Ana Sayfa » Bireyler ve Toplum, Genel Konular

Allah Beter Etsin

23 Eylül 2008 2 Görüş Eleştİrmen: Cihan Sezen

Dağlarda ateşler yanmıyordu

Deniz fenerleri sönmüştü

Birbirimizin gözlerini arıyorduk.

A.ilhan yıllar öncesinden sisler bulvarı adlı şirinde günümüzde ki yüzyılın hırsızlık hareketini ne güzel anlatmış. Sönen deniz fenerindeki yöneticilerin birbirlerinin gözlerine bakamaması veya mağdurların utanmıyor musunuz sorularına karşı gözlerini kaçırmaları… Aslında mağdurlar böyle soru soruyorlar mı o da ayrı bir sorun. Çünkü gurbetteki bu insanlar yıllardır kombassan yimpaş gibi İslami dolandırıcılık şirketlerini paralarını çok büyük bir huşu içinde veriyor ve paraları kaybolup gidiyor. Ancak bu insanlar hemen ikinci gün yine gidip bu tip kuruluşlara paralarını veriyor, o zamanda acaba bu insanlarda mazoşizm hastalığı mı var diye insan düşünüyor. Kendilerine yapılan bu haksızlıklardan zevk mi alıyorlar.

Türkiye de iktidarın tutumu ise ayrı bir dramdır. Adalet bakanı 3 türkün ceza almasına üzüldüm diyor ancak mağdur on binlerce Türk’e üzülmüyor. O zamanda böyle bakan a layık olanlara ancak Allah sizi beter etsin denir.

Derneğin Türkiye ayağında da milyonlarca ytl toplanıyor; ancak derneğin üye sayısı 60. Burada ne sorun var diyenlere söylenecek söz de yok. Üye mi olunmuyor bu derneğe yoksa denetlenme korkusuyla üye mi alın mıyor ?

Türkiye de Kızılay gibi bir yardım derneği dururken insanların başka derneklere yardım yapması ancak dini motiflerle süslenmesine bağlıdır. Bu tip derneklerinde yaptığı ortadadır. Milyonlarca euro yu kendi siyasi ve dini amaçları için çalıyorlar. Ancak bunlara bağış yapanlar acaba laik devletin kuruluşu diye mi Kızılay a yardım etmiyor, eğer öyleyse bu mağdurlara tek denilecek şey Allah sizi beter etsin.

Medya açısından bakıldığında ise durum Türkiye’nin ne kadar ortaçağda kaldığıdır. Hele hele medya denetleme kurulu başkanının bu olayla ilgili Almanya da soruşturmaya tabi tutulması ancak Türkiye de hala Rtük başkanı olarak görev yapması adeta Türk milletine hakarettir. Bütün dünyanın rezillik olarak gösterdiği olayı Türk medyasında iktidar kuklası gazeteler dava sonuçlanana kadar görmezden gelmiş, dava sonuçlanınca da sayfa köşelerinde küçük bölümlerde bunu haber olarak vermişlerdir. Bu gazeteleri okuyan insanlar da bak bu olay var sen neden haber yapmıyorsun dememişlerdir, o halde bu insanlara tek denilecek şey Allah sizi daha beter etsin.

Diğer bir sorun doğu toplumların sorunu olan kör biat kültürüdür. Dini motiflerle süslü bu derneğe para veren insanlar kendilerini çok iyi Müslüman, bu derneğin gerçek yüzünü anlatan insanları ise dinsiz laikler olarak adlandırırlar; ancak paralarını verirken hiç tanrının kendilerine verdiği iradeyi kullanmaz ve bu paralarımız nereye gidiyor diye sormazlar. Bugüne kadar geçen sürede hiçbir gurbetçinin de dava açmaması tam bir rezilliktir. Yoksa bu insanlar paralarının cumhuriyet düşmanı kanal ve kuruluşlara gittiğinin farkında olarak mı bu paraları verdiler, eğer öyleyse denilecek tek şey Allah sizi beter etsin.

Bu rezilliğin ortaya çıkaracağı toplumsal psikolojik sorun ise yardımlaşma duygusunun zedelenmesidir. Bu tip dernekler, kuruluşlar bu pislikleri yaptıktan sonra insanlar nasıl güvenip daha sonra yoksullara yardım edecekler. Yine bir İslamcı köşe yazarı kendi fakirini kendin bul diyerek olaya çözüm getirmektedir.bu olaydan ders alınıp düzgün dernekler oluşması yerine yoksulunu kendin bul demek “banane kardeşim paranı vermeseydin” demek gibidir.. Elbette ki yardımlaşma dernekleri olacaktır ancak bu dernekler Türkiye’de ki gibi siyasi ve dini amaçlar gütmemeli ortaya çıktığı zamanda hep birlikte üstüne gidilmelidir. Yoksa tek denilecek şey Allah sizi beter etsin.

Şu anda dernekte bulunan paraların akıbeti ise trajikomiktir. Müslüman vatandaşların büyük bir huşu içinde verdikleri bu paralar Kızılhaç örgütüne gidecek. Tam bir rezillik, hilal mücadelesi için verilen paralar haçlı’ya gidecek.

Yani bu milletin görmeyen, sorgulamayan, düşünmeyen insanları, bu insanlara layık olan hükümetler ve medya tam bir arapsaçına dönmüş durumda. Bismillah diyerek verilen paralar eyvallah diyerek çalınmıştır. Ancak bu olaydan da ders alınmayacağı kesine yakındır. Yakında olacak seçimlerde saf insanların dini duygularını sömüren partinin birinci olması kesin gibidir. O yüzden tek denilecek şey Allah sizi daha beter etsin.

2 Görüş »

Görüş belirtin!

Aşağıdaki form ile bu eleştiri hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ya da kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz. Ayrıca yorumlara RSS ile abone olabilirsiniz.

Yaptığınız görüşün sadece sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Görüş bildirirken şu etiketlerden faydalanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>