Ana Sayfa » Bilişim, Genel Konular

Bilinçsiz Habercilik

1 Aralık 2006 5 Görüş Eleştİrmen: Guardian

Konu zaten aşikar olmakla birlikte son zamanlarda okuyupta eleştiremeden duramadığım ünlü bir haber sitesinde yer alan bir haberi belirtmek istiyorum sizlere.

Özellikle Pardus gibi bir Türk açık kaynak kodlu bir işletim sisteminin yaygınlaşmasından sonra açık kaynak kod ve Gnu/Linux terimlerini çoğu bilgisayar kullanıcısının bir şekilde duyduğu bu devirde, NtvMsnbc haber sitesinde yayınlanan bir haberdeki başlığı görünce şok oldum;

Kürtçe İşletim Sistemi “Ubuntu” Hazır

Haberi yayınlayan editörün Ubuntu dağıtımlarından haberi olmaması ilginç, olmasa dahi “nedir bu Ubuntu, bir araştırmalıyım” anlayışından uzak, belkide abartıla abartıla haber yapması daha ilginç.

Haberi gecenin bir yarısı ilk görenlerden olduğumdan, yorum yazıp bazı bağlantılar vererek ve açıklayarak bildirimde bulundum. Fakat yayınlanmadı, ertesi gün sadece başlıktan “Ubuntu” kelimesi silinerek “Kürtçe Linux Hazır” haline getirildi.

Bunun arkasında başka amaçlar olabilir, fakat şuan için en azından bu ortamda bu beni ilgilendirmiyor, beni ilgilendiren şuan için bu haberi internette yayınlayanların haber ettiği işletim sistemi kavramından ne kadar uzak olduğunu göstermektir.

Son olarak şunu eklemek istiyorum, eğer hala Ubuntu dağıtımı hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacı olduğunu düşünen varsa ubuntu.com adresini ziyaret edebilirler. Ubuntu bir süredir kullanıcılar tarafından çok ilgi gören, debian tabanlı bir Gnu/Linux açık kaynak işletim sistemi dağıtımıdır. Yukarıda anlatıldığı üzerine Kürtçeye çevirilebileceği gibi sistem üzerinde açık kaynak kodlu olmasından ötürü istenilen özellik linux çekirdeğine eklenerek kişisel yada kurumsal işletim sistemi kurulabilmektedir. Özgürlüğüde (free) zaten buradan kaynaklanmaktadır.

Ubuntu’nun gerek grafik arayüz olarak gerekse içindeki bileşenleri oalrak farklılık gösteren Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Fluxbuntu şeklinde verisyonları mevcuttur. Sur Belediye Başkanı Demirbaş üretilen kürtçe versiyonunun ismi neden kamuoyuna “ubuntu” olarak tanıttı? Ya da bir ismi varda görevini yerine getiremeyen yazarlar yüzünden biz mi bilmiyoruz?
Konu ile ilgili bir haberede fazlamesai.net adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca savcılık, ilk Kürtçe işletim sistemi hakkında dava açmış.

5 Görüş »

 • microcip dedi ki:

  şimdi ilkdefa burda duydum ubuntu yanıkurtce ıletısım sıstemı ben sahsı goruslerımı soylemek gerekırse ne dıyecegımı bılmıyorum tama her dılde ıletısım sıstemı var neden kurtce olmasın benkurt degılm turkum
  bır kurt devletı varmı yok ozaman kısaca kurtce bır ıletısım sıstemınede gerek yok
  pekı neyı saklıyorlar hee kurtce ya ıletısım sıstemıya sımdı bız bunu kutce dersek olay olur bız bunu ubuntu yapalım offf daha neler gorecegım bu konuyu elestırıyorum bence gerek yok ve omasadA DAHA IYI IYI olur
  saygılarımla:microcip

 • DarKneSsLorD dedi ki:

  bu ülkeyi bölmek için alttan kazılmaya başlandıgını gösterir ;) işletim sistemi demek güc demektir bilişim alanında buda güclü olduklarını gösteriyor we ilerki zamanda güc gösterisi yapacaklar bilişim alanında bence izin werilmesin kürtler bu topraklarda yaşıyor bu toprakların adı nedir?Türkiye cumhuriyeti sınırları dahilinde türk topraklarında yaşıyorlar bunun için türkce kullansınları inglizce kullansınlar
  ama bölücülük ypamasınlar ;) ulusal olan dillere bişey demem ama bunlar bilişim alanına acılmış bir saawaştır ;)

 • Guardian (author) dedi ki:

  Kim izin vermeyecek? Adı üstünde açık kaynak kod, fakat burada iyi niyeti suistimal gibi birşey doğuyor, ürettikleri birşey varsa eğer doğru dürüst isim koymalılar, medyada araştırmadan kulaktan duyma bilgilerle ubuntu gibi bir yapıyı bu şekilde çok değişik noktalara bağlamamalı.

  Bu güçtür, fakat hiçbir şirkete bağlı olmayan bir araya gelmiş toplulukların bile yeni bir işletim sistemi versiyonu çıkarabildiğine göre, bizim insanlarımızın da yapabilmesi çok doğal, fakat bunu kötü niyetli kullanmak büyük acizlik, artık orasını onların vicdanına bırakıyorum.

  Daha öncede dediğim gibi asıl beni düşündüren konu böylesine büyük bir haber kuruluşunun bu haberi, bu şekilde nasıl yayınladığı?

 • kralicesi1 dedi ki:

  bencede bu ülkeyi alttan, hatta içerden yok etmeye çalışıyorlar. Bu kadar iyi bir haber kuruluşunun da böyle bir haber yapması tabi insanı düşündürmekte, fakat birde yayın organlarının sahiplerinden yola çıkarak düşünmek lazım sanırım.

 • bynkowalsky dedi ki:

  medyanın bu tür olaylara bakış açısı deişmedikçe bu sorunlar hep devam edicek.

Görüş belirtin!

Aşağıdaki form ile bu eleştiri hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ya da kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz. Ayrıca yorumlara RSS ile abone olabilirsiniz.

Yaptığınız görüşün sadece sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Görüş bildirirken şu etiketlerden faydalanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>