynen katılıyorum . kesin bir görüşü olmayan bir partinin bu kadar oy alması sakıncalı

Görüş belirtin!

Aşağıdaki form ile bu eleştiri hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ya da kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz. Ayrıca yorumlara RSS ile abone olabilirsiniz.

Yaptığınız görüşün sadece sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Görüş bildirirken şu etiketlerden faydalanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>