Ana Sayfa » Bireyler ve Toplum, Genel Konular

Canlı Grupları ve Duyarsızlık

20 Mart 2008 4 Görüş Eleştİrmen: Aybike Umay

Bitkiler, hayvanlar ve insanlar canlılar alemini oluşturur.Canlı varlıklar Allah’ın sunduğu özellik sayesinde var olan veya verilen tepkilere karşı duyarlılık gösterir.Mesela; bitkiler, en güzel örneği Ayçiçeğidir. Bilindiği üzere Ayçiçeği yüzünü gün boyunca güneşe doğru döner. Güneş ısısına karşı verdiği duyardan kaynaklanır.

Hayvanlar, bitkilere nazaran örnekleri daha çoktur. Hayvanların çoğu çevresindeki olaylara karşı duyarlılık duygusu içindedir. Tıpkı Ezan sesine karşı köpeklerin uluması, annesinden ayrılmış kedi yavrusuna dişi bir köpeğin kendi yavrularıyla birlikte kedi yavrusuna da sütünden emmesine izin vermesi ya da kor ateş üzerindeki bir kangurunun (erkek veya dişi) çevresindeki yavru kanguruları önce kesesine sokması, sıcaklığın daha da artmasıyla yavru kanguruyu kesesinden de çıkarak başının üstüne doğru kaldırması gibi.

İnsanlar; Allah insanlara lütuf olarak diğer canlı gruplarına oranla duyar, duyarlılık hissini daha yoğun bir şekilde vermiştir. İnsan denen canlı grubunun sahip olduğu bu lütfuda varsayarak; ‘her insanın çevresine ve çevresindeki olaylara karşı duyarlılık hissiyatı içinde bulunması beklenir’. Fakat bazı yaşanılan gerçekleri göz önüne alacak olursak tereddütler düşüyor ortaya.

Ülkemizin gündemi uzun süredir başörtüsü sorunu ile meşgul. Kimine göre yenen hak var, kimine göre yapılan uygulama adaletli. Kimi laiklik elden gider diyor, kimileri de karşılık olarak peki ya özgürlük diyor. Üniversitelerde, geleceğin sahipleri gençler arasında bölünmeler oldu. Karışıklıklar çıktı.

Bunun dışında askerlerimiz 8 günlük bir operasyona katıldı. Mehmetçiğimiz sınırda, bu vatan ve bu bayrak için ŞEHİT düştü.

Ülkemizin durumu böyle hüsran rüzgarları hakimiyeti altındayken, insan grubuna mensup bazı insancıklar duyarlılıklarını(kendilerince) sergilediler. Neler mi yaptılar;

1)Hilton Otellerinde 10.yıl nutkunu söyleyerek,ağızlarında puro,ellerinde içki kadehleri,baylar zebra modeli smokinli,bayanlar süs köpeği misali şatafat içinde danslar ettilerrrrrr…

2)Bülent Ersoy’un adı sokağa verilsin mi verilmesin mi tartışmasını yaptılarrrrrrr….

3)Yeni doğan bebek Müslüman değildir diye ispatlamaya çalıştılarrrr…

4)En iyi Topçu,Popçu seçmek için yoğun çabalar sarfettilerrrrrr….

5)’Uçan Kuş’ da görüntülenebilmek için o bar senin bu bar benim misali dolaştılarrrrrrr…

6)En ünlü markalar nerelerde ucuz diye bizleri bilgilendirdilerrrrrrrrr….

7)……………

Nokta, nokta ve yine nokta!(…)

Şimdi sormak lazım gelir bu ‘duyarlılık sahibi insan özelliği gösterenlere’ ;

Siz hangi canlı grubundansınız?

4 Görüş »

 • kürşat dedi ki:

  güzel anlatılmış begendim tek kelime mükem mel

 • Alperen dedi ki:

  yazın gercekten okunmaya deger,ve her gecen gun yazdıklarına daha bı okunası hava katıyosun,aslında bellı bır cenapta oldugun herkesten farklısın,o yuzdende nıhılıst takılan bıreylere karsı aslında bız de bırey olarak sorumluyuz,onları duzeltmeye..

  selam ve dua ile..

 • fatih dedi ki:

  valla saolun çok güzel yazı olmuş teşekkür ederim yıllık ödevime yardımcı olduğun için

 • beren dedi ki:

  müthiş

Görüş belirtin!

Aşağıdaki form ile bu eleştiri hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ya da kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz. Ayrıca yorumlara RSS ile abone olabilirsiniz.

Yaptığınız görüşün sadece sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Görüş bildirirken şu etiketlerden faydalanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>