Ana Sayfa » Genel Konular, Sinema ve TV

Çocukların reklamlardaki yeri

12 Ocak 2007 7 Görüş Eleştİrmen: Ayşegül Yılmaz

Hiç dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama artık çocukların reklamlarda büyük insanlar gibi(seks objesi olarak) kullanıldığına…
Çok eskiden beri hep sinirlenirdim, çocukların korku filmlerde oynamasına. Psikolojiyi bozan korkunç filmlerdi eskiler. Şimdikilere pek benzemiyodu. Neyse ben onlara sinirlenirken, şimdi daha kötü bir durum görüyorum karşımda.
Reklamları küçüklüğümden beri takip eden ve onların(gereksiz bir iş olsada) her karesini ezberleyen bir insanım. Magazin dergilerinde, özelliklede erkek dergilerinde(boxer,fhm vb.) kadınlar kullanılırdı ya da kadınların kullanıldığı reklamlar. Kadınları bu zamana kadar birçok sektörde olduğu gibi, reklam sektöründe de seks objesi olarak kullanıldığını hepimiz biliyoruz. Hatta sizlere 1-2 link vermek isterdim ama o reklamların hiçbirini nette bulamadım. Ama aranızda o dergilere gözgezdiren varsa muhakkak dikkatini çekmiştir. Size bir hava yolu şirketinin yaptığı bir reklamı anlatayım;
Bayanın üzerinde beyaz bir gömlek, içinde de kırmızı bir iççamaşırı var. kırmızı beyaz renklere sahip bu hava yolu şirketi, konsept olarak müthiş bir reklam yapmış, bu kadarından anlaşıldığı üzere. Asıl olayda, bayanın göğsünde 2 düğme açık ve tam göğsünden içeri doğru girmekte olan bir uçak var. Sloganımız ise; “iç hatlarda uçuşumuz başlamıştır”. Çok güzel değil mi??? Ama bir seks objesi olarak kullanılan bir kadın var. Hoş güzelim Türkiyemizde artık bu sorunlarıda geçip şimdi yaptığımız herşeyi çocuklara mal eder, onlar için yapar olduk.
Şarkılar çocuklara göre, diziler çocuklara göre, yapılan diğer mafya filmlerinden bile en çok nasibini çocuklar aldı. Eline silah ya da benzeri birşey alan birbirine saldırdı.
Çocukların dikkatini çektik mi herşey bitti gibi düşünmeye başaldık.
Şimdi gelelim asıl konuya. Önceden çocuk bezi reklamlarında, bezin sıvı nasıl emdiği, çocuğun nasıl rahat ettiğini görürdük televizyonlar da. Şimdi çocuk bezi reklamlarında bir tane erkek çocuk kıyafet seçiyor, aradan bezini alıyor, kolanyasını sürüyor, sonrada onu salonda bekleyen kızın yanına gidiyor. Ve en sonunda onu öpüyor. Yine buna benzer 3-4 tane daha reklam var.
Sizcede çocukların bu tarz kullanılması yanlış değil mi? Ben reklamcılık okuyorum ve birgün benim çocuğuma böyle bir teklif gelse asla oynatmam.
Siz ne yapardınız?? Ya da ne düşünüyorsunuz??

7 Görüş »

 • cyber_ghost dedi ki:

  Açağ yaşken eğilir derim ben. Belki bazı şeyleri daha çocuk diyerek görmezden geliyoruz. Ama bir gerçek varki ileriki yaşlarında bilinç altında büyük etki yapıyor. Peki onlara kızmalımıyız ? Kesinlikle hayır ama uygun bir dille yaptıklarının yanlışlığı anlatmalıyız bence. Evet bu reklam konusu benimde çok dikkatimi çekmişti ki benim asıl canımı sıkan nokta bu reklamlara kimse bir eleştiride bile bulunmuyordu. Bu yüzden yazınızı zevkle okudum….

 • Murat dedi ki:

  Kadınların bir reklam materyali olarak kullanılmasına karışıyım ama ortada bilinen bir gerçekte piyasa da üretilmiş olan birçok nesnenin kadını çağrıştıracak şekilde tasarlanmış olduğu.Bunun sebebi insan dişisinin başka hiçbir canlı türünde(o türün dişi ile karşılaştırıldığında) olmadığı kadar seks yapabildiği ve zaman ayrımına gitmediğidir.Dolayısıyla herzaman canlı tutulması gereken bir ilgi mekanizması oluşturmak amacı ile birçok farklı nesne üretilmiştir ve hepside aynı şeyi çağrıştırır..

  Çocukların reklam materyali olarak kullanılmasına gelince..Bu da bir reklam stratejisidir çünkü araştırma sonuçlarına göre ebeveynlerin alışveriş konusundaki seçimlerine çocukların etkisi yadsınamayacak kadar yüksek,dolayısıyla bu etkinin sürekli canlı tutulması ve çocukların ilgisini çekebilmek için türlü yollara gidilmesi daha iyi bir pazarlama yolu olarak gözüküyor.

  Yani sözün özü olarak şunu diyeceğim ki,ne kadar karşı çıkmaya çalışırsak çalışalım sistem içindeki en iyi seçeneği bulup uygulamak bu düzenin parçası,uygulamaları değiştirmek için öncelikle kafalardan başlamak lazım değişime(ya da devrime,her ne isim koyuyorsanız)diye düşünüyorum.

 • kralicesi1 (author) dedi ki:

  Bence de reklamlarda çocuk faktörü önemli çünkü bütün aileleer çocuklarının isteklerini yerine getirmeye çalışır. Fakat benim söylemeye çalıştığım asıl şey, örneğin bir çocuk altına yapmamayı ortalama 1-3 yaş arasında öğrenirken 5-6 yaşındaki çocukları çocuk bezi reklamına koyupta orada 2-3 tane kız çocuğun popolarını sallarken 1 tane erkeğin gelip “çılgın bu kızlar” demesi. Sizce doğru mu? Çocuklar artık bizden daha bilinçli bir şekilde büyütülüyor ama bence onları bu kadarda çirkin birşeyde kullanılmamalı. ..

 • doukan dedi ki:

  bende çocukların şiddet içerikli film veya dizilerde kullanılmasına karşıyım.örn.bir çok “+13″ uyarılı dizi ve filmde 8-9 yaslarındaki cocuklara rastlamak mümkün..

 • Gazoz dedi ki:

  Giderek herşeyin maddeye döküldüğü dünyamızda bir çocuklar vardı bulaşmadıkları onları da alet ettiler ya, diyecek söz bulamıyorum. Nerdeyse kudurgancasına cinselliğin bulunduğu şeylerden bıktım, usandım. Ben babamla televizyon izlerken utanıyorum. Şimdi de çocuklara daha küçücükken cinsellikle ilgili uyaranlar veriliyor.

  Geçenlerde televizyona bakarken “Acaba bu Ülkede çocukların da televizyon izlediğini düşünenler var mı?” diye soruyordum kendi kendime ki (bu sıralar hep düşünüklerimin en kötüsü oluyor) bu evlendirme programlarının formatını biraz değiştirip çocukları soktuklarını gördüm. Çocukları bari bu saçmalıklardan uzak tutalım ve umarım bunları biraz düşünüp televizyon ekranına ona göre bakarız.

 • Ş. Murat Ayan dedi ki:

  “Aman Yayabbim bu kızlay çıldıymış!!”

  Günümüzde normal insanlar için bile tuhaf kabul edilebilecek bir ibare 2-3 yaşındaki çocuklar için kullanılıyorsa artık eleştirmekte çok geç kalmışız diye düşünüyorum. Yazınız için teşekkür ederim.

 • tayfun dedi ki:

  Öncelikle sizin bu eleştirilerinize katılmamak içten değil Türkiye de
  ne yazıktır ki biz türkler her zaman ve her şeyde klip dizi film vs. gibi
  Diğer ülkelerden yola çıkarak fikir edinen bir milletiz.Bunun sebebi de hazıra konmayı çok sevmemizden
  geliyor bence yani kimse olumlu olumsuz yönünü pek hiçe saymıyorlar bence

Görüş belirtin!

Aşağıdaki form ile bu eleştiri hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ya da kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz. Ayrıca yorumlara RSS ile abone olabilirsiniz.

Yaptığınız görüşün sadece sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Görüş bildirirken şu etiketlerden faydalanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>