Ana Sayfa » Genel Konular

Aşinayız Markaya, Aşinayız Korsana!

27 Ocak 2007 3 Görüş Eleştİrmen: Guardian

Bu hafta çarşı pazarına çıktım. Genellikle kalabalıktan sıkıldığım halde bu hafta ihtiyaçlarımdan çok toplumla iç içe olmak, bir izlenim edinmek adına çıkmıştım pazara. Bu nedenle gözüme takılan çok şey oldu, fakat hepsini burada bir araya getiremeyeceğimden beni en çok düşündüren taraflarından birini  paylaşmak istiyorum.

Pazarda bir tezgahın önünde durmuş, sergilenen kıyafetlere göz gezdirirken, hemen yanımdaki küçük tezgahta duran iki gençten biri tezgahın üzerine çıkarak o değişik bir o kadar da insana sıcak gelen pazar ağzıyla bağırmaya, müşterilerin dikkatini çekmeye başladı. Buraya kadar herşey normal, fakat hikayenin geri kalanını dinlemenizi tavsiye ederim.

Ünlü iki tekstil firmasının amblemlerini satmak istediği çoraplara bir şekilde yapıştıran ve isimlerini ağzına sakız yaparaktan bağıran bu genç sözlerinde “orjinal” kelimesininde altını çiziyordu her seferinde. Çoğu müşterinin buna kandığını sanmıyorum, fakat insanların dikkatini çekebildiği bir gerçek. Duyarlı gözüken sevimli bir amca bağıran gencin tezgah arkadaşını tatlı diliyle uyarmaya çalışması üzerine sohbetlerine biraz kulağımla misafir oldum.

Yaşlı amcanın “yaptığınızın doğru bir tarafı yok” tarzındaki açıklamalarına genç, amcayı önemsediğini gösteren ifadelerle cevap vermeye çalışıyordu. Bunu yapmazsa aç kalacaklarının altını çizerek belirten genç, insanların daha kaliteli çorapları sırf etiket yapıştırmadıkları için almadıklarını ifade ediyordu. Haklıda olabilir, fakat işi gereğince yerine getirdiğinde aç kalacağınıda düşünmüyorum, nitekim sevimli amcamızda aynı görüşteydi ve bir iki çift yaptıklarının yanlış olduğunu hatta başlarına iş açabileceklerini belirten sözden sonra gencin ısrarcı cevaplarına karşı koyamadan ayrıldı. Ayrıldıktan sonra amcayla konuşan genç diğerine dönerek “bir telefonu yeter” gibi bir ifadeyle ucuz kurtulduklarını ifade edip kendi usüllerince dalga geçmeye başladılar.

Bir vatandaş olarak herkesin bu durumda görevi bellidir, fakat ben yerine getiremedim, çorapların arkasında ingilizce “orjinal bir mal satın alıyorsunuz” ibaresi yer alan sahte malları satmasını engellesem ne olurdu ki? O gün satamazsa başka gün satacaktı, çünkü halkımızın bu marka ya da diğer yakın bir ifadeyle korsan sevdası bitmedikçe, onlarda bu işi kılıfına bir şekilde uyduracaklardır. Belki daha az, belki daha çok kazanacaklardır ama kesin olan tek bir şey varki sadece bilişim de değil, her konuda marka ve korsan sevdamız sürdükçe hem esnafın uğraşının hem de tüketicinin güvensizliğinin, sonuç olarak kaybetmemizin bitmeyeceğidir.

Olduğundan faklı gösterilmeye çalışan ürünler değil, ne olduğundan emin olduğunuz ürünler kullanmak dileğiyle..

3 Görüş »

  • Yoruk dedi ki:

    Bilinçli kullanıcı mı? Bilinçli Satıcı mı? burada bahsedilen ana tema bu ama asıl öenmli olan ikiside değil asıl önemli olan bilinçli yönetimdir, herşeyi devletten beklemek her ne kadar yalnış ise bazı şeyleri dahi(!) yerine getirmeyen bir devletten bahsediyorsak herşeyi devletten beklemek yalnış olmaz çünkü sistem en baştan bozuk bir biçimde yönetilmesinden ötürü bu bozuklukların toplulumun diğer kesimlerinede bulaşma hiç kaçınılmaz.

  • Gazoz dedi ki:

    Bence insanların bir gruba dahil olma(belli markaları kullanma isteği) özentileri olduktan sonra bu olayların önü kesilemez. Vasıfsız, kendileri olmayı başaramayan insanlar olarak bu şekilde toplumda bir statü kazanacaklarını düşünüyorlar. Bunun da bizim gibi korsan müptelası bir toplum için kullanılması doğal hale geliyor.

  • bynkowalsky dedi ki:

    Bence insanlardaki bu marka tutkusunun nedeni kisilik eksikliklerini bu sekilde tamamlama çabasından kaynaklanıyo;küçük yasta alınan pahallı cep telefonları, çorabına kadar marka gösteris tutkularının hepsi kendine güvensizlik ve ifade etmekte zorlanan insanların ego tatmininden yani kendini toplumun belli kesiminde görme isteginden doguyo.

Görüş belirtin!

Aşağıdaki form ile bu eleştiri hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ya da kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz. Ayrıca yorumlara RSS ile abone olabilirsiniz.

Yaptığınız görüşün sadece sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Görüş bildirirken şu etiketlerden faydalanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>