Ana Sayfa » Bireyler ve Toplum, Genel Konular

Âkil Adamlar mı dediniz?

13 Mayıs 2009 1 Görüş Eleştİrmen: Hulki Can

Ünlü bir dilbilimci “sözcükler insanı ele verir” demiş. Koşut bir söylemle, Freud, dilbilgisi hatası, algı yanılsaması ve dil sürçmelerinin de, boşu boşuna ve tesadüfen olmadığını, bunların bilinçaltının bastırılmış içtepilerinin bir dışavurumu olduğu ortaya koymuştur. Bu bağlamda, son günlerde kamuoyunda bir “Akil Adamlar” muhabbetti yeniden başladı. “Akil Adamlar” tüm sorunlara çözüm bulacak, herşey güllük gülistanlık olacakmış.

“Akil adamlar” olarak ilk lanse edilen sanırım resmi sıfatlarıyla “Bağımsız Türkiye Komisyonu” denilen ve bir çok emekli Avrupalı diplomattan oluşan grup olmuştu. Medyada çıkan en son haberlere göre ise terör örgütü kendisiyle röportaj yapan bir gazeteciye

“Diyalog yeri İmralı’dır… Kabul edilmiyorsa, diyalog yeri biziz… Bizi de kabul etmiyorsa, siyasal olarak seçilmiş iradedir. (Yani DTP’dir). Bu da olmuyorsa, o zaman ortak bir komisyon kurulur, bir yerde, akil adamlar bir araya gelir. Örneğin İlter Türkmen, (eski Dışişleri Bakanı ve Büyükelçi) gibi, sizin gibi insanlar toplanır, böyle bir mekanizma harekete geçer, çalışmaya başlar.” demiş…

İlter Türkmen’in buna yanıtı şöyle olmuş:

“Şimdi o metinde iki şey enteresan: Birincisi DTP’nin kendileri tarafından en sona konması. İkincisi, ilk üç öneride resmi temaslardan bahsediliyor; yani kendileri ve devlet, ama dördüncü akil adamlar komisyonu önerisinde resmi temas gerekmiyor. Bu önemli. (…) İlginç bir fikir, ama bence gerçekçi değil. Çünkü ne olacak o komisyonda, birtakım Türk akil adamlarıyla, -onlar her kimse- PKK akil adamları bir araya gelecek.” (www.internethaber.com 11 Mayıs 2009)

Ben burada söylemlerin içeriği üzerinde durmayacağım. Söylemlerin dışarığı üzerinde duracağım. Şimdi herşeyden önce İlter Türkmen’in de işaret ettiği bu “akil adamlar” ne demek oluyor ? “Akil Adamlar” adından anlaşılacağı gibi “Akıllı Adamlar” veya “Bilge Adamlar” mı demek ? Evet. Öyle olmalı değil mi? Ama. Yoksa ne? Değil mi? Eyvah! Eyvah! Yoksa yine birileri bu terimi kullanarak çamlar mı devirdi? Peki neymiş?

Arapça kökenli “âkil” sözcüğünün sanıldığı gibi “akıl, akıllı” veya “bilge” anlamlarıyla yakından uzaktan hiç bir ilgisi yoktur. Bu sözcük “AKL” değil, “EKL” kökünden gelir. EKL ise çok başka, hatta bambaşka anlamlara gelir sayın monşerler. Şöyle ki,

Akl : Akıl

Ekl : Yeme

Ekîl, ekile: Yiyen; aşırı iştahla yiyen

Ekkâl : Çok yiyen, obur; eti çürüterek yok eden; aşındıran

Âkil : Yiyen, yiyici, beslenen

Âkile : Yiyici olan; kemirici ülser, kanser; sömürücü

anlamlarına geliyor. Örneğin:

Âkil-ül beşer : İnsan eti yiyen, etçil, karnivor, kanibal.

Âkil-ül haşerat: Böcek yiyen, böcekçil, ensektivor.

Âkil-ül nebat : Bitki yiyen, bitkicil, herbivor.

Karha-i âkile : Frengi yarası

anlamlarına gelir. Cenap Şahabettin şöyle demiş: “Gazete, fare ve insan gibi âkil-i kül bir hayvandır”

Burada hemen uyaralım: “âkil-i kül” (herşey yiyen, omnivor) ile “akl-i kül” (herşeyi kapsayan akıl, tüm akıl) karıştırmamak ve yazılıma dikkat etmek gerekir. Yani, Şahabettin “Gazete, fare ve insan gibi herşeyi yiyen bir hayvandır” demek istiyor.

Ya kardeşim memlekette bu kadar Arapça bilen profesör, ulema, postmodern yazar çizer, “akil adam” varken bu işi eşelemek, deşelemek sana mı kaldı demezler mi adama? Derler, derler. Ama şundan eminim birilerinin suratları ense köklerinden kulaklarına kadar kıpkırmızı olacak. Artık, öfkeden mi, utançtan mı, orasını bilemem.

Bu vesileyle kamuoyunu bilgilendirip sergilenmekte olan bu traji-komik yapboz oyununun noksan kalmış parçalarını tamamlamış, böylece kimlerin ne derecede ve ne kadar “akil” olduklarını da açıkça görmüş bulunuyoruz. Bu “Akil Adamların” eylem ve söylemlerini dikkatle izleyerek çevirilen dolapların boyutuna bir kez daha hep birlikte tanık olalım. İmdi söylemlerin içeriği üzerinde neden durmadığımı anladınız değil mi?

 

1 Görüş »

  • Erhan dedi ki:

    Arapçadan dilimize yanlış uyarlanmış o kadar çok kelime vr ki, artık şaşırmak yerine sadece tebessüm ettiriyor böyle “akil” insanların yaptığı gaflar.

Görüş belirtin!

Aşağıdaki form ile bu eleştiri hakkındaki görüşlerinizi belirtebilir ya da kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz. Ayrıca yorumlara RSS ile abone olabilirsiniz.

Yaptığınız görüşün sadece sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Görüş bildirirken şu etiketlerden faydalanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>